Son dakika: Bakan Özer büyük değişimin detaylarını açıkladı: Maaşları 1000-2000 TL artacak

Son dakika: 7 yıl sonra ilk kez toplanan Milli Eğitim Şurası'nda öğretmenlik mesleği ile ilgili çok önemli kararlar alındı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Şura'da alınan kararları değerlendirdi ve yeni sistemle ilgili ayrıntıları paylaştı.

Son dakika: Bakan Özer büyük değişimin detaylarını açıkladı: Maaşları 1000-2000 TL artacak
Son dakika: Bakan Özer büyük değişimin detaylarını açıkladı: Maaşları 1000-2000 TL artacak
GİRİŞ 02.12.2021 14:07 GÜNCELLEME 04.12.2021 12:59
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Özer, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda öğretmenliğin kariyer mesleği olarak tanımlanacağını, adaylık, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik alanlarında hakların, görevlerin ve sorumlulukların da netleştirileceğine işaret etti.

Bakan Özer, 7 yıl aradan sonra Ankara'da toplanan 20. Milli Eğitim Şurası'na ve dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 20. Milli Eğitim Şurası'nın açılışında detaylarını açıkladığı Öğretmenlik Meslek Kanunu'na ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Milli eğitim şuralarının, bakanlığın en üst danışma kurulu olduğunu ve MEB'in eğitim politikalarının oluşturulmasında yol gösterici işlevi bulunduğunu anlatan Özer, "Bunun için 20. Milli Eğitim Şurası'nı bir an evvel toplamak istedik. 19. Milli Eğitim Şurası'nın ardından 7 yıl ara verilmişti. Biz de eğitimde fırsat eşitliğiyle ilgili önceliklerimizde, yol haritamızı belirlemede, Türkiye'nin tüm toplum kesimlerini, eğitimle ilgili deneyimi ve müktesebatı olan herkesin görüşünü alıp onları harmanlayarak bir yol haritası çıkarmak istedik." dedi.

Özer, şurada alınan tavsiye kararlarının takibinin nasıl yapılacağına yönelik soru üzerine, şunları kaydetti:

"Bilindiği gibi şurada alınan kararlar tavsiye niteliğinde. Dolayısıyla bu kararlar, Milli Eğitim Bakanlığının yol haritasını oluşturmada tavsiye niteliğinde bir çerçeve oluşturuyor. Milli Eğitim Bakanlığı olarak istediğimiz, alınmış bu kararları, öncelik verdiğimiz alanlarda politika oluşturmada altyapı olarak, bir çerçeve olarak tutmak, politikaları ona göre oluşturmak, onları sahada uygulamaya geçirmek ve bu çerçevede atılan her adımı da raporlarla tüm kamuoyuyla, şura üyeleriyle paylaşmak. Dolayısıyla bu şuranın daha önceki şuralardan farkı belki de bu olacak."

"SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

"Şurada alınan tavsiye niteliğindeki kararların gerçekleştirilme düzeylerinin kamuoyuyla paylaşılacağının" altını çizen Özer, "Bakanlık olarak bu sürecin takipçisi olacak ve şeffaf bir şekilde yapılan her şeyi tüm kamuoyuyla paylaşacağız." diye konuştu.

Özer, şuranın, eğitimde fırsat eşitliği teması altında temel eğitimde fırsat eşitliğine, mesleki eğitimin güçlendirilmesine ve öğretmenlerin mesleki gelişiminin desteklenmesine odaklandığını belirtti.

Bu konularda bakanlığın çok sayıda çalışmasının ve projesinin olduğunu hatırlatan Özer, "Gelen görüşlerle görmediğimiz noktaları veyahut yanlış değerlendirdiğimiz noktaları, ortak bir kolektif akılla tekrar kontrol etme imkanımız olacak. Dolayısıyla alınan ortak kararları da rahat bir şekilde uygulamaya geçireceğiz." ifadesini kullandı.

