Son dakika haberi: Kurum ve iş yerleri için aşı ve PCR kararı!

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, Kovid-19'la mücadele kapsamında yetkili kurumlar ve işverenlerin aşı ve PCR test sonucu bilgisini işlemesinin kanuna aykırı olmadığına karar verdi.

Son dakika haberi: Kurum ve iş yerleri için aşı ve PCR kararı!
Son dakika haberi: Kurum ve iş yerleri için aşı ve PCR kararı!
GİRİŞ 28.09.2021 16:10 GÜNCELLEME 28.09.2021 21:57
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK), Kovid-19 aşı ve test sonucu bilgisinin işlenmesinin kanuna aykırı olmadığına hükmetti.

 Kişisel Verileri Koruma Kurumundan alınan bilgiye göre, kurum karar organı Kurul, işverenlerin çalışanlar ya da müşterilerden aşı olup olmadığı ya da PCR test sonucu istemelerine yönelik genelgelere ilgili Kişisel Verilerin Korunması Kanunu açısından nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine ilişkin görüş sorulması üzerine konuyu gündeme aldı.

Kurul, salgınla mücadele kapsamında yetkili kurumlar ve işverenlerin aşı ve PCR test sonucunu işlemesinin kanuna aykırı olmadığına karar verdi.

Kurulun kararında, dünya genelinde yayılma hızı giderek artan Kovid-19 virüsünün neden olduğu hastalıklardan korunmak için aşıların kullanıma sunulduğu hatırlatıldı.

Devletlerin, kamu sağlığının korunmasını teminen iş yerleri de dahil olmak üzere toplu halde bulunulacak alanlarda Kovid-19 aşı bilgisi veya PCR testi sonuçlarının işlenmesi zorunluluğunu getirdiği aktarılan kararda, İçişleri Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı genelgelerinde de karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler alındığı, iş yeri ya da işveren tarafından Kovid-19 aşı bilgisi veya negatif sonuçlu PCR test bilgisinin istenebileceğinin belirtildiğine işaret edildi.

BİLGİLER KANUNDAKİ ŞARTLARA GÖRE İŞLENMELİ

Kararda, kişilerin tahlil, test, rapor, aşı gibi sağlık durumlarına ilişkin bilgilerin Kanuna göre kişisel sağlık verisi olduğu ve bu bilgilerin Kanunun 6. maddesinde yer verilen işleme şartlarına uygun olarak işlenmesi gerektiği kaydedildi.

Kovid-19'un dünya çapındaki sağlık, sosyal hayat ve ekonomi üzerindeki etkileri dikkate alındığında, salgınla mücadele kapsamında aşı durumu ve PCR test sonucu gibi kişisel sağlık verilerinin kamu sağlığının, kamu güvenliğinin ve kamu düzeninin korunması amacıyla işlenmesi gerekliliğinin ortaya çıktığı ifade edilen kararda, Kanunun 28. maddesinde "kişisel verilerin milli savunmayı, milli güvenliği, kamu güvenliğini, kamu düzenini veya ekonomik güvenliği sağlamaya yönelik olarak kanunla görev ve yetki verilmiş kamu kurum ve kuruluşları tarafından yürütülen önleyici, koruyucu ve istihbari faaliyetler kapsamında işlenmesi" halinde kanun hükümlerinin uygulanmayacağının düzenlendiği aktarıldı.

Kararda, salgın hastalık gibi kamu güvenliği ve kamu düzenini tehdit eden durumlarda bu tehdidi ortadan kaldırabilmek ve salgın hastalığın bulaşıcılığının önüne geçilebilmesini sağlamak amacıyla kanunla yetki verilmiş kamu kurum ve kuruluşlarınca yürütülen faaliyetler kapsamında kişisel verilerin işlenmesinin, Kanunun 28. maddesi kapsamında değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.

Kurulun kararında, Kovid-19'un sebebiyet verdiği salgın hastalığın kamu güvenliği ve kamu düzenini tehdit etmesi sebebiyle ve hastalığın yayılımını engellemek amacıyla, aşı bilgisi, negatif sonuçlu PCR test bilgisinin iş yeri/işverenler tarafından işlenmesinin söz konusu kamu kurum ve kuruluşlarınca yürütülen önleyici ve koruyucu faaliyetler kapsamında gerçekleştirilebileceği, dolayısıyla bu faaliyetlerin Kanun kapsamı dışında olduğu aktarıldı.

Ayrıca kararda, salgın kapsamında yürütülen kamu güvenliğini ve kamu düzenini koruma amacına yönelik faaliyetler dışında kalan ya da bu amacı aşan nitelikteki kişisel veri işleme faaliyetlerinin ise Kanun kapsamında yer alacağı vurgulan

KAYNAK: AA
ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • haberokur 2 ay önce Şikayet Et
  günaydın kvkk kurulu. ..devlet işverenlerin çalışanlarının toplu hes sorgu yapabilmesi için nerdeyse zaten 1 senedir e devlet üzerinden uygulama getirdi ve biz hergün sorgulama yapıyoruz .... madem işnizi yapıp ekmeğinizi böyle kazanıyorsunuz. ozaman önce bu konularda sizden önce uygunluk için olur alınsın sonra uygulamaya geçilsin demii hıı .
  Cevapla
 • hamit 2 ay önce Şikayet Et
  Şaşırdık mı...
  Cevapla
 • Murat 2 ay önce Şikayet Et
  Bütün dünya küreselci paganlara teslim olmuş
  Cevapla
 • Tam Keriz 2 ay önce Şikayet Et
  Büyük avanta veriyor ilaç şirketleri... Yemeyen keriz yani...
  Cevapla
 • Veysel 2 ay önce Şikayet Et
  Virüüsün kokusu var. Herkez alamıyor bu kokuyu. Virüsslü ortamda koku oluyor. Otübüs durağının yanından geçiyorum aynı koku var, marketin içine giriyorum aynı koku var. Avm ye giriyorum bazı yerlerde var aynı koku. Açık havada sokakta geziyorum o koku yok. Herkezin kokuyu farkedecek şekilde bir maske yapılırsa iyi olur. Kokulu maske yapıp bu kokulu maske diğer virüss kokusunu hissettirecek şekilde yapılırsa millet kurtulur.
  Cevapla
 • K.Türk 2 ay önce Şikayet Et
  insan olduğuna emin misin birader güldürme insanları :)))))
  Cevapla
 • Salim 2 ay önce Şikayet Et
  Asi zorunlu değil diyorlar ama insanlar işyerine alınmıyor asi olmassa hiç zorunlu değil vay be
  Cevapla
 • Erdem Burak 2 ay önce Şikayet Et
  Zorunlu değil gider belirlenen aralıklarla pcr testini olursun olur biter
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu'nun hareketine AK Parti'den sert tepki
Sayılı ülkede var! Türkiye de 'Yeni Süper Malzeme'yi üretmeye başladı