'ABD, KCK/PKK/YPG'yi kullanıp atacak' deyip mesajı verdi: O gün çok geç olacak!

Hürriyet Gazetesi yazarı Nedim Şener, ABD'nin Afganistan'da kendi çıkarlarıyla uğraşıp işini bitirdikten sonra çekip gittiğini, aynı durumun KCK/PKK/YPG'nin de başına gelebileceğini ancak o zaman onlar için çok geç olacağını dile getirdi.

'ABD, KCK/PKK/YPG'yi kullanıp atacak' deyip mesajı verdi: O gün çok geç olacak!
'ABD, KCK/PKK/YPG'yi kullanıp atacak' deyip mesajı verdi: O gün çok geç olacak!
GİRİŞ 25.08.2021 09:25 GÜNCELLEME 25.08.2021 09:26
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Afganistan'da sadece kendi çıkarlarını gözetip işi bitince ülkeden çekilen ABD yine ortalığı yangın çevirdi. Nedim Şener konuyla ilgili kaleme aldığı yazısında önemli değerlendimelerde bulundu.

Nedim Şener, "Amerika tarafından gönderilen on binlerce TIR dolusu silah, yüz milyonlarca dolar para ile ayakta kalacağını zanneden KCK/PKK/YPG, bölgenin tarihine, sosyolojisine, coğrafyasına karşı durulmayacağını anlayacak ama onlar için çok geç olacak." ifadelerini kullanarak ABD'nin sadece kendi çıkarına çalıştığını dile getirdi.

Sözlerine devam eden Şener, "Ne demek istediğimi Amerikalı siyasetçi Henry Kissinger’a da atfedilen şu sözle bitireyim: “Amerika’nın kalıcı dostları, düşmanları yoktur; sadece menfaatleri vardır." ifadelerini kullandı. 

İşte Nedim Şener'in o yazısı: 

Malatyalı İşadamları Derneği (MİAD), 2006 yılı nisan ayında 3. Fikir Platformu toplantısı çerçevesinde bir toplantı düzenledi. 

Katılımcılardan birisi de Malatyalı gazeteci Hrant Dink’ti. 19 Ocak 2007’de katledilmesinden 8 ay önce yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Geçmişte İngilizlerin, Fransızların, Rusların, Almanların şu topraklar üzerinde oynamış oldukları rol neyse bugün de aynen tekrarlanıyor. Geçmişte Ermeni halkı onlara güvendi.
Kendilerini Osmanlı zulmünden kurtaracak sandılar ama yanıldılar. Çünkü onlar geldiler, kendi işlerini, hesaplarını yaptılar, çekip gittiler ve burada kardeşi kardeş ile kan içerisinde bıraktılar. Ve bugün Kürtlerin yaşadığı aynı budur.

Bugün Amerika geldi, Kuzey Irak’ta bir Kürt devleti oluşturmak üzere. Kürt kardeşlerimiz için orası bir çekim alanı oldu. Ne oldu, bir başka şey mi oldu? Bir ümit mi oldu? Bu çok tehlikeli bir gidiş.

Amerika bu, gelir, kendi hesabını yapar, işine bakar, işi bittiğinde de çeker gider. Ondan sonra insanları burada kendi didişmesi içinde bırakır.”

‘SEÇİLMİŞ’ HÜKÜMETİ DEVİREN SİLAHLI ÖRGÜT

O gün yaşananlar ve bugünkü gelişmeler Hrant Dink’in analizinin tarihsel olarak son derece doğru bir tespit olduğunu gösteriyor. Dünyanın gözü önünde Afganistan’da yaşananlar Hrant Dink’in analizini doğruluyor.

“Amerika bu, gelir hesabını yapar, işine bakar, işi bittiğinde de çekip gider, sonra da insanları burada kendi didişmesi içinde bırakır.”

Taliban isimli örgüt, “örgüt” diyorum çünkü ne bir ulus ve millet bilinci var ne tarihsel kökeni, Afganistan yönetimini ele geçirdi. Beğenin beğenmeyin seçimle iş başına gelmiş Afganistan devletinin yönetimine ikinci kez aynı silahlı örgüt tarafından el konuldu. Kendi anlayışına göre ürettiği bir şeriat, zora, silaha, infazlara, yasaklara dayalı bir yönetim anlayışından başka ellerinde bir şey yok.

Bu yüzden, yüz binlerce insan ülkeden kaçmaya çalışıyor. Yalnızca, Amerika ya da diğer Batılı ülkeler adına çalışmış Afganlar değil, sıradan insanlar da yeni doğmuş bebeklerini beton blokların, çelik tellerin üzerinden atarak ilk buldukları uçakla canını kurtarmaya uğraşıyor. Kabinde yer bulamayanlar uçakların tekerleklerine sarılıp canından oluyor.

İşte tüm bunlar, Amerika’nın hesabı yüzünden. O hesabına bakıyor, işi bitince çekip gidiyor. Arkada bıraktığı enkaza dönüp bakmıyor bile.

AMERİKA’NIN KULLANDIĞI TERÖR ÖRGÜTÜ: KCK/PKK/YPG

Amerika’nın bu tutumu, ona taşeronluk yapan örgütlere, herkese ders olmalı. Özellikle, Suriye’de Amerika’nın desteğiyle ayakta kalmaya çalışan KCK/PKK/YPG terör örgütüne ve onun Türkiye’deki siyasi ortakları ile işbirlikçilerine.