Mahmut Özer, şurada 600'ün üzerinde katılımcının yer almasına ilişkin, "Şurada çok geniş katılımcı bulunuyor. Hazırlık sürecinde de çok büyük katılım oldu. Öncelikle internet üzerinden yaklaşık 33 bin farklı görüş bakanlığımıza ulaştı. Yine 26 bölgede çok geniş katılımla sendikalardan sivil toplum kuruluşlarına kadar yükseköğretim kurumlarından öğrenci, öğretmen ve velilere kadar gerçekten eğitime dokunan her kesimin bir şekilde katkı verdiği bir süreç işledi. Bundan da son derece mutluyuz." değerlendirmesinde bulundu.

"SINAVDA BAŞARILI OLAN ÖĞRETMENLERİN MAAŞLARINDA 1000-2000 TL'LİK İYİLEŞTİRME OLACAK"

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda öğretmenliğin kariyer mesleği olarak tanımlanacağını, adaylık, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik alanlarında hakların, görevlerin ve sorumlulukların da netleştirileceğine işaret eden Özer, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Uzman öğretmenlikte 10 yıl deneyimi olan öğretmenlerimiz bir eğitimden geçecekler, eğitimden geçtikten sonra yazılı sınava girecekler. Yazılı sınavda başarılı olan, 10 yıl görev yapan öğretmenlerimiz uzman öğretmen olacaklar. Uzman öğretmenlerimiz, hem bir derece alacaklar hem de maaşlarında 1000 liralık iyileştirme olacak.

10 yılını doldurmuş öğretmenlerimiz, yüksek lisans yapmışsa alanı ne olursa olsun, tezli olsun, tezsiz olsun, uzman öğretmenlik yazılı sınavından muaf olacaklar. Aynı şekilde 10 yıl uzman öğretmen olmuş öğretmenlerimiz de başöğretmenlik için eğitimlerini tamamladıktan sonra tekrar yazılı sınava girecekler. Sınavda başarılı olanlar başöğretmen olacak ve ilave bir derece alacak, ayrıca maaşlarında da 2000 lira iyileştirme olacak. Doktora yapmış olan öğretmenlerimiz de başöğretmenlik yazılı sınavından muaf olacak. Dolayısıyla hem bir kariyer sistemi oluşacak, aynı zamanda öğretmenlerin lisansüstü eğitime teşvik edilmesi ile ilgili de çok ciddi bir adım atılmış olacak. Önümüzdeki yıllarda öğretmenlerimizin, yüksek lisans ve doktora eğitimlerine çok yoğun bir şekilde yöneleceklerine inanıyorum. Çünkü çok ciddi bir iyileştirme gerçekleştirilmiş olacak. Birinci derecedeki öğretmenlerimizin ek göstergeleri 3600 olacak."

Bakan Özer, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda yer alacak sözleşmeli öğretmenler ile kadrolu öğretmenlerin haklarına ilişkin ise "Yeni başlayan öğretmenlerimizin 3+1 mecburi hizmet yükümlülüğü devam edecek. Onun haricindeki özlük hakları, atamalar, disiplin süreçleri, tayinler, diğer tüm süreçler, artık kadrolu öğretmenlerle eşit hale gelmiş olacak." bilgisini paylaştı.

ŞURA 600 KATILIMCI İLE TOPLANDI

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cihad Demirli de 3 gün boyunca 600'e yakın şura üyesinin katılımıyla özel ihtisas komisyonları çalışmaları ve Genel Kurul Toplantısı'nın yapılacağını bildirerek komisyon çalışmalarının yarın gün sonuna kadar tamamlamasının önem arz ettiğini belirtti.

Komisyonların yarın sabah çalışmalara başladıklarında komisyon üyeleri içinden açık oyla başkan, başkan yardımcısı ve 3 raportör seçeceğini aktaran Demirli şunları kaydetti:

"Komisyon başkanının riyasetinde eğitim şurası çalışma usul ve esaslarının okunmasıyla çalışmalar başlatılacaktır. Daha sonra hazırlık belgesinde geçen maddeler üzerinden görüşmeler sürdürülecektir. Şuranın üçüncü günü cuma sabahı saat 08.30'da Genel Kurul yine bu salonda tüm üyelerimizin katılımıyla başlayacaktır. Gündeme bağlı olarak üç temel konu oturumlar halinde maddelerin oylanması şeklinde ele alınacak ve Genel Kurul çalışması sona erecektir."

