Son dakika haberi: Bilim Kurulu sonrası Sağlık Bakanı Koca'dan açıklama

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yaptı. Koca, vakaların yüzde 50'sinden fazlasının 30 yaş altı olduğunu duyurdu. Aşı konusunda da Bilim Kurulu tavsiyesini açıkladı.

Son dakika haberi: Bilim Kurulu sonrası Sağlık Bakanı Koca'dan açıklama
Son dakika haberi: Bilim Kurulu sonrası Sağlık Bakanı Koca'dan açıklama
GİRİŞ 06.10.2021 19:38 GÜNCELLEME 07.10.2021 00:17
Bu Habere 141 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yaptı. Koca, "Vaka sayılarının günlük 28-30 bin bandında seyrediyor olması on günlük zaman dilimi için yaklaşık aktif 300 bin vakaya karşılık gelmektedir" ifadelerini kullandı. Koca'nın açıklaması şöyle:

Koronavirüs Bilim Kurulumuz bugün salgının seyri, vakaların ve hastaneye yatışların yaş dağılımı ve 3 doz aşı uygulaması gündemi ile bir araya geldi.

Günlük verilerden de takip edebildiğiniz üzere aşı programımız başarı ile sürmektedir. En riskli yaş grubu olarak gördüğümüz 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızdan başlayarak bir aşı programı planlamış ve devreye almıştık. 

VAKALARIN YÜZDE 50'DEN FAZLASI 30 YAŞ ALTI

Mevcut durumda ülkemizde 18 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız için aşı tanımlanmış ve yüksek aşılanma oranlarına yaklaşılmıştır. Bu durum vaka sayılarının yaş ortalamasını düşürmüş durumdadır. Bugün itibariyle aktif vakalarımızın %50’den fazlası 30 yaş altındaki kişilerden oluşmaktadır. Gençlerimizin daha çok hastalığa yakalanıyor olmasının ardında aşılama programımızda 18 yaş ve üzerinin öncelikli olması var. Bununla birlikte gençlerimiz aktif vakalar içinde daha yüksek oranda bulunsalar da bu durum hastaneye yatışlara ve yoğun bakıma girişlere yansımamıştır. Gençlerimiz hastalığa daha çok yakalansa da daha az hastaneye yatışa ihtiyaç duymaktadır. Ancak gençlerimiz hastalığın ailelere ve büyüklere taşınmasında rol oynamaktadır. Son 1 ay içinde vefat eden vatandaşlarımız içinde en büyük oran 70 yaş ve üzeri vatandaşlarımızdadır.

BIONTECH'TE 3. DOZA GEREK YOK

2 doz mRNA aşısı olmuş vatandaşlarımızın 3. doz aşı olmaya ihtiyaç duyup duymayacağı konusunda değerlendirmeler de yapılmıştır. Daha önce açıkladığımız üzere 2 doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımızın ortalama 4 ay süre önce aşı oldukları dikkate alındığında halen koruyuculuğun devam ettiği değerlendirilmiştir. Bu konuda aşı olduğu halde virüse yakalananlar üzerinden yapılan incelemelerimiz sürmektedir. Şu an için 2 doz mRNA aşısı olmuş vatandaşlarımızın 3. Doz aşı olmalarını gerektiren bir durum yoktur. İnaktif aşı olmuş vatandaşlarımızın ise vakit kaybetmeden 3. Doz aşılarını ister mRNA ister inaktif aşı ile olmalarını bir kez daha şiddetle öneriyorum.

KRİTİK BİR YÜK...

Vaka sayılarının günlük 28-30 bin bandında seyrediyor olması on günlük zaman dilimi için yaklaşık aktif 300 bin vakaya karşılık gelmektedir. Bu durumun kritik bir yük olduğunun farkında olmak zorundayız. Mevcut aktif vakaların genç olması sağlık sistemini zorlamıyor olsa da halen yüksek sayıda enfekte olmuş kişinin bulunması kabul edilebilir değildir.

TOPLUM BAĞIŞIKLIĞI OLMADAN TEDBİRLERİN GEVŞETİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Aşı ile toplum bağışıklığı sağlanmadan tedbirlerin gevşetilmesi mümkün değildir. Aşı ile toplum bağışıklığını elde etmenin de en hızlı yolu en kısa sürede aşı olmaktır. Lütfen vakti gelen aşısını olsun. Eksik aşılı kimse kalmasın. 

Bu süre zarfında da temel koruyucu üç tedbirimiz olan maske, mesafe ve temizlik kurallarına tavizsiz uymalıyız. Bağışıklık elde edene kadar maske ve mesafe vazgeçilmez koruyucularımızdır.

YAZDIR
YORUMLAR 141
 • gerçekçi 1 ay önce Şikayet Et
  Aşı olmayanlarda Eğer çok ağır bir hastalığı yoksa Ölüm Oranı 1000,de 1 bile değil onun için aşıya gerek yok,,Aşı olanlara bak Ölüm oranı % 97. bu aşılar boşu boşuna vuruluyor aşının içeriği grafen oksit
  Cevapla
 • Acar 2 ay önce Şikayet Et
  30 yaş altı covit oluyorsa küçük okula giden yavrularımızı Allah korusun mu diyelim.☹️
  Cevapla
 • Mustafa evren 2 ay önce Şikayet Et
  Bu yıl gerçekten uzakta eğitimin covid nedeniyle hem devlete hemde millete yarayacaktır lütfen uygulayın
  Cevapla
 • Zeynep 2 ay önce Şikayet Et
  Bu yil da azindan uzaktan egitim yapilsin cocullarimiz zarar görmesin ben covidden esimi kaybettim kizim babasiz kaldi ben kronik hastayim.
  Cevapla
 • Nuray 2 ay önce Şikayet Et
  Sayın sağlık bakanımıza ve milli eğitim bakanımıza sesleniyorum lütfen uzaktan eğitime izin verin bu çocuklar bir zarar görürse okumalarını ne anlamı var sizinde içinizin rahat olduğunu düşünmüyorum anne babalar bu durumdan çok rahatsız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mehmet Acet yazdı: Yunanistan kalpten gidecek
Sadece Türkiye'de çıkarılıyor! Elmastan 10 bin kat daha değerli