MİT'ten nokta operasyon: 6 Rus casus yakalandı, işte emri veren ve hedefteki isim

Türk istihbaratının aylar süren takibiyle başlatılan ikiz casusluk operasyonunda MOSSAD'ın 15, Rusya'nın 6 casusu peş peşe yakalandı. Rus casusların hedefinde, Türkiye'de yaşayan "Abdülhâkim" isimli bir Çeçen muhalifin olduğu belirtildi.

MİT'ten nokta operasyon: 6 Rus casus yakalandı, işte emri veren ve hedefteki isim
MİT'ten nokta operasyon: 6 Rus casus yakalandı, işte emri veren ve hedefteki isim
GİRİŞ 02.11.2021 07:57 GÜNCELLEME 02.11.2021 08:02
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

İstanbul ve Antalya'da geçtiğimiz haftalarda gözaltına alındıktan sonra tutuklanan ve Rusya Federasyonu hesabına çalışan dördü Rus, biri Ukraynalı, biri de Özbek 6 casusun, Türkiye'deki Çeçen muhalif bir hedefe suikast planladığı ortaya çıktı.

ÇEÇEN MUHALİFLERİ TAKİP ETTİLER

Casusların Türkiye'de yaşayan Çeçen muhalifleri takip edip fotoğraflayarak hedefindeki kişilere yönelik suikast planladığı saptandı. Casusların hedefinde, Türkiye'de yaşayan "Abdülhâkim" isimli Çeçen muhalif lider bulunuyordu. Bu kişi, Suriye sahasında rejime karşı muhalifler safında savaşan ve sık sık da Türkiye'de bulunan biriydi.

Casusluk şebekesi tıpkı 15 MOSSAD casusu gibi MİT'in ağına takıldı. MİT'in tespitleri sonucunda, ikiz operasyonla 7-8 Ekim günü hem MOSSAD casusları hem de 6 kişilik casusluk şebekesi üyeleri gözaltına alındı. Casusların, elde ettikleri bilgi ve belgeleri de adına hareket ettikleri ve talimat aldıkları yabancı devlete veya istihbarat birimine servis etmeyi planladıkları ortaya çıkarıldı.

TALİMAT KADİROV'UN KUZENİ VE DUKUZOV'DAN

Elde edilen tespitlere göre; 6 kişilik casusluk şebekesinin lideri Bislan Rasaev (33) suikast talimatını iki kişiden aldı. Bunlardan ilki INTERPOL tarafından aranan Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov'un kuzeni ve Duma Meclisi'nde milletvekili Adam Delimkhanov'du. İkinci isim ise Delimkhanov'un suikastlarda taşeron olarak kullandığı ve 2004'ten bugüne, Avrupa'da muhalif Çeçen vatandaşlara yönelik 4 suikastın organizatörlüğünü yapan Kazbek Dukuzov'du.

SİLAHLAR DEAŞ'LI KAÇAKÇIDAN

Rasaev'in suikast girişimlerinde kullanacağı silah ve mühimmatları DEAŞ üyeliğinden yargılanarak ceza alan ve yasadışı silah kaçakçılığı yapan "Ebubekir" kod isimli Abdula Abdulaev'den temin etmeyi planladığı belirlendi. Şüphelilerin evlerinde yapılan incelemelerde lazerli, susturuculu silahlar ve mesafe ölçer özellikli dürbün bulundu. Susturuculu silah Abdulaev'in evindeki banyonun tavanındaki gizli bölmeden çıktı.

GÜN İÇİNDE BİRDEN FAZLA OTEL DEĞİŞTİRDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, MİT'ten gelen tespitler doğrultusunda şüphelilere yönelik çalışma başlattı. İlk olarak Rasaev'e silah ve mühimmat temin eden Abdulaev ile seyahatlerinde kendisine eşlik eden Amir Yusupov, Ravshan Akhmedov ve bağlantılı iki kişinin kaldıkları yerleri belirledi.

Rasaev'in Antalya'da kaldığı yönündeki istihbarati bilgi mevcuttu ancak tam olarak yeri tespit edilinceye kadar operasyon için düğmeye basılmadı. Çünkü Rasaev'in aynı gün içinde birden fazla otel değiştirdiği, yakalanmamak için çok sık adres değişikliğine gittiği saptandı. Ancak MİT'ten kaçamadı.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ / NAZİF KARAMAN
YORUMLAR 47
 • Özcan 2 yıl önce Şikayet Et
  Daha evvel katledilen insanların katillerini de yakalayabilseydinizkeşke.Az insan katletmedi bu aşşağılık köpek soyları ülkemizde.Neyse şimdi bu yakalanan köpekleri ne yapacaksınız önemli olan o..Sonra putin zalimi bastırıp serbest bıraktırmaz inşaallah,ormanları yakan köpekler gibi.
  Cevapla
 • Sami 2 yıl önce Şikayet Et
  TEBRİKLER başkan TEBRİKLER hakan başkan ve ekibi tebrikler
  Cevapla
 • ALLAHIN KULU 2 yıl önce Şikayet Et
  Mitimiz FBI VE MOSADI SOLADI MİTİMİZİ TEBRİK EDİYORUZ
  Cevapla
 • Sarışın Esmer 2 yıl önce Şikayet Et
  Ruslar genelde sarışın, Arap bölgesi esmer, uzak doğu çekik gözlü,. Yani Ruslar ve uzakdoğu ajanları belli olur, ama ah şu Türk'e, müslümana benzeyip. Mossada, cıaya, İngiltere, Almanya'ya çalışan ajanlar var ya onlar kahrolsun
  Cevapla
 • Akın 2 yıl önce Şikayet Et
  Onlarında tipleri belli ediyor aslında.
  Cevapla
 • Halis 2 yıl önce Şikayet Et
  Tebrikler Allah razı olsun mitten
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
694 milyon tonluk kritik keşif için heyecanlandıran açıklama!
Türkiye'ye 600 yıl yetebilir! 7 milyar metreküplük dev rezerv