28 Ekim ve 29 Ekim tatil olacak mı? 2021 Cumhuriyet Bayramı 4 gün tatil mi?

2021 yılının sonuna doğru gelinirken tüm vatandaşlar bu sene içerisinde kalan dini ve resmi bayramların hangi güne geldiğini araştırıyor. En yakın resmi bayram olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının hafta sonuyla birleşip 4 gün tatil olup olmayacağı ise merak konusu oldu. Peki, 29 Ekim öncesi 28 Ekim okullar tatil mi? Cumhuriyet Bayramı 4 gün tatil olacak mı? İşte merak edenler için detaylar...

28 Ekim ve 29 Ekim tatil olacak mı? 2021 Cumhuriyet Bayramı 4 gün tatil mi?
28 Ekim ve 29 Ekim tatil olacak mı? 2021 Cumhuriyet Bayramı 4 gün tatil mi?
GİRİŞ 25.10.2021 11:38 GÜNCELLEME 25.10.2021 11:38
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın hangi güne denk geldiği, tatilini bu dönemde yapacak olan vatandaşlar için çok merak ediliyor. Özellikle çocuklu aileler '28 Ekim ve 29 Ekim okullar tatil mi?' sorusuna cevap arıyor. Resmi tatilleri hafta sonuyla birleştirmek isteyen birçok vatandaş, 2021 senesinin son tatillerinin hangi güne denk geldiğini araştırıyor. Tatil planını resmi tatillere göre yapanlar için müjdeli haber geldi. Peki, Cumhuriyet Bayramı 4 gün tatil olacak mı? İşte merak edenler için tatilin detayları...

28 Ekim ve 29 Ekim Okullar Tatil Mi? 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramını her sene resmi bayram olarak kutlanıyor. Kamu personellerinin yanı sıra özel sektör çalışanlarının bir kısmının da izin yaptığı bu günde, bir önceki gün olan 28 Ekim tarihinin ise resmi tatil olup olmayacağı, yarım gün tatil ilan edilip edilmeyeceği merak ediliyor. Özellikle Okulların bu günlerde kaç gün tatil olacağı merak konusu. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına denk gelen cuma günü tam gün resmi tatil. Bir önceki gün olan 28 Ekim tarihi ise yarım gün tatil.

Cumhuriyet Bayramı 4 Gün Tatil Olacak Mı?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personeller ve öğrenim gören öğrenciler 29 Ekim Cumhuriyet Bayramıyla beraber 28 Ekim tarihinin de tam gün tatil olup olmayacağını araştırıyor. 29 Ekim Cuma tarihi tam gün tatilken, 28 Ekim Perşembe günü yarım gün tatil. Böylelikle Cumhuriyet Bayramı 4 Gün değil 3,5 gün tatil olmuş oluyor. Özel kurum ve kuruluşlarda ise bu günün tatil olup olmayacağı konusunda inisiyatif kullanılabiliyor.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının Önemi

Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta kutlanan bir millî bayramdır. Cumhuriyet Bayramı'nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir. 29 Ekimlerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir.

1925 yılında çıkarılan bir kanunla Cumhuriyet'in ilanı günü yeni Türk Devleti'nin bayramı ilan edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetin onuncu yılı kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku'nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.

YORUMLAR 1
  • reis 1 yıl önce Şikayet Et
    4 gün yetmez 40 gün yapın. Çalışmak zorunda olanlar mecbur çalışıyor. Yatanlarda rahat yatar. Onların çalışmasına da ihtiyaç yok.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Kurtulmuş'tan asgari ücret ve EYT açıklaması: 'İyi oldu' denecek bir ücret olacak
Tarım Kredi Marketlerde Aralık ayı indirimleri başladı! Sütün fiyatı dikkat çekti