Kongrede liyakat, adalet, birliktelik, başka Türkiye yok vurgusu

2009 yılında kurulan İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği 5. Olağan Kongresi Türkiye Belediyeler Birliğinde gerçekleştirildi.

Kongrede liyakat, adalet, birliktelik, başka Türkiye yok vurgusu
Kongrede liyakat, adalet, birliktelik, başka Türkiye yok vurgusu
GİRİŞ 01.12.2021 10:34 GÜNCELLEME 01.12.2021 10:35
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Sivil Toplum Kuruluşları Genel Müdürlüğünün rehberlik çalışmaları doğrultusunda Dernekler Kanunu, ilgili tüzükler doğrultusunda gündemin okunmasından sonra İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneğinin kuruluşundan bugüne kadar yapılan çalışmalarla ilgili sunum ve sonrasında Milli Halk Ozanı Aşık Zeki Erdali sazı ve sözü ile dinleti gerçekleştirildi.

Ozan Aşık Zeki Erdali sazıyla bu güzide derneğin çalışmalarını destekleyerek milli birlik ve beraberlik konularına vurgu yaptı.

Daha sonra İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği Genel Başkanı Yücel Can selamlama, takdim ile birlikte çalışmalar hakkında konuşma yaptı.

HILFIL FUDUL CEMİYETİ, AHİLER VE LONCALAR TEŞKİLATLARI REFERANS ALINDI

Bürokratlar Birliği Derneği Genel Başkanı Yücel Can, 2009 yılında kurulurken logolarında olduğu gibi Allah-u Teala’nın kainatta insanı kainatın halifesi olarak insanın emrine birçok şeyi sunmasını örnek alarak kainatın, dünyanın ortasına insanı koyduklarını ve insana hizmette sınır tanımadıklarını, renklerini Türk Bayrağından alarak kırmızı kadar kararlı ve gerekiyorsa inançları ve mukaddesat doğrultusunda seve seve canını vermeyi, beyaz kadar temiz ve berrak olmayı, turkuazı da millet olarak kabul ettiğimiz renk olarak kabul ettiklerini, tarihte Hılfıl Fudul Cemiyeti, Ahiler ve Loncalar Teşkilatlarını referans aldıklarını, tarihe bağlılıklarını logolarına yansıttıklarını; liyakat, adalet, samimiyet, sadakat, samimiyet, vefa, güven, insani-inanç-kültürel değerler gibi önceliklerinin olduklarını vurguladı.

CAN: BİR TANI VE TEŞHİS KONULDUKTAN SONRA UYGULAMA VE TEDAVİ AŞAMASI ÖNEMLİ BİR AŞAMADIR

Dernek Genel Başkanı Yücel Can, “Sözden öte geride hoş bir sada, ölümsüz eser bırakmak istedik, bunun için de bugünden başlamayan ve eskilere dayanan, idare ve bürokrasi alanındaki sorunları tespit ettik, dahası doğru bir tanı ve teşhis konulduktan sonra uygulama ve tedavi aşaması önemli bir aşamadır.” dedi.

Amaçları doğrultusunda hareket ettiklerini sözden öte gönle dokunduklarını, Geleneksel Çocuk Oyunları, Kardeşlik Sınır Tanımaz, Biz Birlikte Güçlüyüz, Balkanlarda Kültürel Miras, Elini Tut, Dost Meclisi Sohbet ve Konferansları, Tarihe Tanıklık Eden Koca Çınarlar, Alandan Salonlara, Hayrınıza Vesile Oluyoruz gibi projelerin sınır tanımadığını, Türkiye’de 43 ilde çalışmalarının olduğunu; Afrin, Cerablus, Kudüs, Filistin, Mısır, Myanmar, Suriye, Irak gibi masum ve mazlum coğrafyada da iz bıraktıklarını, Malazgirt, Çanakkale, İstiklal ruhunu yaşatmak istediklerini, Milli Birlik ve Beraberlik vefa Ödülleri Programı ile herkesi kucaklamaya çalıştıklarını, bununla birlikte her türlü terör ve darbenin karşısında olduklarını, sözden öte vatan ve mukaddesat konusunda hassas olduklarını; Anayasa, 15 Temmuz Ankara STK, Ankara STK Platformları ve Kudüs Şurasının kurucuları arasında yer aldıklarını söyledi.

BAŞKA TÜRKİYE YOK BİR VÜCUDUN PARÇALARI GİBİ KİBİRDEN VE BEKLENTİDEN UZAK OLUNMALI

Bürokratlar Birliği Derneği Genel Başkanı Yücel Can sadece Türkiye ile sınırlı olmadıklarını, milli birlik, beraberlik ve mukaddesat konusunda hassas olduklarını, icraatlar kadar “Makamların ve rakamların değiştiremediği, vefayı vefat ettirmeyen, davasını Tavaya feda etmeyen şekilden öte insan; koltuğa yapışmayan ve yakışan; makamlar emanet ve vekalet yerleridir, adam mısın, adamı mısın, geride ölümsüz bir eser bırakmak…” sloganlarının da gönüllerde ve dillerde yer ettiğini, aynı zamanda çocuklar ve gençlere önem verdiklerini, spor kulüpleri olduklarını söyleyerek başka Türkiye yok bir vücudun parçaları gibi kibirden ve beklentiden uzak olmalıyız dedi.

