Daha ağır olacak! Ceyhan'dan çok kritik uyarı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, geçen yıl çok nadir görülen virüslerin bu sene ciddi bir şekilde artacağını söyledi.

Daha ağır olacak! Ceyhan'dan çok kritik uyarı
Daha ağır olacak! Ceyhan'dan çok kritik uyarı
GİRİŞ 13.09.2021 11:47 GÜNCELLEME 13.09.2021 12:49
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Ceyhan "Bu yıl grip artı koronavirüs vakalarını göreceğiz. Beklentimiz şu; eğer böyle görürsek gripse daha öncekilerden daha ağır bir grip tablosu, koronavirüs ise diğerlerinden daha ağır koronavirüs tablosu ortaya çıkaracak" diye konuştu

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "İki virüs de aynı anda vücutta bulunabilir, bunlardan biri hastalık yapabilir, diğeri de boğazda sadece çoğalabilir; ama aynı anda ikisi birden hastalık yapamaz. Grip sezonu başlayınca bunu muhtemelen yaşayacağız. Bu yıl grip artı koronavirüs vakalarını göreceğiz" dedi.

Doç. Dr. Ümit Savaşçı da 15 Ekim'den itibaren grip vakalarının görülmeye başlayacağını söyledi.

"ÇOK NADİR GÖRDÜĞÜMÜZ BİRÇOK VİRÜS BU YIL CİDDİ ARTIŞ GÖSTERİYOR"

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, çok nadir görülen virüsleri hatırlatarak grip sezonu öncesi değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Ceyhan, şunları söyledi:

"Henüz Türkiye'de grip sezonu başlamadı, bir tane bile grip vakamız henüz yok. Böyle bir vaka şu an yoktur; ama teorik olarak mümkün. Delta varyantı o kadar yaygın ki, halen daha 500 bin civarında aktif vaka var. Belirtisi olanlara test yaptığımız için 'yüzde 90'ı aşağı yukarı belirtisiz seyreder' diyoruz, bunları saptayamıyoruz. Demek ki, 'toplam 5 milyon civarında aktif vaka var' demektir bu. Bu kadar yoğun vakanın olduğu dönemde, yaklaşık 1 ay önce grip kurulunda sonuçları gördük. Geçen sene çok nadir gördüğümüz birçok virüs, bu yıl ciddi artış gösteriyor. Bunun da tek nedeni; artık eskisi kadar maske ve mesafe kuralına bu yıl uymamamız. Doğal olarak onu yakaladığımızda, bir insanın boğazında da o sırada çoğalmakta olan koronavirüs olabilir, dolayısıyla ikisini birden tespit edebilirsiniz."

"İKİ VİRÜS AYNI ANDA VÜCUTTA BULUNABİLİR"

Prof. Dr. Ceyhan, "Grip, soğuk algınlığı vakalarından örnek aldığımızda çok fazla vakada birden fazla virüs olduğunu görüyoruz. İki virüs de aynı anda vücutta bulunabilir, bunlardan biri hastalık yapabilir, diğeri de boğazda sadece çoğalabilir; ama aynı anda ikisi birden hastalık yapamaz. Hastalık sadece aynı anda bir virüs ile olur ama kişinin boğazında PCR testi yaptığınızda birden fazla virüsü bulabilirsiniz. Teorik olarak belki koronavirüstür, grip virüsü olabilir, belki de griptir ama aynı anda koronavirüs de boğazında bulunabilir" dedi.

"BU YIL GRİP ARTI KORONAVİRÜS VAKALARINI GÖRECEĞİZ"

Prof. Dr. Ceyhan, bu yıl grip sezonunun başlamasıyla bu tablo ile karşılaşılabileceğini belirterek, "Grip sezonu başlayınca bunu muhtemelen yaşayacağız. Grip virüsü, Güney Yarım Küre'de geçen yıla göre artış gösterdi. Onlar grip sezonunu bizden önce yaşıyor. Kuzey Yarım Küre'de de sadece biz değil, diğer ülkelerde de grip vakalarında bu yıl artış göreceğiz. Geçen yıl virüsü gösterilmiş kesin olan tek vakamız vardı, bu yıl muhtemelen bunun epey üstünde olacak. Bu yüzden grip aşılarını insanlar yaptırmayı ihmal etmesin. Geçen yıl çok az vaka görülmesinin nedenlerinden biri de grip aşısının önceki yıllara göre, daha fazla yapılmasıydı. Bu çok soruluyor; 2 aşının aynı anda mı, kaç gün arayla mı yapılacağı kuralları tamamen iki canlı aşı için söz konusu. Ne grip aşısı ne de koronavirüs aşısı canlı aşılar değil. Bunları aynı gün, birer gün arayla, 3 gün arayla istediğiniz aralıkta yaptırabilirsiniz. Hiçbir sakıncası yok. Bunu ihmal etmemek de yarar var. Bu yıl grip artı koronavirüs vakalarını göreceğiz. Beklentimiz şu; eğer böyle görürsek gripse daha öncekilerden daha ağır bir grip tablosu, koronavirüs ise diğerlerinden daha ağır koronavirüs tablosu ortaya çıkaracak" diye konuştu.

