Asgari ücret ne kadar olacak? Başkan Erdoğan'dan son dakika açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT ortak yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Asgari ücret, emekliler ve 3600 ek gösterge ile ilgili son dakika açıklamasında bulundu.

GİRİŞ 01.12.2021 00:07 GÜNCELLEME 01.12.2021 02:02
Bu Habere 91 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücretle ilgili açıklama yaptı. Başkan Erdoğan ayrıca emeklilerle ilgili de önemli mesaklar verdi.

Erdoğan açıklamasında, ''Asgari ücret devlet işçi ve işverenden oluşan üçlü bir yapı, komisyon tarafından belirleniyor. Bizler de bu işin müzakerelerini yaptık asgari ücret konusunda 2022'den itibaren önemli kazanımlar elde edildi. Asgari ücret 184 lira iken 2 bin 825 liraya biz çıkardık. Asgari ücret 2002 yılından bu yana nominal olarak 15,3 kat arttı. Aynı dönem için asgari ücretin reel oranı da yüzde 131 olarak gerçekleşti. Asgari ücretin reel değerinin artması işçilerimizin satın alma gücünün arttığının da göstergesidir. Asgari ücrette 2002 yılında 14. sırada olan ülkemiz 2021 yılında 10. sıraya yükseldi. işçilerimizin satın alma gücünü yükseltmeye devam edeceğiz. '' ifadelerini kullandı.

Gazetecilerin "Asgari ücrette sizden babayiğitlik bekleniyor" sorusuna Erdoğan şu yanıtı verdi:

"BABAYİĞİTLİK BİZE YAKIŞIR EVVELALLAH"

"Babayiğitlik bize yakışır evvelallah, biz de bunu inşallah ilgili Bakanım gerekse heyeti gerekse yine çalışma arkadaşlarım geniş istişareler yapmak suretiyle çok fazla uzatmadan kararımızı vereceğiz.

EMEKLİLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA!

Emeklilerle ilgili soruya cevap veren Erdoğan, ''Emekliler her zaman için bizim önceliklerimiz arasında yer aldı. Bundan sonra da aynı şekilde olacaktır. Onlara bütçe imkanları zorlanarak önemli iyileştirmeler yapıldı yapılmaya da devam edecek. Emekliler için eziyet olan fiş toplama eziyeti vardı. Biz onu da kaldırdık. Aylıklara yüzde 4-5 ilave yaptık. 2012 yılında İntibak Kanunu'nu çıkararak emekli aylıklarında artış oldu bunu da biz yaptık. Emekli aylıklarına yüzde 15 iyileştirme yaptık. Bununla da kalmadık 2018 yılında Ramazan ve Kurban bayramlarında yılda iki bayram için 2 bin lira bayram ikramiyesi vermeye başladık. 2021 yılında bu tutarı 2200 liraya yükselttik. 2021 yılında toplam 25 milyar lira bayram ikramiyesi ödedik. Aylıklara seyyanen ve oransal yapılan artışlarla emeklilerimize verilen bayram ikramiyeleri ile emekli aylıklarına reel olarak yüzde 44 ile yüzde 388 oranında artış sağlamış olduk. Ülkemizde 2002 yılında emekli sayımız 6,5 milyondu 2021 ekim itibarıyla 13,5 milyona emeklilerimizin sayısı ulaştı.'' ifadelerine yer verdi.

3600 EK GÖSTERGE AÇIKLAMASI

3600 ek göstergeye de değinen Erdoğan, ''6. Dönem Toplu Sözleşmede 3600 ek göstergenin 2022 sonuna kadar tamamlanmasını kararlaştırdık.'' açıklamasını yaptı.

YORUMLAR 91
 • Asli 1 yıl önce Şikayet Et
  Asgari ücretlilere para yerine 1 er çuval temel gida ürünlerini daģitacaksin un şeker tuz sıvi yag gibi,.
  Cevapla
 • Ayse 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir ögretmen olarak kesinlikle katiliyorum, bu insanla zaten parayi nerde nasil kullanacaklarini pek bilemez. Çok güzel fikir,
  Cevapla
 • Dogru 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynen
  Cevapla
 • yusuf bin abdal 1 yıl önce Şikayet Et
  Resisim asgari ücreti 300 dolara sabitle sende kurtul bu millette ezilmekten kurtulsun artık oyunları kendi oyunlarıyla boz bu millet in kafasını çeliyorlar 2023 rahat geçelim
  Cevapla
 • Neriman 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne alaka avrupada asgari ücret 2500 avro bizde isteriz aynisini
  Cevapla
 • Tuncer 1 yıl önce Şikayet Et
  Fİyatları düşürün fiyatları. Asgari ücreti yükseltmenin hiçbir manası yok. sen asgari ücrete zam yapacan, o zam oranında fiyatlar yükselecek ne farkedecek
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Fiyatların zamlanıp asgari ücretin hala sabit kalmasından iyidir birader
  Cevapla
 • Sadık ERTÜRK 1 yıl önce Şikayet Et
  Asgari ücretten vergi alınmamalı
  Cevapla
 • Mazlum emekci 1 yıl önce Şikayet Et
  Devletimizin büyükleri duyun ve anlayın en az 4500 olmalı iş verene kalsa zamda yapmayalım dicekler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Valencia şov yaptı! Fenerbahçe zirveye göz kırptı
Altılı masadan ‘Erdoğan’ tehdidi: ‘Adaydır’ diyenden hesap sorarız!