SON ŞURAYI TOPLAYAN ESKİ BAKAN AVCI'DAN "ŞURALARIN ŞURASI" ÖNERİSİ

En son 7 yıl önce yapılan 19. Milli Eğitim Şurası'nı toplayan eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da yaptığı konuşmada, bu şuraların eğitim politikalarına yön verdiğini anlattı.

Bakan Özer'e bu geleneği sürdürdükleri için teşekkür eden Avcı, "Bir önerim olacak bundan sonraki şura için, inşallah o da sayın Bakanımıza nasip olur; '100. yılımızda bir de şuraların şurasını yapalım inşallah'. 20 şurada hangi konular ele alındı, nasıl çalışıldı, ne tür öneriler getirildi, bunların hangileri nasıl gerçekleştirildi, hangileri neden gerçekleştirilemedi bütün bunları yani bir tür şuraların özeleştirisinin de yapılacağı bir şura önerisiyle inşallah 2023'te 100. yılımızda şura geleneğimizi de taçlandırmış oluruz." diye konuştu.

Nabi Avcı, 19. Eğitim Şurası'nın toplanmasında emeği geçen eski Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, eski müsteşar Yusuf Tekin, eski Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Emin Karip'e teşekkür etti.

Avcı konuşmasının sonunda "19. Şura Bakanı olarak başarı dileklerimizle" diyerek Milli Eğitim Bakanı Özer'e kalem takdim etti.

Özer ise, "Sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyorum. İnşallah 21. şurayı düzenleyecek Milli Eğitim Bakanımıza da eğer beni davet ederse şuraya bu kalemi takdim edeceğim. Dolayısıyla bu kalem bundan sonra geleneksel bir sembol olarak inşallah devam edecek." dedi.

20. Milli Eğitim Şurası Divan Başkanı Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, toplantının sonunda divan üyelerini takdim etti.

Buna göre divanda; Bakan Yardımcısı Petek Aşkar ile Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Cihad Demirli "Divan Başkanvekili", YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Ömer Açıkgöz, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ile özel öğretim kurumlarını temsilen Metin Özer "raportör" olarak yer aldı.

YORUMLAR 15
 • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  20 yılı geçmiş öğretmenlere basogretmeni olma hakkı tanınmalı..
  Cevapla
 • Kadir 2 yıl önce Şikayet Et
  Öğretmen inin adı var kendi yok adam gibi işlerini yapsalar dershaneler ihtiyaç kalmazdı bu ülkede Öğretmen al maaş yan gel yat
  Cevapla
 • Ogretmen 2 yıl önce Şikayet Et
  Kadir bey sacmaladi
  Cevapla
 • Bihaber Bilader 2 yıl önce Şikayet Et
  Eğitim iş de taşeronlara verilebilir. Az maaş çok iş. Ya da öğretmensiz uzaktan da yapılabilir.
  Cevapla
 • İsmail 2 yıl önce Şikayet Et
  Doktorlar da sınava girecek mi? Aceba...
  Cevapla
 • Mustafa hoca 2 yıl önce Şikayet Et
  Özel öğretimde geçen öğretmenlik hizmeti MEB hizmetine aynen aktarılmalı.zira özel öğretimde çalışan öğretmenlerin 30 yıl da çalışsa bile sadece 8yıl dereceye aktarılıyor.Ayrıca özel öğretimde geçen süre hizmet yılına aynen sayılarak bu konudaki mağduriyet giderilmelidir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail ordusu, Gazze'de 8 askerinin imha edildiğini doğruladı
Kritik toplantı sonrası Türkiye'den ABD'ye uyarı!