Daha sonra divan heyeti seçilerek dernek çalışmaları anlatılmıştır ve Dernek yönetiminin seçimine gerçekleştirilmiştir. İdareci ve Bürokratlar Birliği 5. Olağan Kongresi İle dernek organlarının seçimi icra edilerek yeni yönetim ve denetleme kurulu seçilmiş oldu.

KOCATEPE: İNANIYORUM Kİ BU DÖNEMDE DAHA BÜYÜYEREK HİZMET EDECEĞİZ

Daha sonra dilek ve temenniler kısmında ATGV Genel Müdürü Mehmet Kocatepe yapmış olduğu konuşmada hiçbir bahane olmadan bugün itibarı ile başta kendisinin böyle bir kurumu ve çalışmaları desteklemenin sorumluluğunu hissettiğini dile getirdi. Ayrıca “İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneğinin altyapısını Dernek Başkanımız Yücel Can Bey ile birlikte görüşüyorduk. Konuşmanın ötesinde inanıyorum ki bu dönemde daha büyüyerek hizmet edeceğimize inandığımı belirtmek isterim, Yücel Can Başkanımıza destek olalım, birlik ve beraberlik içerisinde olalım” dedi.

Sivil Toplum ve siyaset alanında çalışmaları ile ön plana çıkan Sayın Hakverdi Altuğ anlatılan projelerin takdire şayan olduğunu, bunun için teşekkür ettiklerini, idare ve bürokrasi alanında liyakate önem verilmesi gerektiğini, dönemlere göre farklılık gösterilmemesi gerekildiğini, bu alandaki tıkanıklıkların çözümlenmesi için ortak çaba sarf edilmesini, Bürokratlar Birliğinin bu alanda oldukça başarılı olduğunu belirtti.

Ankara STK ve 15 Temmuz Ankara STK Platform Başkanı Sayın Mustafa Kır, İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği Genel Başkanı Yücel Can ile birlikte insan hakları, demokrasi, terör, darbe gibi konularda ortak hareket ettiklerine şahit olduklarını, idare ve bürokrasi alanı ve sivil toplum kuruluşları ile ilgili iktidarlarla iletişim halinde olmanın doğru ama bu konuda eşitliğin olmamasının yanlış olduğunu ifade etti.

SUNGUROĞLU: ÜLKEMİZE YÖNELİK SALDIRILARDA DERNEĞİMİZİN ÇALIŞMALARI ÖRNEKTİR

İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği Akademi (BAKADEMİ) başkanlığına getirilen Sayın Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu da “ülkemize yönelik saldırılarda Derneğimizin çalışmaları örnektir. Bu arada pandemi, sigara, alkol, madde bağımlılığı gibi konularda BAKADEMi Başkanı olarak daha hassas ve verimli bir şekilde çalışacağımızı belirtmek isterim” dedi.

CAN: İLK GÜNKÜ AZİM VE AŞKLA YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ

Daha sonra teşekkür konuşması yapmak üzere tekrar kürsüye gelen İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği Genel Başkanı Yücel Can 2009 yılından beri kalıcı ve yoğun hizmetlerin pandemi gibi durumlar nedeniyle duraklama dönemine girdiğini, bir duraklama dönemi geçirdiklerini; şu ana kadar çalışmalarda bulunan herkese ve ebediyete irtihal eden Dernek üyelerimiz Merhum Zakir Taşdemir ve Ali Koplay başta olmak üzere ebediyete irtihal edenlere, şehitlerimize rahmet dileriz. Aramıza katılanlara hoş geldin diyoruz. Havalesiz, bahanesiz bir şekildi bir vücudun parçaları gibi nerede kalmıştık diyerek ilk günkü azim ve aşkla yolumuza devam edeceğiz. Bu vesile ile Derneğimize katkı ve katılımda bulunan Ağrı, Antalya, Gaziantep, Niğde gibi illerimizden sıcaklık getirenlere, Ankara’nın yoğun ve yağmurlu gündeminden buraya teşrif eden idareci, bürokrat, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, iş adamları ve herkese kalbi şükranlarımızı sunarız. İyi ki varsınız. Bu vesile ile sivil toplum kuruluşlarını destekleyen ve her zaman yanımızda olan Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Sayın Doç. Dr. Birol Ekici’ye ve şahsında bütün temsilci ve çalışanlara da teşekkür ederiz.

 

 

 

YORUMLAR 2
  • M. Sah 7 ay önce Şikayet Et
    Derneğimizin örnek çalışmaları devlete ve millete hayırlı olsun inşallah
    Cevapla
  • Hükmü Erdoğan 2 yıl önce Şikayet Et
    Hayırlara vesile olsun inşallah.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
CHP'den Atatürk’e muhalefet! Atatürk hükümeti başıboş köpeklere ne yapmıştı?
Türkiye, Somali'de petrol ve doğal gaz arayacak