Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Afganistan'dan dönen askerlerle bir araya geldi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Afganistan'daki görevlerini tamamlayarak yurda dönen askerlere seslendi.

GİRİŞ 28.08.2021 13:27 GÜNCELLEME 28.08.2021 21:40
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanı Hului Akar, Afganistan'daki görevlerini tamamlayarak yurda dönen askerlerle bir araya geldi. Afganistan'dan tahliye edilen Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeli için Mamak'taki 4. Kolordu Komutanlığında karşılama töreni düzenlendi.

Törene Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz de katıldı.

"HOŞ GELDİNİZ"

Bakan Akar, tören alanına gelişinde Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanlığında görev yapan personeli "Hoş geldiniz" diyerek selamladı, Görev Kuvveti Komutanı Albay Samet Yüksel'e çiçek takdim etti.

AFGANSİTAN'DA GERÇEKLEŞTİRİLEN TAHLİYE HAKKINDA

Bakan Akar, "Mehmetçik, görev aldığı tüm coğrafyalar gibi Afganistan’da da milli, manevi ve mesleki değerlerimize yaraşır şekilde görevlerini başarıyla icra etti. Kabil Havaalanı'ndaki yoğunluk ve gerginliğe rağmen tahliyenin kısa sürede sorunsuz şekilde gerçekleşmesi Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücünü bir kez daha dünyaya gösterdi." dedi.

Akar şunları kaydetti:

"Tacikistan ve Pakistan'da önceden konuşlandırdığımız 8 uçağımızla Kabil-İslamabad arasında hava köprüsü kuruldu. 8 uçak ve 2 helikopterle gerçekleştirdiğimiz uçuşlarla personelimiz ve vatandaşlarımız 48 saatten az bir sürede Kabil'den tahliye edilmiştir."

Hulusi Akar'ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

"Mehmetçik, görev aldığı tüm coğrafyalar gibi Afganistan’da da milli, manevi ve mesleki değerlerimize yaraşır şekilde görevlerini başarıyla icra etti."

"Kabil Havaalanı'ndaki yoğunluk ve gerginliğe rağmen tahliyenin kısa sürede sorunsuz şekilde gerçekleşmesi Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücünü bir kez daha dünyaya gösterdi."

" Tacikistan ve Pakistan'da önceden konuşlandırdığımız 8 uçağımızla Kabil-İslamabad arasında hava köprüsü kuruldu."

 "8 uçak ve 2 helikopterle gerçekleştirdiğimiz uçuşlarla personelimiz ve vatandaşlarımız 48 saatten az bir sürede Kabil'den tahliye edilmiştir."

"Vatandaşlarımız 48 saatten kısa bir sürede tahliye edilmiştir."

"Bölgedeki gelişmeleri yakından takibi sürdüreceğiz."

"Türkiye tüm risk ve gelişmeleri yakından takip etmektedir."

MEHMETÇİK'E KARŞILAMA

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler, Afgan halkının barış, huzur ve istikrarına katkı sağlamak amacıyla 2002'den bu yana NATO şemsiyesi altında eğitim, danışmanlık ve güvenlik desteği sağlayan ve bu tarihi görevi büyük bir başarıyla tamamlayan TSK personeliyle bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Afganistan'dan gelen personele "Hoş geldiniz" diyerek seslenen Güler, ortak bir geçmiş ve tarihi bağ bulunan dost ve kardeş Afganistan'da 2002 yılından bu yana yürütülen barışı koruma görevlerinin, Türk milletini ve TSK'yı temsil mahiyetinin olduğunu bildirdi.

"NE MUTLU SAĞ SALİM YURDA DÖNDÜNÜ"

Orgeneral Güler, şunları kaydetti:

"Kardeş Afgan halkının birlik ve güvenliğini temin ile bölgede barış ve huzurun sağlanmasına yönelik icra ettiğimiz bu kutsal görev, en az hududu bekleyen, semalarımızı ve mavi vatanımızı kollayan silah arkadaşlarımızınki kadar hayati ve önemliydi. Ne mutlu sizlere ki bu anlamlı görevi başarıyla tamamlayarak yurda sağ salim döndünüz. Bugüne kadar kazandığınız milli, manevi ve mesleki değerler ile almış olduğunuz eğitim ve kurslar, sizlere tevdi edilen vazifenin altından rahatlıkla kalkmanızı, omuzlarınıza yüklenen tarihi sorumluluğu da başarıyla yerine getirmenizi sağlamıştır, bundan sonra da sağlamaya devam edecektir."

"TÜRKİYE'NİN GURUR KAYNAĞI"

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Avsever de konuşmasına "Afganistan Türk Görev Kuvvetinin kahraman mensupları, vatanınıza hoş geldiniz." diyerek başladı.

Afganistan Türk Görev Kuvvetindeki askerlerin kendilerine verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirdiklerini kaydeden Avsever, bu sayede Türk milletinin gurur kaynağı olduklarını ve Afgan halkının gönlünde olumlu izler bıraktıklarını ifade etti.

"GURURLA VATAN TOPRAKLARINA DÖNDÜK"

Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanı Albay Yüksel de kendilerine tevdi edilen görevin zor ve meşakkatli olduğunu belirterek, Türk askeri, jandarması ve polisinin bu görevi de yüksek disiplin anlayışı ve eğitimiyle tamamladığını dile getirdi.

Görevi başarıyla yerine getirmenin gururuyla vatan topraklarına döndüklerini ifade eden Yüksel, görevleri süresince kendilerine destek olan komutanlarına ve dualarıyla yanlarında olan Türk milletine şükranlarını ve saygılarını iletti.

Program, tören geçişiyle sona erdi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 28
 • a.colak 2 yıl önce Şikayet Et
  Rabbim memedimizi vatanimizi korusun amin ecmain.
  Cevapla
 • Hasan 2 yıl önce Şikayet Et
  Süper taktik, askeri zeka diye buna derim ben
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah
  Cevapla
 • %100 TÜRK 2 yıl önce Şikayet Et
  Maşaallah. Allah ordumaza güç kuvvet versin. Havada, karada ve denizde daima muzaffer eylesin. Milli savunma balanımıza da allah sağlık sıhhat ve uzun ömür nasip eylesin.
  Cevapla
 • Duyarlı 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah ayaklarına taş değdirmesin. Nazardan, kaza ve belalardan korusun. Muvaffak ve muzaffer etsin. İnşallah.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Eski danışmandan yeni ifşaatlar! 'Oğul' Fatih Akşener'in İyi Parti'deki rolü bakın neymiş
Erkan: Enflasyonda aylık bazda gerileme devam edecek