Son dakika: Kritik MYK sonrası tarihi açıklamalar: Hayatlarının hatasını yaparlar!

Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde toplanan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik önemli açıklamalarda bulundu.

GİRİŞ 02.09.2021 18:21 GÜNCELLEME 02.09.2021 19:48
Bu Habere 63 Yorum Yapılmış

Toplantı sonrası açıklama yapan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Dünyanın gözü önünde mültecilere sahip çıkma görevini tek başına Türkiye üstleniyor. Bundan sonra Türkiye'nin bir göçmen daha alacak durumu yoktur... Afganistan'daki kaos devam ederse göç dalgası büyüyecektir, gelişmiş ülkelerin sınır ülkeleri sorumluluk alır diyorsa hayatlarının en büyük hatalarını yaparlar." ifadelerini kullandı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in açıklamaları şu şekilde; 

Kurucu Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve tüm silah arkadaşlarını rahmetle ve şükranla anıyoruz. Pek çok gündemimiz var. Gençlik ve kadın kollarımızın çalışmalarına ağırlık veriyoruz.

Acı kayıplarımız var. Ferhan Şensoy'u kaybettik, rahmet diliyoruz. Yine çok kıymetli ses sanatçımız İnci Çayırlı'nın vefat ettiğini öğrendik.

Çok ciddi felaketlerle karşı karşıya kaldık. Sahadaki tüm arkadaşlarımıza bir kere daha teşekkürlerimizi iletiyoruz. Son olarak 2021 Avrupa Voleybol Şampiyonası'nda Filenin Sultanları yarı finale yükseldi, hepsini tebrik ediyoruz.

Son dakika: Kritik MYK sonrası tarihi açıklamalar: Hayatlarının hatasını yaparlar!

ÇOK NET 'GÖÇMEN' ÇIKIŞI

Kuşkusuz Türkiye tüm dünyanın gözü önünde insanların katledilmesine göz yumacak bir ülke değildir. Bunun yanı sıra tüm dünyanın şunu bilmesi gerekiyor; dünyanın gözü önünde mültecilere sahip çıkma görevini tek başına Türkiye üstleniyor. Bundan sonra Türkiye'nin bir göçmen daha alacak durumu yoktur. Biz bunu çok çeşitli defalar muhataplarımıza ifade etmişizdir.

Ama hiç kimse Türkiye bir tane daha mülteci alacak şeklinde düşünmemelidir. Bu yaptıkları fevkelade yanlış olur.

"HAYATLARININ EN BÜYÜK HATALARINI YAPARLAR"

Özellikle Afganistan üzerinden oluşacak mülteci krizi nedeniyle bu uyarıları yapıyoruz. Geçmişte nasıl Suriye'de mesela 'Herkes elini taşın altına koysun' önerisinde bulunmuştuk. Ama buna yanaşmayanlar, o insanlar ölümle karşı karşıya kalınca göç dalgasının ortaya çıktığını gördü. Afganistan'daki kaos devam ederse göç dalgası büyüyecektir, gelişmiş ülkelerin sınır ülkeleri sorumluluk alır diyorsa hayatlarının en büyük hatalarını yaparlar.

Mülteci baskını Afganistan'ın içinde durdurulmalı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN BALKANLAR ZİYARETLERİ

Partimiz açısından Balkan ülkeleri çok önemlidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın Bosna Hersek ve Karadağ ziyareti çok önemli olmuştur. Balkanların barış ve istikrarı bizim için çok önemlidir. Hem bölge barışı için, hem dünya barışı için... Yine bakıyoruz Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti sonrası bazı Avrupa ülkeleri basınları 'Balkanları Avrupa'ya bırakmamalıyız' gibi yorumlar yapıyorlar.

Türkiye'nin gelişen savunma ihtiyaçları açısından altyapının güçlendirilmesine her zaman önem veriliyor. TSK'nın altyapısının daha da kuvvetlendirilmesi açısından son derece önemli olacaktır.

