Oruç Reis Yunanistan'ın Mavi Vatan'a girme girişimini engelledi

Yunanistan’ın Fransız ‘Nautical Geo’ araştırma gemisiyle Mavi Vatan’a girme girişimini TCG Oruç Reis firkateyni önledi. Gemiyi durduran Oruç Reis telsizle, “Girersen müdahale edilecek” diye uyardı.

Oruç Reis Yunanistan'ın Mavi Vatan'a girme girişimini engelledi
Oruç Reis Yunanistan'ın Mavi Vatan'a girme girişimini engelledi
GİRİŞ 22.09.2021 08:14 GÜNCELLEME 22.09.2021 08:14
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Yunanistan ile son krize konu “Nautical Geo” araştırma gemisinin Girit açıklarındaki araştırma görevi bugün sona eriyor. Bölgede yeni bir kriz beklenmese de Türk donanması, Girit Adası açıklarında Türk kıta sahanlığı üzerindeki bekleyişini sürdürüyor. Yeni Şafak, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin kıta sahanlığının batı sınırlarında Yunanistan’ın provokasyonuyla önce Navtex krizi, ardından gambot diplomasisine evrilen olayı araştırdı. Yunanistan, 16 Eylül’de Nautical Geo araştırma gemisinin 16-22 Eylül tarihlerinde bölgede araştırma yapacağını duyuran bir Navtex yayınlamıştı. Yayınlanan Navtex’i inceleyen Türkiye, araştırma faaliyetinin yürütülmek istendiği alan içerisinde küçük bir sahanın Türkiye-Libya deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasıyla çizilen sınırları aşarak Türkiye kıta sahanlığında yapılmak istendiğini görünce karşı Navtex yayınlayıp araştırma faaliyetine itiraz etmişti.

DONANMA TAKİBE ALDI

Yunanistan’ın olası provokasyon ihtimaline karşı uyarıyla yetinilmedi. Türk donanması, girilmek istenen bölgeye TCG Oruç Reis fırkateynini gönderdi. Geminin araştırma çalışmaları ilk günden bu yana uzaktan izlendi. Provokasyon, geçtiğimiz hafta Perşembe akşamı yaşandı. Fransız “Nautical Geo” araştırma gemisi, Türkiye’nin karşı Navtex’le yaptığı uyarıya rağmen Türk kıta sahanlığına yöneldi. Mavi Vatan sınırlarımıza yaklaştığında ise durduruldu. Telsizle geminin bilgileri alınıp hangi faaliyeti icra ettiği, nereden nereye gittiği soruldu. Ardından hem Dışişleri Bakanlığı hem TCG-Oruç Reis komutası tarafından; Türkiye’den izinsiz yapılan araştırma faaliyeti konusunda uyarıldı. Yapılan faaliyetin Türkiye ile koordine edilmesi gerektiği, koordine edilmeksizin Türk kıta sahanlığına giremeyeceği, girdiği takdirde müdahale edileceği uyarısı yapıldı. Gemi, kıta sahanlığımıza sokulmadı ve geri döndürüldü. Bugün tamamlanacak araştırma faaliyeti kapsamında TCG-Oruç Reis, olası yeni provokasyon girişimlerine karşı nöbetine devam etti.

TSK, Doğu Akdeniz'de çizgiyi çekti! Yunan medyası: Eşi görülmemiş bir meydan okumaTSK, Doğu Akdeniz'de çizgiyi çekti! Yunan medyası: Eşi görülmemiş bir meydan okuma

FRANSIZ GEMİSİYLE PROVOKASYON

Yunanistan, Türkiye-Libya münhasır ekonomik bölge (MEB) sahasıyla belirlenen Doğu Akdeniz’deki Türkiye kıta sahanlığının batı sınırlarına müdahale amaçlı provokasyonunu, AB desteğini arkasına almak için, “East Med boru hattının olası güzergahının tespiti ve haritalandırılması” araştırması kılıfı altına sakladı. Araştırma sahasını belirlerken, Türkiye kıta sahanlığından çok küçük bir sahayı bilinçli olarak araştırma sahasına dahil etti. Bu provokasyon için de Fransız araştırma gemisi tercih edildi.

