Ankara Barosu'na Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'a hakaretten dava!

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan ve Yönetim Kurulu üyeleri hakkında, kamu görevlisine dini inanç, düşünce ve kanaatlerini açıklaması nedeniyle görevinden dolayı 'hakaret' suçlamasıyla dava açıldı.

Ankara Barosu'na Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'a hakaretten dava!
Ankara Barosu'na Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'a hakaretten dava!
GİRİŞ 27.09.2021 14:59 GÜNCELLEME 27.09.2021 15:04
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan’ın da aralarında olduğu 11 yönetim kurulu üyesi hakkında, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, 24 Nisan 2020 tarihinde Ankara’daki Hacı Bayram Camisi'nde verdiği hutbenin içeriğiyle ilgili yaptıkları basın açıklamasıyla ilgili soruşturma başlatıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayı tamamladıktan sonra, avukatların yargılama usulüne göre iddianame hazırlayarak Ankara Batı 3. Ağır Ceza Adliyesi Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Mahkeme iddianameyi kabul ederek Baro Başkanı Erinç Sağkan ve 11 Yönetim Kurulu üyesi hakkında, 'Kamu görevlisine dini inanç, düşünce ve kanaatlerini açıklaması nedeniyle görevinden dolayı hakaret' suçlamasıyla dava açtı. Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde 11 Kasım’da başlayacak yargılamada, Baro Başkanı ve yöneticileri hakkında TCK 125/1, 3 ve 5. fıkralarında düzenlenen suçlamalardan 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezaları talep edildi.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ SAVUNMASI YAPTILAR

Baro yönetimi ortak basın açıklamasındaki ifadeler kapsamında başlatılan soruşturma için yine ortak bir savunma metni verdi. Savunma metninde suçlamanın kabul edilmediği belirtilerek, ifade özgürlüğü hakkını kullanıldığı bildirildi. Basın açıklamasındaki ifadelerin yanlış yorumlandığı, suçlamanın ise yersiz olduğu ileri sürüldü.

DAVANIN MÜŞTEKİSİ DİYANET İŞLERİ BAŞKANI

İddianamede, Prof. Dr. Ali Erbaş, müşteki olarak yer aldı. Hacı Bayram Camisi'nde verdiği cuma hutbesinde Prof. Dr. Ali Erbaş; "Ey insanlar, İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lutiliği, eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti? Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir, bunun hikmeti. Yılda yüzbinlerce insan gayrimeşru ve nikahsız hayatın İslami literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu HIV virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim" ifadelerini kullanmıştı.

Ankara Barosu, hutbeyle ilgili, 'Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın insanlığın bir kesimini nefretle aşağılayıp kitlelere hedef gösterdiği konuşmasıyla ilgili basın açıklaması' başlıklı açıklama yayınladı. Yapılan basın açıklamasıyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı resen soruşturma başlattı, Diyanet İşleri Başkanlığı da ayrıca suç duyurusunda bulundu. Her iki soruşturma daha sonra birleştirildi.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 3
 • Hakkı Coşkun 2 yıl önce Şikayet Et
  Dengesiz boş adam hayvani hislerle toplumu bozmak bunlar çağlar ödesin de de vardılar bu günde varlar diksindiniz degilmi...
  Cevapla
 • MUHAMMET R ARSLAN 2 yıl önce Şikayet Et
  Hukuk camiasından olup ta milletin değerlerini benimseyen birine rastlamadım.Varsa yoksa para.Herşey para. Zaten TBB başkanının son açıklamasında avukatların çoğunluğunun kazancının asgari ücretin altında olduğunu söyledi.Yani vergi kaçırmak için devlete gösterdikleri kazanç asgari ücretin de altında.Boşanma davası duruşmaları genelde 5-10 dakika sürüyor ve 4500 tl nin altında davaya bakacak avukat bulamıyorsunuz.Davayı açandan bu parayı alıyor,kaybeden de yine avukatlık ücreti alıyor.Demek ki bu 20-30 dakikada kazandıkları 7-8 bin tl nin sadece 50-60 tl si onlara kalıyor.Gerisini devlet alıyor ellerinden.Asgari ücretten az kazandıklarına göre
  Cevapla
 • Eu. Or Gurbetci 2 yıl önce Şikayet Et
  Bizlerinde. Ifade özgürlü. Kapsaminda. Herkes. Istedigi gibi. Yasar. Ülkemiz madem islam. buyursunlar. Avruya. Gelsinler bizler zaruri. Ve mecburi. Kilise cani. Dinliyoruz mademki bunu istiyorlar buyursunlar lakin. Geberince lesleri ne musalka tasini. Nede camii. Bahhcelerini nede müslüman mezarligina defin edilmesin artik herkes istedigini söyle sonea saydiklarim yok öyle
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Çok sayıda belediye AK Parti’ye geçmek istiyor! Başkan Erdoğan'dan talimat
Süleymancıları deşifre eden çağrı! Görmez'e itiraf ettiğin gibi...