Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yurt cevabı: Hayatınız yalan!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Darülaceze tesislerinin açılış töreninde konuştu. Erdoğan, son dönemde dikkat çeken ve provokasyonlara yol açan yurtlar konusuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

GİRİŞ 25.09.2021 17:54 GÜNCELLEME 25.09.2021 19:17
Bu Habere 67 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Darülaceze tesislerinin açılış töreninde konuştu. Erdoğan konuşmasında öğrenciler konusunda gündeme gelen yurtlar meselesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yurtlar konusunda sürdürülen kampanyanın yalan ürünü bir provokasyona dönüştüğüne dikkat çekerek şunları söyledi:

"HAYATINIZ YALAN"

"Bakın son günlerde üniversite öğrencileriyle alakalı maalesef çok çirkin bir kampanya sürdürülüyor. İktidara geldiğimizden bu yana yurt kapasitelerini hiçbir dönemde olmadığı kadarıyla tırmandıran neredeyse 1 milyona yakın yurt kapasitesine sahip olan bir iktidarız. Bunu görmeden yalan yanlış, ilgisi alakası olmayan kişileri bankların üzerine yatırarak yalan yanlış kampanyalar sürdürülüyor. Yalan söylüyorsunuz, hayatınız yalan. Bizim yurtlarımız ortada. Bu yurtlarla birlikte kapasite ortada. Bu yurtlarımızla 2,3 kişilik kapasiteyle öğrencilerimizi ağırlıyoruz" 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Bugün açılışını yapmak için bir araya geldiğimiz Darülaceze hizmet yelpazesini genişletiyor. Yurt ve kültürel tesislerimizin Darülaceze'mize hayırlı olmasını diliyorum.

Bu ödüllü projenin hayata geçmesinde katkısı olan herkesi, özellikle hayırseverlerimizi tebrik ediyorum. Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri iftihar verici bir projedir. Bu tesis 1068 yatak kapasitesi ile misyonuna uygun bir yer olacaktır. İnşaata katkı sağlayacak herkese şükranlarımı sunuyorum.

"GETİRİSİ HAYIR DUASIDIR"

Her yatırım önemlidir ama doğrudan insana üstelik de bakıma muhtaç insana yapılan yatırım çok daha önemlidir. Sadece ve sadece Allah rızası gözetilerek yapılan bu yatırımın hayattaki getirisi de hayır duasıdır.

Milletimizin Allah devletimize zeval vermesin duasının gerisindeki en önemli saiklerden biri de ihtiyaç duyduğunda kendisine sahip çıkacak bu tür müesseselerin güvenidir. Darülaceze'yi yakından tanıyan birisi olarak bu kurumdan ifadesini bulan anlayışı tüm Türkiye'ye yaymak için çalıştık.

Bu bölgenin çocuğuyum. Darülaceze'yi iyi bilirim. Belediye Başkanı oldum Ayazağa kampüsünü yaptım. Ayazağa ile beraber bir sıçrama gerçekleşti. Arnavutköy'deki bu devasa yere başlıyoruz. Arnavutköy ülkemiz ve bizler için bambaşka bir örnek olacak. Hayırseverlerimizin oraya olan katkısı inanıyorum ki dünyada Arnavutköy'deki Darülaceze'mizi bir örnek olarak yansıtacak. Onunla iftihar edeceğiz.

Türkiye'nin en yaygın ve en etkin sosyal destek politikalarını hayata geçirmek suretiyle hiç kimsenin kendisini sahipsiz hissetmeyeceği bir sistem kurduk.

YAŞLILAR İÇİN VERİLEN DESTEK

Günde 3 kez bir yatağa bağımlı olan buradaki emaneti bakacaksın. Onunla ilgileneceksin. Onu bir kenara bırakmayacaksın. Ecdad böyle bir ecdad. Bizler de bu ecdadın varisleri olarak buna sahip çıkıyorsak ben cumhurbaşkanı olarak elhamdülillah.

Her alanı kapsayan destek politikalarımızla ülkemizi bu alanda gıpta edilen bir hale getirdik. Bu destekleri insanlarımızı kendi tabii aile hayatı içinde tutarak veriyoruz. 60 yaşın üzerindeki 170 binden fazla 65 yaşın üzerindeki 150 bine yakın büyüğümüzü kendi ailesi yanında destekliyoruz.

Engellilerin topluma katılma konusunda da en büyük atılımlar bizim dönemimizde gerçekleşti. 536 bine yakın engellimize aylık ortalama 1790 lira destek veriyoruz. Engellilerin kamudaki istihdamı da 60 bini aştı. Devlet korumasındaki çocuklarımız ile ilgili sistemi baştan sona değiştirdik. 139 bine yakın çocuğumuzun sağladığımız sosyal ve ekonomik destekle kendi aileleri veya yakınları yanında hayatlarını sürdürmelerini temin ediyoruz.

Aynı şekilde 18 binin üzerinde çocuğumuz da evlat edinilmek suretiyle bir aileye kavuştu. Risk grubundaki çocukların ve ailelerin izlenmesi konusunda 67 bine yakın evladımızı yakından takip ettik.

