AFAD: "Sinop Gerze’deki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır”

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD), Gerze'de yardımların "seçilmiş" kişilere dağıtıldığına ilişkin mesnetsiz iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

AFAD: "Sinop Gerze’deki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır”
AFAD: "Sinop Gerze’deki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır”
GİRİŞ 27.08.2021 22:27 GÜNCELLEME 27.08.2021 22:49
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada, 11 Ağustos'ta Batı Karadeniz'de başlayan aşırı yağışlar sonucu Bartın, Kastamonu ve Sinop'ta sel ve su baskınlarının meydana geldiği ve bu afetler sonucu Kastamonu'nun Abana, Azdavay, Bozkurt, Çatalzeytin, Devrekani, İnebolu, Küre, Pınarbaşı ve Şenpazar ilçeleri, Sinop'un Merkez, Ayancık, Türkeli, Gerze, Boyabat ve Erfelek ilçeleri ile Bartın'un Ulus ilçesinin "Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" ilan edildiği hatırlatıldı.

Bugün bazı medya kuruluşlarında yer alan "Gerze'de yardımların seçilmiş kişilere dağıtıldığı"na ilişkin mesnetsiz iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bugüne kadar ülkemizin dört bir köşesinden hayırsever vatandaşlarımızın, kurum ve kuruluşlarımızın bölgeye gönderdiği 3 milyon 460 bin 347 kalem ürünün (gıda kolisi, su, bebek bezi vb.) Afet Yönetim Karar Destek Sistemi (AYDES) aracılığıyla girişi yapılmıştır. Gelen yardımlar, Bozkurt ilçesi ile birlikte, selden etkilenen ve Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan edilen Gerze gibi diğer ilçelerdeki ihtiyaç sahiplerine, Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında Ayni Bağış Depo Yönetimi ve Dağıtım Çalışma Grubu'nun koordinasyonunda, herhangi bir ayrım yapılmadan dağıtılmaktadır.

Gerçeği yansıtmayan ve herhangi bir dayanağı olmadan yayımlanan bu tarz haberlerin, bölgede yaraların sarılması için günlerdir vefakarca görev yapan yardım görevlilerini üzdüğünü ve çalışmalara destek yerine köstek olduğunu hatırlatırız."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • davetçi 3 ay önce Şikayet Et
  Gerzede bişey yokki kim yardım vermişler.
  Cevapla
 • ferzande 3 ay önce Şikayet Et
  Chphdp ve onların yandakcısı ip herkesi kendileri gibi zannediyor bunların besleme medyalarıda herzamanki gibi yalan habere devam.
  Cevapla
 • Cemal 3 ay önce Şikayet Et
  CHP belediyeleri CHP'li belediyelere yardım yapıyor. onlar herkesi öyle zannediyor.
  Cevapla
 • Ersan 3 ay önce Şikayet Et
  Chpkk ve ip çıkarmıştır bu yalanı bu tiyatroculardan hersey beklenir
  Cevapla
 • 44⚡15 3 ay önce Şikayet Et
  O seçilmiş kuşilere yardım yapılmasını İBB yapıyordu.abkara büyük şehir belediyesi yapıyordu.daha foğrusu chp belediyeleri yapıyor.örnekleri çok.insan yanlış yaptığı yerden saldırırmış.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Azerbaycan'da helikopter kazası: Şehit ve yaralılar var
Lodostan asma tavan çöktü