Başkan Erdoğan Soçi’de elini güçlendirdi: Roma’ya daha güçlü gidecek!

Gazeteci Hasan Öztürk, Başkan Erdoğan'ın Soçi ziyaretine ilişkin, "Türkiye açısından verimli geçmiştir. Yakın gelecekte Türk-Rus ilişkileri her alanda gelişecektir. Ziyaret, Türkiye-Amerika ilişkilerinin seyrini de etkileyecektir." dedi.

GİRİŞ 01.10.2021 11:53 GÜNCELLEME 01.10.2021 11:53
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Yeni Şafak yazarı Hasan Öztürk, bugünkü, "Soçi’de elini güçlendiren Erdoğan Roma’ya daha güçlü gidecek" başlıklı yazısında Başkan Erdoğan'ın Rusya ziyaretini ve sonrasında G20 zirvesi için Roma'da ABD Başkanı Biden ile görüşmesini değerlendirdi.

Başkan Erdoğan'ın Rusya ziyaretini izleyen Öztürk, "Soçi ziyareti Türkiye açısından verimli geçmiştir. Yakın gelecekte Türk-Rus ilişkileri her alanda daha çok gelişecektir. Suriye’de yeni gelişmeler yaşanacaktır. Ziyaret, Türkiye-Amerika ilişkilerinin seyrini de etkileyecektir." açıklamasında bulundu.

Hasan Öztürk'ün bugünkü köşe yazısı şöyle:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir günlük Soçi ziyaretini takip etme imkanımız oldu. Açıkçası ziyaret öncesi, birçok endişemiz vardı.

Zira, Suriye meselesinde “İdlip kilidi” çözüm bekliyordu. PYD/PKK’nın Suriye’nin kuzeyindeki varlığı Türkiye’nin başlıca meselelerindendi. Yine, Türkiye Rusya ilişkileri ekonomiden, dış politikaya hangi aşamada devam edeceği yönünde gri alanlar vardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin

Türk-Amerikan ilişkilerindeki gelgitler, Rusya ile olan ilişkilere de yansıyor endişesi hakimdi. Buna benzer birçok kaygı zihnimizdeyken Soçi’ye gittik.

TARAFLAR DEĞİL LİDERLER İNİSİYATİFİ ÖNE ÇIKTI

Cumhurbaşkanlığı uçağı henüz Esenboğa’dan havalanmadan önce, birkaç önemli isimle bazı konuları konuşma şansımız oldu. Özellikle, Rusya’nın bu ziyaret için “baş başa” vurgusu yapmasını ve hiçbir bakanın Sayın Erdoğan ile birlikte Soçi’ye gitmiyor olmasını merak ediyorduk.

Aldığımız cevaplardan anlıyorum ki, iki lider özellikle “bölgesel sorunlar” konusunda daha güçlü bir inisiyatif almak için bir araya geleceklerdi. “Taraflar” değil “liderler” inisiyatifi öne çıkacaktı.

Türk -Amerikan ilişkilerindeki gerginliği Putin’in kullanıp kullanmayacağı merak konusuydu.

Ziyaret bitip de dönüşe geçtiğimizde ise kaygılarımız ve sorularımız birçoğuna cevap bulma şansımız oldu.

SOÇİ DÖNÜŞÜNDE AMERİKA’YA ÇOK NET MESAJLAR

Özellikle iki liderin, ticaretten ikili ilişkilere, savunma sanayiinden enerjiye ve bölgesel konulara kadar verimli bir görüşme yaptığını öğrendik.

Putin’in, Türk-Amerikan ilişkilerinde yaşanan sıkıntıları bir fırsata dönüştürme eğilimi olmadığını müşahede ettik.

Cumhurbaşkanı’mızın, görüşme sonrası elinin güçlendiğini ve bu motivasyon ile Amerika’ya daha net mesajlar verdiğini gözlemledik.

Dönüş yolunda uçakta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bizlerle yaptığı söyleşiden de anladık ki bundan böyle daha ileri adımlar atılacak.

Sayın Erdoğan’ın sorularımıza verdiği cevapları gazetemiz Yeniş Şafak’ın sayfalarından okuyacaksınız. Ben sizlere izlenimlerimi ve Soçi ziyaretinden sonra, hem Rusya-Türkiye ilişkilerinin geleceği hem de Suriye’de neler olabileceğine dönük tahminlerimi paylaşmak istiyorum.

SURİYE’NİN GELECEĞİ İKİ ÜLKENİN İŞBİRLİĞİNE BAĞLI

Öncelikle belirtmeliyim ki belki de son 6 ayın en “dinç”, en “dingin” en rahat Erdoğan’ını gördüm.

Rusya lideri Putin’den söz ederken rikkatli, bölgesel sorunlar konuşulurken oldukça serinkanlıydı Sayın Cumhurbaşkanı.

Suriye meselesinin “adil bir şekilde çözülmesi”nden yana olduğumuzu söyledi mesela.

Yine, Türkiye’nin gözetimindeki İdlip çatışmasızlık bölgesindeki bazı “sorunları” görmezden gelmedi, bilakis altını çizdi.

Rusya ile daha önce varılan mutabakatların tamamına Türkiye’nin bağlı olduğunu belirtirken, muhataplarının ödevlerini de hatırlatmadan geçmedi.

