Mavi Vatan için önemli haber! İsmail Demir duyurdu: 2 adet P-72 DzKK'ya teslim edildi!

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii (SSB) Başkanı İsmail Demir, iki adet P-72 Deniz Karakol Uçağı'nın Deniz Kuvvetleri Komutanlığına (DzKK) teslim edildiğini duyurdu.

GİRİŞ 17.12.2021 02:16 GÜNCELLEME 17.12.2021 09:09
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

İsmail Demir, Twitter hesabından, teslim edilen Deniz Karakol Uçağı'na ilişkin yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

"Mavi Vatanımızın çelik kanatlı bekçilerine yenilerini ekledik. Meltem-3 Projesi kapsamında iki adet P-72 Deniz Karakol Uçağımızı daha DzKK'ya teslim ettik. DzKK'nın stratejik unsuru olarak hizmet eden Deniz Karakol uçaklarımız, ülkemizin gökyüzündeki gücüne güç katıyor."

İKİ P-72 DENİZ KARAKOL UÇAĞI DAHA DONANMANIN HİZMETİNE GİRECEK

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında bugün tamamlanan kabullerle iki P-72 Deniz Karakol Uçağı daha donanmanın hizmetine girmiş olacak.

10 Aralık 2020'de gerçekleşen ilk Deniz Karakol Uçağı'nın teslimatını takiben bu yıl içinde ilave 3 Deniz Karakol Uçağı ile bir Deniz Genel Maksat Uçağı'nın DzKK'ye teslimatı gerçekleştirildi.

MAVİ VATAN İÇİN ÖNEMLİ ADIM

Böylece Donanmanın hizmetine giren ve Mavi Vatanın kontrolü ve korunması için önemli bir kuvvet çarpanı olan P-72 Deniz Karakol uçaklarının sayısı 4'e ulaştı.

Başkanlık tarafından yürütülen Meltem Projesi kapsamında ana yüklenici İtalyan Leonardo firması, savunma sanayii firmaları TUSAŞ, ASELSAN, HAVELSAN ve MİLSOFT firmaları alt yüklenici olarak görev alıyor.

SAYI 12'YE ÇIKACAK

Meltem Projesi kapsamında son iki uçak teslimatının 2022 içinde tamamlanması planlanıyor.

Bu teslimatla Türkiye'nin kıta sahanlığı ve ulusal çıkarlarının bulunduğu sularda Türk Silahlı Kuvvetlerinin stratejik unsuru olarak başarıyla hizmet eden Deniz Karakol uçaklarının sayısı 12'ye ulaşacak.

YORUMLAR 4
 • KENAN 1 yıl önce Şikayet Et
  Elbette..bu kadar çok içte ve dışta düşmanın olduğu bu ülke bölgesinin her anlamda en güçlüsü olmak zorunda...tek korkum şu chp ip hdp saadet şer ittifakının tüm kazanılmış gücü dağıtmaları..
  Cevapla
 • Soner 1 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah
  Cevapla
 • BEYİN 1 yıl önce Şikayet Et
  güzelmiş bombardıman da yapılır heral
  Cevapla
 • zeka 1 yıl önce Şikayet Et
  evet
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan Babacan ve Davutoğlu'na tepki: Biraz daha ileri giderse...
Son Dakika... Bahçeli'den ABD'ye konsolosluk tepkisi: Kuklalarını harekete geçirmiştir!