Dünyada savunma sanayindeki yarış çok büyük boyutlarda. Yeni gelişen teknolojilerin savunma teknolojilerine nasıl uygulanacağı her zaman bir mesele olmuştur.

Son dakika: Kritik MYK sonrası tarihi açıklamalar: Hayatlarının hatasını yaparlar!

'DIŞ BASIN' VURGUSU

Geçen hafta Cumhurbaşkanımızın katıldığı Akıncı TİHA teslimat töreni son derece önemlidir. Sık sık ABD basınında, İngiliz basınında, Rusya'da, bir takım stratejik analizlerinde Türkiye'nin İHA, SİHA, TİHA'larıyla oyun değiştirici kabiliyete kavuştuğu yazılıyor. Bu son derece önemlidir.

Bayraktar ailesinin bu teknolojileri ülkemize kazandırmak adına ortaya koyduğu performans takdire şayandır. Orman yangınlarıyla ilgili olarak da bunların ne kadar önemli olduğunu gördük.

TALİBAN'IN TEKLİFİ

En sıcak dış politika konusu Afganistan konusudur. Çok yakından takip ediyoruz. 7 seferde 1409 vatandaşımız tahliye edilmiştir. 16 Ağustos'tan itibaren tahliyeleri gerçekleştiren herkese teşekkürlerimizi iletiyoruz. Kahraman silahlı kuvvetlerimizi bir kez daha tebrik ediyoruz. Her gün iç savaşın yaşandığı bir ortamda başarıyla, mazlumların teveccühünü kazanarak gerçekleştirmiştir. Tabii ki değişik seçenekler değerlendiriliyor. Diplomatik çabalar değerlendirildikten sonra kahraman Mehmetçik Afganistan'dan ayrılmıştır.

Geçiş dönemini yakından takip ediyoruz. Taliban yakın zamanda bir hükümet açıklayacağını söyledi. Fiili güç olan Taliban'la da temaslarımızı sürdürüyoruz. Kadın hakları konusunda, temel hak ve hürriyetler konusunda tüm kaygıların ortadan kalkmasını arzu ederiz. Bizim basınımızda da tartışılıyor, dışarıda da tartışılıyor. Taliban tarafından Türkiye'nin işletip işletmeyeceği konusunda bir teklifle bulunuldu. Bu tabi inceleniyor. Bu değerlendirme yapılacaktır.

Adli yıl başladı, çok önemli, bütün hukukçulara iyi bir adli yıl diliyoruz. Cumhurbaşkanımız açıkladı; bu dönemde de yeni reformların hazırlığı yürütülüyor. Yeni Yargıtay binasının da hayırlı olmasını diliyoruz.

Son dakika: Kritik MYK sonrası tarihi açıklamalar: Hayatlarının hatasını yaparlar!

SORU-CEVAP

Sosyal medya düzenlemesinde gelinen aşama nedir?

Bu konu sürekli olarak bizim gündemimize gelen bir konudur. Hem yalan haberlerin çok kolay yayıldığı bir zemin burası. Burayla ilgili olarak bir düzenleme ihtiyacı söz konusudur.

Bununla ilgili olarak bir iki toplantı yapıldı ama bu toplantılarda henüz sonuca varılmıştır diyemeyiz. En önemli konu, vatandaşımızı ve demokrasimizi yalan habere karşı korunaklı hale getirmek. Bir de şunu unutmamak gerekir, hem yabancı devletlerin, terör örgütlerinin sosyal medyayı çok yoğun bir şekilde kullandığını görüyoruz. Aşırılıkçı gruplar kullanabiliyor. Burada terör örgütleri bunu çok yoğun bir şekilde kullanabiliyorlar.

En önemlisi internet medyasının ihtiyaç duyduğu düzenlemeyi hazırlamak. Bütün bu perspektifler değerlendirilerek, henüz bir tartışma aşamasında, bu bir ihtiyaçtır. Sosyal medyaların çoğu devletleri aşan güce ulaşmıştır. Bazı siyasilerin mesajlarını öne çekebiliyorlar. Bu çağın önemli sorunlarından bir tanesi.

