Hacı Bektaş Veli anısına 750 bin fidanlık “4 Kapı Hatıra Ormanı”

ÇEKUD, Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli’nin vefatının 750. yılı anısına 750 bin fidanı toprakla buluşturacak. Başta Nevşehir ve Hacıbektaş ilçeleri olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrinde “4 Kapı Hatıra Ormanı” oluşturulacak.

Hacı Bektaş Veli anısına  750 bin fidanlık “4 Kapı Hatıra Ormanı”
Hacı Bektaş Veli anısına 750 bin fidanlık “4 Kapı Hatıra Ormanı”
GİRİŞ 21.09.2021 09:44 GÜNCELLEME 21.09.2021 09:44

Doğa ile insan arasında bozulan dengenin yeniden tesisine katkı sağlamak için 22 yıldır faaliyetlerini artırarak sürdüren Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD), Anadolu’nun en önemli değerlerinden Hünkâr Hacı Bektaş Veli’nin anısına Türkiye’nin birçok şehrinde hatıra ormanı kurma kararı aldı. 

Arkeologlar Van Çavuştepe Kalesi'nde Urartular'a ait 2 mezar bulduÇavuştepe Kalesi'nde Urartular'a ait 2 mezar bulundu

Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. yılı anısına 750 bin fidanının toprakla buluşacağı kampanya ilk olarak Nevşehir ve Hacıbektaş ilçelerinde hayata geçirilecek, ardından diğer şehirlerle devam edecek. Hacı Bektaş Veli’nin “Yaşadığın yeri pâk et” düsturuyla fidanların toprakla buluşturulacağı alanlara, Alevî-Bektâşî geleneğinde “Allah’a giden yolda geçilmesi gereken aşamaların bütününü” ifade eden 4 Kapı (Şeriat, Tarikat, Marifet, Hakikat) öğretisinden hareketle “4 Kapı Hatıra Ormanı” adı verilecek. Dört yılda gerçekleştirilecek dikimler tamamlandığında 750 bin fidan toprakla buluşmuş olacak. 

Diyarbakır Çayönü Höyüğü'nden 5 bin yıllık sandık mezar çıktıDiyarbakır'da 5 bin yıllık sandık mezar çıktı

Hacı Bektaş Veli’yi bağrında yaşatan topraklar fidanla yeşerecek

ÇEKUD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Eyüp Debik, yaptığı açıklamada, “Hoca Ahmed-i Yesevî tarafından Anadolu’ya gönderilen Hünkâr Hacı Bektâş Velî, Anadolu’nun birçok beldesinin İslam’la tanışmasına vesile olan ve sevgisi gönüllere işlenen alim ve âriflerin önde gelenlerindendir. Hacı Bektâş Velî’yi yakından tanımanın, yolunu öğrenmenin, öğretilerini hayata geçirmenin, yaşatmanın ve gönülden gönüle aktarmanın çok kıymetli olduğunun farkındayız. Doğa-insan arasında bozulan dengenin yeniden kurulmasına ve ortak insanlık değerlerinin yaygınlaşmasına katkı sağlayan çevreci bir sivil toplum kuruluşu olarak Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. senesinde üzerimize düşeni yapma gayretindeyiz. Hacı Bektaş Veli’nin ‘Yaşadığın yeri pâk et’ buyruğundan hareketle ülkemizin farklı şehirlerinde de ‘4 Kapı Hatıra Ormanı’ kurmayı hedefliyoruz. Projemizi, Nevşehir Valiliği ve Nevşehir Belediyesi’nin katkılarıyla ve Orman Genel Müdürlüğü iş birliğiyle Hacı Bektaş Veli’yi bağrında yaşatan topraklarda başlatıyoruz. Proje kapsamında 750 bin fidanı Hacı Bektaş Veli anısına toprakla buluşturmayı hedefliyoruz. Hacı Bektaş Veli’nin sevenlerini ve yolunu yol edinen herkesi muhabbetle selamlıyor ve ‘Biz, biriz canlar bu toprağın bağrında’ diyen Hacı Bektaş Veli’nin anısını yaşatmaya ve  4 Kapı Hatıra Ormanı projemize destek olmaya davet ediyoruz” dedi. 

Ordu'da yol inşaatında 2 bin yıllık lahit mezarlar bulunduYol inşaatında 2 bin yıllık lahit mezarlar bulundu

Daha önce Sofrada Sıfır Artık, karbon ayak izini ölçen Karbonmetre ve sertifikalı online fidan bağış sistemi www.dikiliagacimvar.com’u hayata geçiren ÇEKUD, Türkiye’nin 81 ilinde aynı anda fidan dikme rekorunu elinde bulunduran ve Türkiye’de milyonlarca fidanı toprakla buluşturan sivil toplum kuruluşu olarak tanınıyor. 

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Financial Times Türk Lirası üzerinden Erdoğan'ı hedef aldı!
29 Kasım 2021 gazete manşetleri