AMERİKA SURİYE’DEN ÇEKİLMELİ, PYD/PKK’NIN AKIL HOCASI MCGURK SURİYE’DEN GÖNDERİLMELİ

Amerika’nın Suriye’deki varlığından söz ederken ise çok daha net ve “olmazsa olmaz” denebilecek kesin ifadeler kullandı.

Amerika’nın Suriye’deki adamı McGurk için “teröristlerle kol kola” ifadesini kullandı. “Bu adam terör örgütlerinin adeta sevk ve idaresini yapıyor” dedi.

Amerika’nın Suriye’deki adamı McGurk.

“Amerika er ya da Suriye’den çıkmalı. Buraları Suriyelilere bırakmalı” dedi.

Hem New York’ta hem İstanbul’da Biden’e yönelik verdiği mesajların karşılık bulduğunu da sözlerine ekledi. “Mesaj yerine ulaştı ki Roma’da bir araya geleceğiz” dedi.

Gözlemlerime göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika ile ilişkilerin normalleşmesi için Biden hükümetinden bazı işaretler bekliyor.

YA PARAMIZI YA UÇAKLARIMIZI VERİN

Mesela, F-35 savaş uçaklarıyla ilgili Türkiye’nin ön ödeme yaptığını hatırlatıp, “1 milyar 400 milyon dolar ödeme yapmışız. Bu ne olacak? Bunların akıbetini görmemiz lazım. Biz elimizde bol para var da bunları etrafa saçan bir ülke değiliz. Bu paraları da kolay kolay kazanmadık, kazanmıyoruz. Ya uçaklarımızı verecekler ya da parayı verecekler” diyor.

 F-35 savaş uçağı.

Roma’daki görüşmede bu yönde bir işaret bekliyor. Dahası McGurk’ün bölgeden çekilmesine yönelik bir beklentisinin olduğunu da sezdim.

Şayet Türk-Amerikan ilişkileri yeniden bir ivme kazanacaksa, Amerikan tarafının atabileceği iki adımı da böylece söylemiş oldu Sayın Erdoğan.

ZENGEZUR KORİDORU’NDAN ARABAYLA AZERBAYCAN’A GİTMEK İÇİN GÜN SAYARKEN…

Bizim daha önce bu köşede ilan ettiğimiz bir husus vardı. Karabağ savaşından sonra, yapılacak olan Nahçıvan Zengezur Koridoru’ndan otomobil ile Azerbaycan’a gitme mevzu…

Cumhurbaşkanı’mıza, Azerbaycan-Ermenistan sorunu ve o koridor ile ilgili son durumu da Putin ile görüşüp görüşmediklerini sorduk.

Zengezur Koridoru.

Cumhurbaşkanı, “Zengezur Koridoru bütün bölge için önemli bir imkan olacak. Burada hayata geçecek kara ve demir yolu hatları tüm bölge ülkeleri için ticari ve ekonomik fırsatlar getirecek. Azerbaycan bu koridor için geniş çaplı çalışmalar yürütüyor. Tabii Ermenistan tarafının da yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekiyor” dedi.

Türkiye’nin dile getirdiği 6’lı platform konusunda da Putin’in her an ona hazır olduğunu söyledi. İnşallah koridor açılacağı günü iple çektiğimizi bir kez daha buradan söylemiş olalım.

Soçi ziyareti Türkiye açısından verimli geçmiştir. Yakın gelecekte Türk-Rus ilişkileri her alanda daha çok gelişecektir. Suriye’de yeni gelişmeler yaşanacaktır. Ziyaret, Türkiye-Amerika ilişkilerinin seyrini de etkileyecektir."

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Koca yusuf 1 ay önce Şikayet Et
  Rusuda abd side ab de ayni bunlara guvenilmez oyuzden ilişkilerde dikkatli olmak lazim sözlerinde durmuyorlar
  Cevapla
 • Koca yusuf 1 ay önce Şikayet Et
  Reis bunlar ne yapacaklarini şaşirdilar sen eniyisi tele konferanla bunlarla konuş bunlara biz artik hiç guvenmiyoruz
  Cevapla
 • Osman 1 ay önce Şikayet Et
  Koca Reis Bir de sen Yakışır Roma'yı. Uçakları verirlerse amenna, parayı iade ederlerse başınızın çaresine bakın demek, daha da iyi... her durumda ABD kilitlendi.
  Cevapla
 • Bay sikici 1 ay önce Şikayet Et
  Rüşvetçi almanlara alman polislerine yasal duyuru hollandada ikamet eden ve her gün almanyaya gelip giden bir kokayin üreticisi ve saticisi var benim çalıştığım firmada açığını kapatmak için çalışır görünüyor ve bir çok almani kokayin kek peynirle susturuyor ucuza kokayin satacak adam ariyor ama 25kilodan aşağı satmiyor ve polis gecinenlere ilan duyuru
  Cevapla
 • Koca yusuf 1 ay önce Şikayet Et
  Olumhangi firma onu da yazki yakalansin
  Cevapla
 • Kimkio 1 ay önce Şikayet Et
  ABD boyunduruğundan adım adım kurtulurken Ruslar'ı her konuda alternatif partner olarak görmek Türkiye'ye uzun vadede zarar verir. Rusya'nın dinsiz ve merhametsiz bir devlet olduğunu hatırlatırım. Ruslarla ilişkilerimiz gerekli olan düzeyin daha üstünde olmamalıdır bence.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Meteoroloji'den son dakika duyurusu: Saat verip uyardı: Devam edecek
Lodos devirdi geçti! Türkiye'den korkutan fotoğraflar...