Seçim barajında yüzde 7 mesajları verildi... Dar veya daraltılmış bölge olacak mı?

Cumhur İttifakı'nın yaklaşımı budur. Benimsediğiniz ve benimsemediğiniz bir sürü başlığı tartışırsınız, bu doğasında vardır. Dar veya daraltılmış bölgeyle ilgili verilmiş bir karar yoktur, birer taslak çalışması olarak görmek lazım. Çalışma olgunlaşana kadar, bütün maddelere mutabakata varılana kadar böyle bir çalışma olduğunu ifade etmiyoruz.

Tanju Özcan'ın bir kadına yönelik açıklaması oldu, çok tepki geldi. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu tabi insanlık dışı bir yaklaşım. Bir kişi bir konuda faşistçe açıklama yapıyorsa, arkasından hemen ahlaksızca açıklama yapar. Daha da vahimi şu; bir kadınla ilgili olarak böyle bir değerlendirmede bulunmak insanlık dışı bir şey. Kılık kıyafetini de ayrıca vurguluyor. Bu iğrençliğe başka bir iğrençlik katıyor. Meseleyi hikaye etmeye çalışıyor. Daha da üzücü olan şu; İnsanda biraz edep olur, bu kadar tepki geldi. çıkarsınız bir özür dilersiniz. Bunu yaparken bile şerh koşuyor. Sonuna kadar kınıyoruz ve lanetliyoruz.

YORUMLAR 63
 • GÖCMENISTAN OLDUK 2 yıl önce Şikayet Et
  Referandum olsun, Siginmacilarin hepsini ülkemize dolduran akp geri göndersin. Istemiyoruz.
  Cevapla
 • TÜRK BAHARI 2 yıl önce Şikayet Et
  10 milyondan fazla Misafir !!! I glnderin Istemiyoruz
  Cevapla
 • RIZA TURAN DAŞKIN 2 yıl önce Şikayet Et
  SAYIN ; ÖMER ÇELİK SAYGIMIZI SUNUYORUZ ÇALIŞMALARINIZI BAŞARILI BULUYORUZ TEBRİKLER TÜRKİYE GEÇİLMEZ BAYRAĞIMIZ AY'YILDIZ SANCAĞIMIZ AKPARTİ TEŞKİLATIDIR DEĞERLİ HUKUKÇUMUZ ÖMER ÇELİK YENİ ANAYASA İÇİN ŞAİBELİ DOSYALAR İÇİN YENİDEN DURUŞMALI İADE-İ MUHAKEME TALEPLERİMİZ VAR BİRDE 5 YARGI PAKETİNDE ÖZELLİKLE TELEFON MESAJ SUÇLARI İÇİN İYİLEŞTİRME GENEL AF VERİLMESİNİ İNSANİYET NAMINA TALEBİMİZDİR TELEFON MESAJ SUÇLARI BASİT BİR EYLEMDİR DEVLETİMİZ BASİT HÜKÜMLER İÇİN AFFEDİCİ OLMALIDIR ÖZGÜRLÜK İÇİN BİR ŞANS İSTİYORUZ ADALETLİ OLAN AKPARTİ HÜKÜMETİMİZE İNANIYORUZ GÜVENİYORUZ MÜJDEMİZİ BEKLİYORUZ VİZYONUMUZ 2053 -2071 - YENİ BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN # ERDOĞAN ATAMIZ İLE BİRLİKTEYİZ# z
  Cevapla
 • ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  diğer yorumculara katılıyorum kafatasçılık yapmanın anlamı yok.
  Cevapla
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Müslümanın müslümandan başka dostu yok diyecektin herhalde kafataşçı yorumcu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Devlet Bahçeli'nin 'A Takımı' belli oldu!
SGK uzmanı rakam verdi: En düşük emekli maaşı beklentisi...