Amerika, Suriye topraklarında da asla kazanamayacağı bir emperyalist paylaşım savaşına girişti. Bahanesi yine “terörle mücadele” idi. Bunun için bir başka terör örgütü KCK/PKK/YPG’ye destek veriyor.

Bir “örgüt” eliyle Suriye topraklarında devlet kuracağını zannediyor.

Bir örgüt olan “Taliban” nasıl Afganistan’da bir devlet kuramazsa bir başka terör örgütü olan KCK/PKK/YPG’de başarılı olamaz.

Evet, baskı, korku ve silaha dayalı bir “yönetim” inşa edebilirler ama bu geçicidir ve sonu mutlaka yıkımdır.

Nitekim, arkasındaki güç Amerika, Hrant Dink’in deyimiyle, “hesabını yapıp”, “İşi bittiğinde”, mutlaka çekip gider.

Sonrasını merak edenler Afganistan’daki gelişmeleri iyi izlesin. 20 yılda 1 trilyon dolar harcadığı ve desteklediği Afganistan hükümeti arkasından desteğini çekip, “terör örgütü” dediği Taliban ile başka bir hesabın içine girdiğini gördük.

Amerika bu hesabı olmadan hiçbir adım atmaz.

AMERİKA AFGANİSTAN’A NEDEN GİRDİYSE ONUN İÇİN ÇEKİLDİ

Bugün “Afganistan’da yenildiği için çekildi” diyenlerin yanıldığını yakında göreceğiz. Çünkü, Amerika, 1979 yılında Sovyet işgaline karşı Afganistan’a neden geldiyse, bugün de aynı nedenle çekiliyor. Hedefinde yine Rusya vardı.

Arzu ettiği, düşman gördüğü Rusya, başta Çin, İran ve Pakistan’ın tam orta noktasında, Asya’nın ortasında bir kaostu. Çekilme kararı ile bunu elde etti. Acele etmeyin, yakında iç savaş başladığında ne demek istediğim daha iyi anlaşılacak.

“Amerika’nın imajı” diyenler olacaktır, Amerika burada işini imajla değil operasyonla hallediyor. Herkes onun imajını konuşurken, o Taliban ile çoktan iş tutmaya başladı bile. Bunu her iki tarafta açıklıyor zaten.

AMERİKA GİDER HAİNLER İHANETİN BEDELİNİ ÖDER

Amerika tarafından gönderilen on binlerce TIR dolusu silah, yüz milyonlarca dolar para ile ayakta kalacağını zanneden KCK/PKK/YPG, bölgenin tarihine, sosyolojisine, coğrafyasına karşı durulmayacağını anlayacak ama onlar için çok geç olacak.

Ne demek istediğimi Amerikalı siyasetçi Henry Kissinger’a da atfedilen şu sözle bitireyim: “Amerika’nın kalıcı dostları, düşmanları yoktur; sadece menfaatleri vardır.” 

Amerika bu; hesabını yapar, işi bitince de çeker gider, hainler de ihanetlerin bedelini öder.

YORUMLAR 33
 • Osman K A Y A 2 yıl önce Şikayet Et
  Biden, yenildiğini kabul ediyor. Sayın Şener yok diyor. Evet ileride yapabilirse oyun yapar, ancak bu sefer Sovyetler gibi yenildi.
  Cevapla
 • Osman K A Y A 2 yıl önce Şikayet Et
  ABD, Afganistan'da kukla bir devlet kurup, karşı çıkanları da etkisizleştirmek için girmişti. Ancak beceremedi. Ülkeden kaçmak zorunda kaldı. Kaçmayı bile beceremiyor. Yenildi. Sayın Şener kabul etmezse de yenildi.Sayın Şener' derin devlet ,gladyo, fetö konularında bilgisini takdir ediyoruz. Ancak ABD Afganistan konusunda katılmamız mümkün değil. Cumhuriyetçiler, Demokratlar, Vaşigton post, Nevyork Time,Ruşen Çakır ........ yenildiğini söylüyor. Sayın Şener isabetsiz bir yazı yazıyor ve bizi üzüyor.
  Cevapla
 • Salih 2 yıl önce Şikayet Et
  Nedim Şener yıllarca NATO subayı olarak görev yapan Kemalist subaylar sana göre ABD karşıtı oluyorken, 20 yıl ABD ile savaşan Taliban 65 bin (sadece askeri kayıp) verdiği halde ABD'nin adamı oluyor öyle mi? Sen o Taliban laik, sol vs olsaydı böyle demezdin. Senin karın ağrın Taliban'ın İslamcı olması. Ayrıca (beğenin beğenmeyin seçimle işbaşına gelmiş Afgan hukumetini Taliban 2 kez yıkıyor) demişsin. ABD askeri gölgesinde ki seçimi kabul eden sen ABD karşıtı mı oluyorsun?
  Cevapla
 • Yandım Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  pyd ve ypg'nin 3 günlük işi var, beklesinler kıyameti.
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Yalınız burda İsrailin güvenliği var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rusya NATO'yu göz hapsine aldı! O ülkelerden ev satın alıyorlar
Kulüpler Birliği geri adım atmıyor! Büyükekşi yönetimine büyük baskı