19 YILDA 434 MİLYAR LİRA YARDIM

Sadece yaşlı, çocuk, engelli ve kadınlarla kalmıyoruz. Her kesimi koruyan gözeten ve destekleyen politikalar geliştiriyor, bunları kararlılıkla uyguluyoruz. Türkiye'nin sosyal yardım bütçesi göreve geldiğimizde 2 milyar liraydı. Geçtiğimiz yıl bu rakam 69 milyar lirayı buldu.

19 yılda verdiğimiz sosyal desteklerin tutarı 434 milyar liraya ulaştı. Yaklaşık 2 milyon vatandaşımız kendilerine devlet tarafından verilen sosyal yardım kartları ile ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Elbette gönlümüz her bir vatandaşımızın desteğe ihtiyaç duymadan hayatını sürdürebileceği seviyeyi ulaşmayı istiyoruz. Ancak dünyanın hiçbir yerinde böyle bir idealin olmadığı ortadadır.

YURT PROVOKASYONU

Akıl ve vicdan sahibi hiç kimse demokrasiden kalkınmaya tüm alanlarda geçmişin herhangi bir döneminin fersah fersah ilerisinde olduğunu inkar edemez. Bizim kuşağımız 1960 darbesinde çocuktu. Türkiye'nin karanlık dönemlerinden biri olan 1970'ler gençlik yıllarına denk geldi. İdeolojik ve etnik kökende nasıl bölünmeye, darbe taşlarının nasıl döşendiğini bizzat yaşadık gördük. 1980 darbesi ile ülkemizin tekrardan saf dışına itildiği bir felaketti. Darbenin ardından yeniden toparlanmaya çalışan Türkiye bölücü örgütünün eylemleri ve koalisyon hükümetlerinin yol açtığı patinajla karşılaştı.

Bakın son günlerde üniversite öğrencileriyle alakalı maalesef çok çirkin bir kampanya sürdürülüyor. İktidara geldiğimizden bu yana yurt kapasitelerini hiçbir dönemde olmadığı kadarıyla tırmandıran neredeyse 1 milyona yakın yurt kapasitesine sahip olan bir iktidarız. Bunu görmeden yalan yanlış, ilgisi alakası olmayan kişileri bankların üzerine yatırarak yalan yanlış kampanyalar sürdürülüyor. Yalan söylüyorsunuz, hayatınız yalan. Bizim yurtlarımız ortada. Bu yurtlarla birlikte kapasite ortada. Bu yurtlarımızla 2,3 kişilik kapasiteyle öğrencilerimizi ağırlıyoruz. Karnını doyuran ekmeğe muhtaç olmak fakirlik ölçüsü olmaktan çıktı. Şu anda 1000 kişi yatak kapasiteli böyle bir yurt binasına da sahip oluyoruz. 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 67
 • Anadolu 2 hafta önce Şikayet Et
  Yurt sorunu var reis. Sana yanlış bilgi aktarılıyor. Yakın çevreni sarmış güruh araya perde örüyor. Gözümün önünde yurt bulamayan 2 üniversite öğrencisi kızın ataşehir aşık veysel mah. 2+1 daireyi 3.600 tl ye emlakçıya riva minnet yalvararak tuttuklarına bizzat şahit oldum. Üstelik okulları fatihte kadir has. Şu kiralık daireler içinde ilanları maliye memurları incelesin. Tutanak tutsunlar. Beyan veriyorlarmı
  Cevapla
 • İsmail 2 hafta önce Şikayet Et
  Allah rızası için bir gün de bu yurt kapasitelerinin yanında, üniversitede okuyan ve yurt ihtiyacı olanların sayılarını da verin ve birde 70 li yıllarla uğraşmaktan vaz geçin zira hiç bir İktidara nasip olmayan 20 yıllık bir dönemde siz varsınız. Şayet Ülkemiz 5 yıl öncesinden geride ise bunun suçlusu 70 li yılların yöneticileri değildir kadı ki o yöneticiler de muhafazakar bir yönetim yolu izliyordu...
  Cevapla
 • yaşar 2 hafta önce Şikayet Et
  sadece Ankara belediyesine öğrenci başvurusu 6 bin
  Cevapla
 • Rasim Acar 2 hafta önce Şikayet Et
  Yurt kreş kira fiyatlarına el atılmalı .kreş olmuş 2100tl bakıcı 3200 istiyor söyleyin ne yapalım.
  Cevapla
 • Rıfkı 2 hafta önce Şikayet Et
  Bakamıyorsanız Doğurmayın. 3 çocuk diyenlerin gazına gelmeyin. Onların tuzu kuru. 3.500 4.000 tl maaşla bir insan sadece zar zor kendine bakar istanbulda
  Cevapla
 • mustafa 2 hafta önce Şikayet Et
  reıs ne yapsın alttakı memur olayla ılgılenmeyınce olayı buyutup reısın onune koyuyorlar her konuya reıs bakacaksa o zaman hocam
  Cevapla
 • Anlayana 2 hafta önce Şikayet Et
  Sayın Cumhurbaşkanımız sizin dediğiniz gibi bir sistemi kurmalı o vakit.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beşiktaş'taki düzenleme vatandaşı isyan ettirdi: Böyle rezillik olmaz!
Yolcu otobüsü 150 metreden dereye uçtu! Ölü ve yaralılar var