Göller Yöresi'ndeki Karataş Gölü kurudu

Burdur'un Karamanlı ilçesinde bulunan ve Göller Yöresi'nin önemli sulak alanlarından biri olan Karataş Gölü, suların çekilmesiyle tamamen kurudu.

Göller Yöresi'ndeki Karataş Gölü kurudu
Göller Yöresi'ndeki Karataş Gölü kurudu
GİRİŞ 19.09.2021 18:59 GÜNCELLEME 19.09.2021 18:59
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Karamanlı Ovası'nda 1190 hektar büyüklüğündeki tatlı su gölü olan ve uluslararası sulak alanlar listesinde yer alan göl, 1985'te yaban hayatı koruma alanı ilan edildi.

Göçmen kuşlar için önemli besin ve yumurtlama alanı olan, tatlı su balıkçılığı ve sulamayla bölgeye ekonomik gelir sağlayan göl, son yıllarda yeterli yağışın düşmemesi, yer altı sularının çekilmesi ve iklim değişikliğinin etkisiyle yaşanan kuraklıktan etkilendi.

Geçen yıl suyunun büyük bölümü azalan Karataş Gölü, bu sene ise tamamen kurudu. Suların çekilmesiyle gölün ortasında kalan birkaç balıkçı teknesi ile göl tabanındaki çamurda besin bulmaya çalışan göçmen kuşlar, Anadolu Ajansı ekibince havadan görüntülendi.

"Tek beklentimiz kışın yağışların bol olması"

Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, dünya ve Türkiye genelinde kuraklığın her geçen gün etkisini artırdığını söyledi.

Bölgedeki yer altı su kullanımının da gölleri etkilediğini ifade eden Selimoğlu, "Bu sene istenen yağış da olmayınca her yerde kuraklık oldu. Göller bölgesi denilen Burdur'umuz maalesef bu gidişle çöller yöresi olarak anılacak. İnşallah yeniden göllerimiz sularla dolar ve hepimiz mutlu oluruz. Kuraklık tarımsal faaliyetleri de etkiliyor, tek beklentimiz kışın yağışların bol olması." diye konuştu.

Selimoğlu, Karataş Gölü'nde 122 kuş türünün görüldüğünü belirterek, gölün suyla dolup eski günlerine dönmesini diledi.

Karataş Gölü Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Salih Kutlu da her yıl gölde ortalama 5 ton sazan, 5-6 ton kerevit (tatlı su ıstakozu) ve birkaç ton da havuz balığının avlandığını aktardı.

Bu yıl gölde balıkçılık yapamadıklarını anlatan Kutlu, şöyle konuştu:

"Gölde bu yıl kayıklarımız yüzemedi. İki teknemiz gölün içinde karaya oturdu. Bu göl sadece balıkçılık için değil, bölgede sulama için de önemli bir kaynaktı. Yetkililerden talebimiz, gölün sulama kapasitesi bittiği anda suyu kesmeleridir. Vatandaşlardan da su tasarrufuna önem vermelerini talep ediyoruz. Türkiye'nin her tarafını kuraklık etkiledi. Su tasarrufu için ne gerekiyorsa onu yapmamız gerekiyor. Şu anda gölümüz bitik durumda, hava şartları da kurak gidince gölü kaybettik."

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • ali 2 ay önce Şikayet Et
  ısraf bela ve musibet darlık ve kıtlık getirir. kul azmadıkçe hak bela ve musibet yazmaz. suçu kendinizde arayın
  Cevapla
 • Fehmi 2 ay önce Şikayet Et
  Aklima ne geliyor biliyor musunuz yeralti tuneliyle bu sulari yanimizdaki iran çaliyormu yada israil sonuçta bunlarin bilhassa iranin yeralti su yollari ile su kullandigini düşununce aklima tunelle sularimizi caliyorlarmi sorusu geliyor
  Cevapla
 • Yunus 2 ay önce Şikayet Et
  Aklını öyle şeylerle meşgul etme de daha faydalı işlere yor. Kendini ziyan etme
  Cevapla
 • Murat 2 ay önce Şikayet Et
  Sen fazla düşünme
  Cevapla
 • Mustafa 2 ay önce Şikayet Et
  yahu.......ne diyorsun sen????
  Cevapla
 • öneri 2 ay önce Şikayet Et
  Denizlere dökülen akarsulardan göllere boru döşenip su taşınsa iyi olur. Elektrik gibi suları da enterkonnekte hale getirmek için taşıma izleme yönetme sistemleri kurulmalı.
  Cevapla
 • Ali Baba 2 ay önce Şikayet Et
  Sulu tarıma yanı ayçiçeği, mısır ve şeker pancarı ekimi için Akdeniz'e dökülen sular iç Anadolu tarimina akitilmali..yada Akdeniz suyu damitilarak tarımsal amaçlı kullanılmali...
  Cevapla
 • cafer bulut 2 ay önce Şikayet Et
  Göksu nehrine bakın derim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Akar sınırdan mesajı verdi: Koma halindeki birinin sayıklamasından farkı yok
Ukrayna Büyükelçisi'nden Akıncı paylaşımı: Umarım bir gün geçekleşir