Son dakika: Erdoğan'dan tüm dünyaya net mesaj: Artık bunu yapmanız şart oldu!

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, "BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 15. Taraflar Konferansı"na (COP15) video mesaj gönderdi. Erdoğan yaptığı açıklamada iklim değişikliğiyle ilgili "Tüm ülkelerin elini taşın altına koyması şarttır" dedi.

GİRİŞ 12.10.2021 09:57 GÜNCELLEME 12.10.2021 10:06
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iklim değişikliği ve çevre kaynaklı sorunlarla mücadelenin sadece belli ülkelere havale edilemeyeceğini, ekonomik gücü, coğrafi konumu, tarihi sorumluluğu ne olursa olsun tüm ülkelerin elini taşın altına koymasının şart olduğunu söyledi.

Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'e daveti için teşekkür etti, 15. Taraflar Konferansı'nın hayırlara vesile olmasını diledi.

Bakan Kurum: Paris İklim Anlaşması önemli kilometre taşıdır'Paris İklim Anlaşması önemli kilometre taşıdır'

İnsanlık olarak iklim değişikliği, çevre felaketleri, kirlilik, su ve gıda güvenliği ile biyolojik çeşitlilik kaybı gibi sınamalarla karşı karşıya olunduğunu dile getiren Erdoğan, son dönemde dünyanın farklı köşelerinde yaşanan ve ciddi kayıplara yol açan tabii afetlerin bu sorunların ulaştığı vahim boyutları gösterdiğine işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tabii afetler çevreye ve ekosisteme verdiği zararlar yanında insanların can ve mal güvenliğini de doğrudan tehdit ediyor. Şu gerçeği hepimiz biliyoruz; tabiattaki her şey zincirin halkaları gibi birbirine bağlıdır. Tahrip olan biyolojik çeşitlilik, kirletilen çevre, yok olan gıda ve su demektir." diye konuştu.

Şentop: İklim değişikliğiyle mücadelede bütün adımları atacağızŞentop: Bütün adımları atacağız

"TÜM ÜLKELERİN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMASI ŞART"

Bu durumun çatışmalara yol açtığını ve insanları göçe zorladığını anlatan Erdoğan, "Medeniyetler beşiği olan Akdeniz'i büyük bir mülteci kabristanına çeviren sebeplerden biri de çevrenin tahrip olmasıdır. Geleceğimizi etkileyen bu tehdit karşısında elbette öncelikle adım atması gerekenler iklim değişikliğine yol açan sıkıntıların ortaya çıkmasında tarihi mesuliyeti bulunanlardır. Ancak iklim değişikliği ve çevre kaynaklı sorunlarla mücadele sadece belli ülkelere havale edilemez. Ekonomik gücü, coğrafi konumu, tarihi sorumluluğu ne olursa olsun tüm ülkelerin elini taşın altına koyması şarttır." değerlendirmesinde bulundu.

ZENGİN BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK VURGUSU

Konferansın temasının "Ekolojik Medeniyet: Tüm Canlılar için Ortak Geleceğin İnşası" olarak belirlenmesinin bu bakımdan isabetli olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye 'yaratılanı sev yaratandan ötürü' anlayışıyla zengin biyolojik çeşitliliğini hem karada hem de denizlerinde korumakta kararlıdır. Bunu yaparken yaşam hakkına sadece biz insanların değil tüm canlıların sahip olduğu anlayışını esas alıyoruz. 2030'a kadar biyolojik çeşitlilik kaybını en aza indirmeyi temel alan, 2020 Sonrası Küresel Biyoçeşitlilik Çerçevesi sürecinin bu amaca hizmet edeceğine inanıyoruz. Üç farklı iklim kuşağı ve üç biyocoğrafi alan üzerinde yer alan Türkiye orman, dağ, step, sulak alan, kıyı ve deniz ekosistemlerine ve bunların farklı form ve kombinasyonlarına sahiptir. Dünyadaki 8 bitki gen merkezinden 3'ü Türkiye'de kesişmektedir. Anadolu buğdayın, mercimeğin, nohudun, zeytinin, elmanın, kirazın ve daha sayamadığımız yüzlerce bitkinin ana vatanıdır."

"BU TÜRLER DÜNYA ÜZERİNDE SACEDE TÜRKİYE'DE VAR"

Avrupa kıtasında yaklaşık 12 bin bitki türü bulunurken, Türkiye'nin yaklaşık 4 bini endemik olmak üzere 12 bin bitki türüne ev sahipliği yaptığını dile getiren Erdoğan, "Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projemiz sayesinde biyolojik çeşitlilik envanterimizi çıkardık. Envanteri yapılan türlerden 428'i yerel endemik, 3 bin 275'i de endemik tür olup bu türler dünya üzerinde sadece Türkiye'de bulunuyor." dedi.

Böylesine zengin biyolojik çeşitliliğe sahip olmanın kendilerine ayrı bir mesuliyet yüklediğine vurgu yapan Erdoğan, "Bu kapsamda biyoçeşitliliğin korunmasını, sürdürülebilirliğinin teminini ve ekonomiye entegrasyonunu uzun vadeli ve gerçekçi politikalarla planlıyor ve hayata geçiriyoruz. Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi'ne atfettiğimiz önem çerçevesinde gelecek sene 16'ncı Taraflar Konferansı'na ev sahipliği yapacak ve 2022-2024 yıllarında sözleşme dönem başkanlığını deruhte edeceğiz." şeklinde konuştu.

Bu süreçte yurt içinde ve yurt dışında biyolojik çeşitliliğin korunması için gerekli adımların atılmasında öncü rol oynayacaklarına değinen Erdoğan, karşı karşıya olunan tüm küresel imtihanlara adil, hakkaniyetli ve vicdanlı çözümlerin bulunacağına olan inancını yineledi.

YORUMLAR 10
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  inşallah sayın cumhurbaşkanım tüm ülkeler üzerine düşen görevi yapar daha temiz bir çevre için başka dünya yok elbirliğiyle daha temiz yarınlara inşallah..
  Cevapla
 • KKTC kadir 1 ay önce Şikayet Et
  Doğruyu yaparsın tehdit sanırlar, yalanı soylerdin Barış sanırlar... Bunlar neyden anlıyor. Bizi size teslim edelim, manga himayesi mi olsun.... Söz artık bitsin ... Hak ile uslanmayin halı kötek, kötek ile uslanmayin haliiii tuuufeeek....
  Cevapla
 • KKTC kadir 1 ay önce Şikayet Et
  Res'im Suriye'yi komple İsrail'e kadar. Irak'ı Bağdat'ta kadar, Kuzey İran'ı Tahran'a kadar... Rum ve Yunan malum... Yürü ya kulum hesabı süpürmek gerek.... Türk korkuları da biter belki... Bir daha havlayamazlar...
  Cevapla
 • ALLAHIN KULU 1 ay önce Şikayet Et
  Başkanım tüketici kredilerine erteleme getirip 60.aya çıkarın hiç bir işimizi göremiyoruz
  Cevapla
 • mevlüt 1 ay önce Şikayet Et
  doğduğun değil, doyduğun yer demişler, dolar sorunu çözülmezse, sorun büyük...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bu vurgunu durdurun! Kanundaki boşluk onlara yarıyor
ABD'den son dakika kararı! Diplomatik boykot uygulanacak