'2022 yazında koronavirüsten daha az bahsedebiliriz'

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Covid-19 salgınının tamamen bitmesinin aşılama ve kurallara uyumla ilişkili olduğunu söyledi.

'2022 yazında koronavirüsten daha az bahsedebiliriz'
'2022 yazında koronavirüsten daha az bahsedebiliriz'
GİRİŞ 03.11.2021 22:03 GÜNCELLEME 03.11.2021 22:42
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüsten korunmak için dikkat edilmesi gereken kuralların bu yıl ihmal edildiğini ifade etti.

Prof. Dr. İlhan, "Bunun kanıtı da geçen yıl neredeyse hiç görmediğimiz grip vakalarının giderek artmasına bağlayabiliriz. 'Kapalı alan' deyince aslında sadece iş yerlerini kastetmiyoruz; sosyal mekanlar, evler, toplu taşıma yapılan araçları da kapalı mekan olarak değerlendirerek mutlaka içeriye temiz hava girişine izin vermek gerekiyor. Eğer buralarda içeriye temiz hava girmezse kişiler de 'aşılıyım' diye maske takmamazlık yaparlarsa çevrelerinde enfekte biri varsa kişilere bulaş söz konusu olabilir. O yüzden kapalı alanlara çok çok dikkat etmek gerekiyor" dedi.

'BU MÜCADELEYİ İNSANOĞLU KAZANACAK'

Prof. Dr. İlhan, Covid-19 salgınının bitmesinin aslında aşılama ve kurallara uyumla ilişkili olduğuna dikkat çekerek, "Kişiler eğer aşılarını olursa, kurallara uyarsa elbette süreç sonlanacak. Kimi zaman kestirmeler oluyor; 2022 ortası, sonu, 2023 başı-sonu gibi, şu an böyle bir kestirim yapmak açıkçası çok güç. Ama genel olarak baktığımızda yaz aylarının mücadele için daha başarılı olduğunu görüyoruz. Yaz ayında insanlar açık alanda bulunuyor, temas olsa bile mekanlar daha geniş oluyor. Bu nedenle yaz ayları daha etkili. 2022 yaz aylarına geldiğimizde bizler aşılarımızı olursak, sırası gelenler 3'üncü doz aşılarını olursa, fiziksel mesafeye, maskeye, hijyene dikkat edersek koronavirüs sürecinden çok az bahsedebileceğimizi düşünebiliriz. Bunun biteceğine ruhen de inanmak gerekiyor. 'Ben maske taksam da takmasam da bir şey olmaz, bitmez' demek doğru bir şey değil. Hem ruhsal olarak hem fizik, sağlık olarak buna hazır olmak, bu direnci sağlamak gerekiyor. Bu süreç elbette bitecek; ama buna hem fizik olarak hazır olup kendimize dikkat etmeliyiz hem de ruhen hazır olmalıyız. Evet bu bir mücadele, mücadeleyi sonuçta insanoğlu kazanacak; ama buna inanmamız gerekiyor" diye konuştu.

'NET BİR TARİH VERMEK MÜMKÜN DEĞİL'

Prof. Dr. İlhan, aşı olduktan bir süre sonra antikor düzeyinin düştüğüne dikkat çekerek, "Aşılamada oldukça iyi gidiyoruz; ama aşı olduktan belli bir süre sonra antikor düzeyi düşebiliyor. Hatta vatandaşlar bazen 'Hocam 2 dozdu neden 3 doz oldu?' diye soruyorlar. Bilgi çok değişiyor, bunu kabul etmek gerekiyor. Bilgiler geliştikçe kaç doz aşı olması gerektiği dünyada da ülkemizde de değerlendiriliyor. Koronavirüsün ne zaman biteceği ile ilgili net bir tarih vermek kesinlikle mümkün değil. Çünkü sadece aşı değil kurallara uymakla da çok ilişkili. Bir de eğer herkes aynı anda aşısını olmuş olsa belki biraz daha bir kestirim yapmak mümkün olabilir. Zira 2 doz aşısını olup antikoru düşen vatandaşlarımız var, bunların da aşılarını tamamlamaları çok önemli. Herkesin aynı zamanda aşılı olduğu, antikoru yüksek olduğu bir seviyeyi yakaladığımız zaman daha rahat, daha güvende konuşabiliriz. Vakaların yarısından biraz daha fazlası 30 yaş altı gençlerde. Gençlerde aşı olmama oranı da daha fazla, gençler dolaşımda da daha fazla bulunuyor. O nedenle özellikle gençlerin aşılanması hem kendilerini korumaları hem de hasta olup hastalığı evdeki büyüklerine bulaştırmamaları açısından çok önemli" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 6
 • Dersimli 1 yıl önce Şikayet Et
  Şu salgından ziyade normalleşmiş alıp başını gitmiş faizin fuhuşun isyanın Tuğyanın her türlü açık saçıklığın azalması hatta bitmesi gerekmektedir.yoksa iki dünyada da gün yüzü göremeyiz nokta.
  Cevapla
 • Vatansever 1 yıl önce Şikayet Et
  Biz seneye bitecek beklerken bilim kurulu üyesi aynı şeyleri söylüyor.Maske mesafe hijyen.Maskeden başlayalım maskeyi doğru dürüst takan yok birde parayladir.Mesafeye gelince insanlara git o tarafa uzakta dur diyemeyiz kavga çıkar.Hijyene gelince adam dısarı ciktiginda mutlaka elini her tarafa sürüyor 24 saat elini yıkaması gerekecek.Buda imkansız birşey olduğuna göre bence siz buna kesin bir çözüm bulmalısınız.Bu durum maske mesafe ve hijyenle çözülmez.
  Cevapla
 • Tunç 1 yıl önce Şikayet Et
  Şu bilim denilen şeye vahiy gibi iman etmeseler .. bazıları.. her şey anlaşılacak ama
  Cevapla
 • Şakirr 1 yıl önce Şikayet Et
  İnsanlar ne zaman kendine gelirse insan olduğu hatırlarsa o zaman biter.
  Cevapla
 • Ali şahin 1 yıl önce Şikayet Et
  Hiç bir zaman.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Emekli Amiral Türker Ertürk şimdi de Selçuk Bayraktar'ı hedef aldı!
İmzalar atıldı! Krizi bitirecek anlaşma! Türkiye'den ilk açıklama