MAVİ VATAN GEÇİLMEZ

Perşembe akşamı yaşanan olay, birkaç gün sonra Türkiye’yi töhmet altında bırakmayı amaçlayan yalanlarla basına servis edildi. Türkiye’ye karşı AB kamuoyu desteğini amaçlayan Yunan propagandası, Türk Kıta Sahanlığı’na girildiği gizlenmek suretiyle, “Yunanistan karasularının dışına çıkıldığında, yani 6 deniz milinin ötesine geçildiğinde Türk savaş gemilerinin harekete geçtiği” yalanıyla servis edildi. Bu gelişmeler üzerine Yunan provokasyonları karşısında suskunluğunu koruyan Ankara cevap vermek zorunda kaldı. AB’nin şımarık çocuğu Yunanistan’ın provokatif girişimlerine karşı iyi komşuluk ilişkilerini önceleyen ve vakur tavrını sürdüren Türkiye, artan Yunan propagandası üzerine Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamayla iddialara cevap verdi. Açıklamada Yunanistan’a uluslararası hukuk, deniz hukuku ve 18 Mart 2020’de BM’ye bildirilen Türkiye Kıta Sahanlığı haritasına atıf yapılmak suretiyle bu tür çalışmaların ancak Türkiye işbirliğiyle yapılabileceği konusunda uyarıldı. Doğu Akdeniz’de barışçıl çözüm ve diyalog arayışlarını birçok ileri adımla destekleyen Türkiye, Mavi Vatan sınırlarının provokasyonlarla delinemeyeceğini de göstermiş oldu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 44
 • Bozkurt51 1 yıl önce Şikayet Et
  Akdeniz Türk denizdir. Deniz sınırlarımız belirlidir. Sınırı aşanı vuracaksın kardeşim. Şımarık Yunanistan ve onun şak şakç ısı ukala fransadan bıktık.Mavi Vatandan taviz yok.
  Cevapla
 • dostacısı 1 yıl önce Şikayet Et
  de yeri get
  Cevapla
 • Vatandaş19 1 yıl önce Şikayet Et
  Demek CHP bu yüzden mavi vatana karşı.Yunanlı dostları üzülmesin diye
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 1 yıl önce Şikayet Et
  Her kötülükten bir iyilik doğar. Türkiyeyi Batıda "Doğu akdenizde sıkıştırmak" Türkiye'yi Ermenistan -Yunanistan parantezinde tutup güç teksifinde sorunlar yaşaması için Ermenistanı durup dururken Azerbaycana karşı kışkırtan Üst akıl "Ermenistanın haksız işgal ettiği Dağlık Karabağın tekrar Azerbaycan tarafından geri almasına sebeb oldu..Bu durum Üst akıl tarafından şişirilen Yunanistana da ders olmalı
  Cevapla
 • Serdar 1 yıl önce Şikayet Et
  Yorumlarini okumaktan keyif aliyorum dostum.Onca yorumun arasinda akilli tespit yapan sensin.
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 1 yıl önce Şikayet Et
  Yunanistan artık şunu anlamalı.. Yunanistan tarafından Kardak'ta keçi besleyerek onlara ot/su atarak " bu işgal girişimini de uluslararası deniz hukukuna göre "bir ada veya kayalık o ada üzerinde tarım hayvancılık yapana aittir maddesine dayanmasını yutacak, göz yumacak ne NATOcu general, ne de siyasetçi kalmadı.. Yunanistan tüm bunları bilip iyi hesap etmeli!!!” “Belki biz tek gözümüzü kaybederiz ama YUNANİSTAN İKİ GÖZÜNÜ KAYBEDER..
  Cevapla
 • acaba 1 yıl önce Şikayet Et
  Yahu EŞEK adasını niye kaptırdık? Hala anlamış değilim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dehşete düşüren saldırı kamerada: MHP İlçe Başkan Yardımcısı hayatını kaybetti!
Ahmet Hakan, Erdoğan'ın esprisi sonrası kendisini hedef alan üç ismi topa tuttu