Yurt içindeki terörist sayısı 200'ün altında: PKK hareket edemez hale geldi

Güvenlik güçleri, son günlerde yurt içinde ve sınır ötesinde düzenlediği operasyonlarla PKK’yı bitirme noktasına getirdi. Yurt içinde terörist sayısı ilk defa 200’ün altına inerken, PKK sınır ötesinde de adım atamayacak hâle geldi.

GİRİŞ 22.09.2021 06:22 GÜNCELLEME 22.09.2021 09:12
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Irak’ın kuzeyinde son günlerde üst üste düzenlenen operasyonlarda örgüte ağır bir darbe vurularak, PKK’ya ait mağara, sığınak, barınaklar ve eğitim kampları imha edildi. Terör örgütünün Suriye-Irak hattındaki lojistik destek yolları kesildi. Terörden temizlenen stratejik noktalara Mehmetçik konuşlandı. İHA ve SİHA’ların da katkısı ile PKK’ya yönelik nokta operasyonlarında sözde üst düzey isimleri bir bir etkisiz hale getirildi.

SINIR ÖTESİNDE 7 BÜYÜK OPERASYON
‘Terörü kaynağında bitirme stratejisi izleyen TSK 2018 yılından bu yana Irak’ın kuzeyinde gerçekleştirdiği 7 ayrı büyük çaplı operasyon ile bin 839 kilometrekare alanı PKK’dan temizleyerek kontrol altına aldı. Kararlılık Harekâtı, Pençe 1-2-3, Pençe Kapan, Pençe Yıldırım ve Pençe Şimşek operasyonları ile Kuzey Irak’ta; Zap, Hakurk, Avaşin, Haftanin ve Metina bölgeleri terörden arındırıldı.   
TSK ayrıca, sınır ötesindeki terörle mücadelede izlediği yeni konsept kapsamında terörden temizlediği kritik noktalara konuşlandı. Kuzey Irak’ta çok sayıda noktaya askeri üs kuran TSK, sınırın tamamında tampon bölge oluşturdu. Daha önce terörden temizlenen yerlerden çekilen Mehmetçik, bu defa o bölgelere konuşlanıyor. Böylelikle hem teröristlerin yeniden o bölgelere yerleşmeleri engellenirken, sınırın diğer tarafındaki stratejik noktaları da ele geçirmiş oluyor. Arazide stratejik üstünlüğün TSK’ya geçtiği yerlerde keşif gözetleme açısından daha iyi görüş imkânı sağlanıyor. Teröristlerin sınır hattından Türkiye içine sızmalarının da önüne geçiliyor.

PKK’NIN HER ADIMI İZLENİYOR
Stratejik noktalara son teknoloji ile kurulan üsler sayesinde ise keşif, gözetleme faaliyeti yürütülüyor. PKK’nın attığı her adım yakından izleniyor. Herhangi bir durumda anında müdahale ediliyor.
Öte yandan, sonbahar aylarında gerçekleştirilmesi öngörülen operasyonlarla terör örgütünün kış üslenmesinin engellenmesi amaçlanıyor. Bu arada, üst üste yapılan başarılı operasyonlar ile PKK tabanında ciddi huzursuzlukların yaşandığına dikkat çekiliyor. Teröristlerin kaçacak yeri kalmadığı, örgüte katılım oranının azaldığı ve teslimlerin önemli ölçüde artığına işaret ediliyor. PKK'nın elebaşlarının ise örgütten kopuşlara engel olma kapasitelerini yitirdiği belirtiliyor.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
ETİKETLER
terör operasyonu
YAZDIR
YORUMLAR 33
 • 2727 gaziantep 3 hafta önce Şikayet Et
  Aslanlarım siz vurun ben sayıyorum son duyduğum da soylu bakanım 197 demiş di 5 daha gitti kalan 192 son olarak 4 tane daha gitti kalan 188 siz vurun koçlarım ALLAH esirgesin sizi
  Cevapla
 • Ali 3 hafta önce Şikayet Et
  Keşke bitseler ama Suriyeye çekildiler yoksa ne kadar PKK'lı öldürüldü ki
  Cevapla
 • HAKKI.53 3 hafta önce Şikayet Et
  Pkk nın partisi var mecliste ve yüzde on barajını aşıyor, birileri çıkmış terörist sayısı çok az diyor, bende hadi ordan diyorum.
  Cevapla
 • Kahraman olamamış 3 hafta önce Şikayet Et
  200 mu. Onlarda mecliste ve parti binalarında.
  Cevapla
 • KONYALI 3 hafta önce Şikayet Et
  Millet ittifakı 2023 de iktidar olursa pkk nasıl hareketlenecek hep birlikte göreceğiz...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Dünya devi Toyota'dan kritik karar!
Son dakika: 15 Ekim koronavirüs tablosu açıklandı!