MEB'den ders kitapları için yeni adım!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), taslak ders kitaplarının inceleme ve değerlendirmelerinin daha nitelikli ve hızlı gerçekleştirilmesi için panel süreçlerinin çevrim içi yapılabilmesine de imkan sağlayan sistemi hayata geçirdi.

MEB'den ders kitapları için yeni adım!
MEB'den ders kitapları için yeni adım!
GİRİŞ 15.11.2021 13:27 GÜNCELLEME 15.11.2021 13:42
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında okutulacak ders kitabı ve diğer eğitim araç gereçlerinin niteliklerinin arttırılmasına yönelik yeniden düzenlenen usul ve esaslar, 14 Ekim'de Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Mevzuat düzenlemesinin ardından taslak ders kitaplarının inceleme ve değerlendirme işlemlerinin öğretmen ve alan uzmanı akademisyenler tarafından bilimsellik, objektiflik ve şeffaflık esasına dayalı yapılması amacıyla çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda, ders kitaplarının inceleme ve değerlendirme sürecinde görev alan panelistlerde aranan niteliklerdeki düzenlemeleri hayata geçiren Millî Eğitim Bakanlığı, inceleme ücretlerinde de iyileştirmeler yaptı.

YENİ SİSTEM BAŞVURULARI ALINMAYA BAŞLADI

Ders kitapları inceleme sistemini de yenileyen Milli Eğitim Bakanlığı, panelistlerin inceleme ve değerlendirme işlemleri için yeni bir sistemi de hayata geçirdi. MEB Bilgi İşlem Genel Müdürlüğünce altyapısı hazırlanan sistemle artık ders kitaplarının incelenmesi için gerekli panel süreci, yüz yüzenin yanı sıra çevrim içi ortamlarda da yürütülebilecek. Çevrim içi panel sistemi, Türkiye'deki tüm akademisyen ve öğretmenlerin kullanımına açıldı. Panelist adayları, "kitapinceleme.meb.gov.tr" internet adresi üzerinden başvurularını yapabilecek. Veri tabanı sistemine kayıt yaptıran panelist adayları için MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığınca yüz yüze veya çevrim içi ortamlarda eğitimler de düzenlenecek. Kitap inceleme sistemine erişimi olan tüm öğretmen ve akademisyenler, bu eğitimlere 7/24 katılabilecek.

DİJİTAL EĞİTİM İÇERİKLERİ DERS KİTAPLARINA UYARLANACAK

Sistem sayesinde, tüm illerde farklı alanlarda uzman panelistlerin çevrim içi ortamlarda da bir araya gelerek ders kitaplarını inceleyip değerlendirmesi sağlanacak. Sistemin devreye girmesiyle ders kitaplarının incelenmesinde hem zaman hem de maliyet tasarrufu elde edilecek. Daha önce aylarca süren, güncel verilerin ve bilgilerin ders kitaplarına aktarımı ve böylece nitelikli yayınların oluşturulması için gereken süre, yeni sistemle kısalacak. Dijital eğitim içerikleri, ders kitaplarına uyarlanacak. Bunun yanında Bakanlığın yeni yönetmeliğinde de yer verdiği şekliyle çevrim içi ve yüz yüze panel süreçlerinde, dijital eğitim içeriklerinin ders kitaplarına uyarlanmasının sağlanmasına yönelik de çalışmalar yapılacak.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • kahrol chpkk 2 hafta önce Şikayet Et
  ders kitaplarini kaldirin...surekli kaynak kitaplari kullaniliyor...
  Cevapla
 • Hasan 2 hafta önce Şikayet Et
  Ders kitaplarının içeriği boş. Çocuk bir haftalık programı 2 saatte bitiriyor. Açıklamalar yetersiz. Dijital ortomda hazırlanmış MEB kaynak kitapları daha doyurucu. Keşke onları ders kitabı olarak verseler
  Cevapla
 • Misafir 2 hafta önce Şikayet Et
  İnşallah iyi yönde olur ders kitaplarında hiç önemsiz şeyler var onlar çıkartılsın
  Cevapla
DİĞER HABERLER
3'ü turuncu, 2'si gri kategoride 9 terörist etkisiz hale getirildi
Birçok sektörden sonra ikinci elde de ortaya çıktı! 114 bin 500 TL cezası var