ÜMİT SAVAŞÇI: BU YIL GRİP AŞISINI ÖNERMEYEBİLİRİZ

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı da 15 Ekim'den itibaren grip vakalarının görülmeye başlayacağını belirterek "Grip sezonu daha henüz gelmedi, genelde Ekim'in 15'inden itibaren grip vakalarımız başlar. Aşılanmayı şu an için önermiyoruz. Sağlık Bakanlığımız, Bilim Kurulu ile görüşüp görüş verecektir. Bazı kurallara dikkat etmesek de maske, el hijyeni, okullarda sınıfların havalandırılması, mesafe korunduğu için bu yıl çok fazla grip vakası beklemiyoruz. Bu yıl grip aşısını önermeyebiliriz. Grip aşısı için yaptırma anlamında herhangi bir önerimiz yok, şu an için erken" ifadesini kullandı.

YORUMLAR 7
 • İTİRAF ETMİŞ 2 ay önce Şikayet Et
  Yazı tura atarak taraf seçiyor, bu gün tura çıkmış. Evet bu kış daha ağır grip ve koronavirüs tablosu ortaya çıkaracak. İki hata yaptık. Birincisi salgın varken kitlesel aşılama yaparak virüsün çok daha fazla mutasyon geçirip çok daha güçlü varyantlarının ortaya çıkmasına sebep olduk. İkincisi de yeni çıkan mutasyonlar için hazır bir aşı olmadığı halde, biyokimyasal bir sıvı olan nnRNA yı ‘Aşi’ diye kandırarak (Üretici firma nnRNA’nın Türkiye için onay verilmemiş bir GEN terapisi olduğunu zaten ilan ediyor.) insanlara verdik ve insanların kendi DOĞAL BAĞIŞIKLIK SİSTEMLERİNİN, birinci dozda %17’sini, ikinci dozda % 34’ünü ve üçüncü dozda %51'ini YOK ETTİK. Bu kış bunların sonucunu göreceğiz.
  Cevapla
 • diriliş Türkiye 2 ay önce Şikayet Et
  grip gecen kiş neredeyse yoktu hapşirana oksurene kororna muamelesi yapildi, bu sene grip olacak dediğine göre kovit misyonunu tamamladıniz galiba hocam
  Cevapla
 • Sebebi Bu 2 ay önce Şikayet Et
  Aşılar ve Bağışıklık Küresel Birliği (GAVI) yöneticilik yapan Dr. Geert Vanden Bossche DSÖ’ye mektup yazarak dünyadaki tüm yetkililere ve bilim adamlarına çağrıda bulundu. “Covid-19 salgınında daha önce görülmemiş boyuttaki insan müdahalesi şu an itibariyle eşi benzeri olmayan bir küresel felaketle sonuçlanabilir. Bu tür önleyici aşılar, viral bir pandemi esnasında toplu aşılama kampanyalarında kullanıldıkları vakit son derece uygunsuz, hatta son derece tehlikelidir. Toplu aşılama kampanyalarının dolaşımdaki virüs varyantlarını vahşi bir canavara dönüştürmektedir.” deyip toplu aşılamaların yeni ve ölümcül mutasyonlara sebep olduğunu söyleyerek aşılamaların acilen durdurulmasını istiyor.
  Cevapla
 • BİZ de bekliyoruz 2 ay önce Şikayet Et
  Nobel Ödüllü Fransız virolog Montagnier ve daha başka bir çok virolog diyor ki "Pandemi sırasında aşı kampanyası yapmak, herkesi aşılamaya çalışmak virüsün çok fazla mutasyona uğramasına ve çok daha güçlü virüslerin ortaya çıkmasına sebep olur. Aşılamayı durdurun. Virüs diğer grip virüsleri gibi kendiliğinden kaybolur." AMA küresel çete durmuyor hata daha da ileri gidip herkesi zorla aşılıyor hem de defalarca. Sanki çok ölümcül bir virüsün ortaya çıkması için çabalıyorlar. İnsanların bedenini de bunun için kullanıyorlar. Sonuçta virüs mutasyona uğrayıp aşılar etkisiz kalınca, ölümler artıca da küresel çete kendi suçlarını örtbas etmek için suçu aşı olmayanların üzerine atıyorlar.
  Cevapla
 • mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  bu insanın amacı ne neyin peşinde hiç anlamadım öldük bittik edebiyatı nereye kadar sürecek acaba
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Halk TV ekranlarında Milli deniz topu hazımsızlığı! Ayşenur Arslan yine pes dedirtti
Ukrayna Büyükelçisi'nden Akıncı paylaşımı: Umarım bir gün geçekleşir