TSK’da bir ilk daha! Profesörlük geliyor

Astsubaylara generalliğin ardından akademik kadroda görev yapmaları durumunda, profesör olabilmenin de yolu açıldı.

TSK’da bir ilk daha! Profesörlük geliyor
TSK’da bir ilk daha! Profesörlük geliyor
GİRİŞ 25.09.2021 16:25 GÜNCELLEME 25.09.2021 16:25
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Genel Başkanı Hamza Dürgen, “Akademik kadrolarda görev yapan arkadaşlarımız artık doçent ve profesör unvanı alabilecek. Gelecekte başçavuş profesörler olacak” dedi. 

Astsubay Meslek İçi Eğitim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, dün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmeliğin 4. maddesinde, öğretmen yardımcılığı, öğretmenlik ve öğretim görevlisi tanımları yer aldı.

Yönetmeliğin 13. maddesinde, “Aynı Yönetmeliğin 17’nci maddesinde yer alan ‘öğretmen yardımcılığı görevi’ ibaresi öğretmen yardımcılığı, öğretmenlik ve öğretim görevlisi görevleri şeklinde değiştirilmiştir” hükmüne yer verildi. Bu yıl Yüksek Askeri Şura kararları çerçevesinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda terfi eden isimlerden biri de Orhan Gürdal idi. Mesleğe astsubay olarak adımını atan Gürdal, tuğgeneralliğin ardından tümgeneralliğe yükseltilen astsubay kökenli ilk isim olmuştu.

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Genel Başkanı Hamza Dürgen, yaptığı açıklamada, “Astsubaylar daha önce öğretmen olarak atanamıyordu. Öğretmenliği vekil olarak yapabiliyorlardı. Astsubayların haklarına kavuşmaları, mağduriyetlerinin giderilmesi için sürekli mücadele veriyoruz. Yeni düzenleme ile artık astsubaylar öğretmen olarak görev yapabilecek. Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı üniversitelerde görev yapan arkadaşlarımız akademik kadro içinde yer alabilecek. Dört arkadaşımızın ataması yapılacak. Akademik kadrolarda görev yapan arkadaşlarımız artık doçent ve profesör unvanı alabilecek. Gelecekte başçavuş profesörler olacak” dedi.

KAYNAK: MİLLİYET
ETİKETLER
TSK
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • thyÇalışanı 2 ay önce Şikayet Et
    Tr de prof olmakla Almanya da olmak arasında dağlar kadar fark var Tr de 3-5 intihalli çalışma yap ünvan hazır sorarlarsa profsun
    Cevapla
  • s.yildirim 2 ay önce Şikayet Et
    astsubaylara daha önce söz verilen ve halihazırda emekli subayların emekli olduklarinda da aldığı tazminatları neden verilmiyor. adaletli olmalıyız.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: 2 Aralık koronavirüs tablosu açıklandı!
Liste açıklandı! İşte en çok satan sıfır araçlar