Muharrem Sarıkaya, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden istifa etti

İHA muhabirini tokatlayan Muharrem Sarıkaya, "Mesleğine kendi kararıyla ara veren tarafıma yargısız infaz uygulayan Yönetim Kurulunuzun işini kolaylaştırmak için Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden istifa ediyorum" diyerek istifa etti.

GİRİŞ 27.12.2021 13:35 GÜNCELLEME 27.12.2021 13:43
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

Habertürk TV’nin Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin'in konuk olduğu canlı yayında gazeteciye tokat atan Muharrem Sarıkaya, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden istifa ettiğini açıkladı.

Sarıkaya, İHA Gaziantep kameramanı Ahmet Demir'e tokat attığı görüntüleri sonrasında Ciner Medya Ankara Temsilciliği görevini de bırakmıştı.

'YÖNETİM KURULUNUZ SAVUNMAYA İHTİYAÇ DUYMADI'

Sosyal medya hesabından Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’na ithafen paylaşımlar yapan Sarıkaya, 

"Tarafıma yolladığınız 21 Aralık 2021 tarih ve 590/E-157 sayılı mektubunuzu aldım. Yayında yaşananlara hiçbir mazeret aramayacağımı, tekrar yaşanmaması için genç nesillere meslek hatası olarak aktaracağımı daha ilk günden belirttim. Size vereceğim yanıt, hataya mazeret şekline dönüşebilir diye savunma yapmıyorum. Amacım tarihe not düşmektir…

Ardı sıra gelen teknik aksaklıklar sırasında, istemeden yapılan bir hareketin, ne denli büyük sorunlara yol açacağının, kimlere fırsat yaratacağının ve nasıl bir olumsuz mesleki deneyime yol açabileceğinin bir de benim cephemden görülmesi için yazıyorum.

Gazeteciliğin her aşamasında bulunmuş, emeği ile bu günlere gelmiş, gazetecilik dışında başka iş yapmamış biri olarak, bir basın emekçisine karşı yaptığım davranış hataydı. Yaşamımın ve 42 yıllık meslek hayatımın hiçbir aşamasında arkadaşlarımın kişiliğine yönelik kötü söz söylemedim, şiddet uygulamadım. Yetişme kültürümde olmayan, stres altında içimden yükselen hiddetli çocuk davranışının şimdi çilesini çekiyorum. Detaylarına girmeyeceğim, nedenlerine sığınmayacağım… Öfke kontrolü yapamadım. Canlı yayını fiilen imkansızlaştıran, neredeyse bilinçli diyebileceğim müdahalelere karşı yayını koruma hassasiyetime yenik düştüm. Ani ve ölçüsüz bir tepki idi ama bilinçli şiddet değildi.

Hata yaptığımı anında fark ettiğim için de yayın biter bitmez kameraman Ahmet Demir’den ve İHA Bölge Müdürü Orhan Akın’dan özür diledim. Bir saat sonra ve ertesi gün tekrar arayıp özrümü yineledim. Bunları da detay kamerası çekiminin, iki gün sonra sosyal medyaya gizlice servis edilmek üzere kaydedildiğinden habersiz yaptım.  Her üç konuşmamızda, kendileri de yaşananları canlı yayın stresine bağlı bir durum olarak görüp, özrümü kabul etti.

Önü arkası incelenmeden, sosyal medyada bilinçli alevlendirilen amaçlı lince, medyada birilerine kin kusmak için aportta bekleyen arena kitlesi ruhlu kişilere TGC Yönetim Kurulu’nun da katıldığını görüyorum. Kitlelerdeki zihniyetin tekleşmesi kanununun, TGC yönetimine de hâkim olduğuna tanıklık ediyorum.

Mektubunuzda, 'Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak, 20 Aralık 2021 günü yaptığı toplantıda bu olayın değerlendirildiğini' belirtiyorsunuz… 'Toplantıda meslektaşınız İhlas Haber Ajansı kameramanı Ahmet Demir’e hakaret etmeniz, tokat atmanız TGC Tüzüğü’ne, Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne, meslek onur ve saygınlığına aykırı bulunmuştur…' diyorsunuz… Yönetim kurulunuz savunmaya ihtiyaç duymadan, 'hakaret etmeniz, tokat atmanız…' diyerek hüküm veriyor. Sosyal medyaya sızdırılan kayıtlarda da görüleceği gibi, o yayında ve sonrasında hiç kimseye 'hakaret' etmedim. Ani ve ölçüsüz bir harekette bulundum, bilinçli şiddet uygulamadım.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun, 42 yıllık meslektaşı hakkında isnat ettiği hükme ulaşmadan önce, Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ni anımsaması gerekirdi. TGC ödüllerini almış bir gazeteci olarak, yaşamım boyunca sergilediğim mesleğime olan saygıyı, etiği, meslek onurunu çabası ve bedelini ödeme iradesini, bu mektubun yollanmasına aracılık edenler de bundan böyle gösterebilmiş olsun. 

Başta da belirttiğim gibi, yazdıklarım ne bir mazeret ne de bir savunmadır; tarihe düşülmüş nottur. Hatasını anlayıp anında özür dileyen, mesleğine kendi kararıyla ara veren tarafıma yargısız infaz uygulayan yönetim kurulunuzun işini kolaylaştırmak için Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden istifa ediyorum" dedi.

NE OLMUŞTU?

Muharrem Sarıkaya, Fatma Şahin'le Gaziantep'in kurtuluşunun yıl dönümü nedeniyle Habertürk kanalında bir canlı yayın gerçekleştirmiş; Sarıkaya'nın bu sırada İHA muhabiri Ahmet Demir'e tokat attığı ortaya çıkmıştı. Tokadın ardından yayın devam etmiş, Şahin tepkisiz kalmıştı. Sosyal medyada büyük tepkiye yol açan Sarıkaya olayla ilgili 'mazeretsiz özür dilediğini' ifade ederken; Şahin ise Sarıkaya'nın yaptığının yanlış olduğunu belirtmişti. Muhabir Ahmet Demir ise, Sarıkaya'nın özrünü kabul etmeyerek dava açacağını açıkladı.

 

YORUMLAR 47
 • Tr yerli 11 ay önce Şikayet Et
  Çok bilmişlik havasına girmiş yaşlılık sendromu yaşıyor sataşiyor
  Cevapla
 • Öztürk 11 ay önce Şikayet Et
  çok üzüldüm.çooooook.vah vah
  Cevapla
 • Sultandagi 11 ay önce Şikayet Et
  Memleketimizde en bol olan insan tipi piskin
  Cevapla
 • cibilliyet 11 ay önce Şikayet Et
  bınlar bu ülkede yıllarca chp hariç herkesi bu yöntemlerle ve algı operasyonlarıyla devirdiler! dalga geçtiler, mahalle baskısı kurup demokrasi edebiyatı yaptılar. tek doğru kendileriydi demekki bu dünyadaki hesap vakti gelmiş.cezasını buldu. diğerleri de hala dinazor gibi yaşıyorlar siyon desteki muhalif medyada ve chdpkk iktidara gelirse mısırda sisinin 28 şubatta darbeci medyanın yaptığını yapıp kraliçenin borusunu tekrar bu ülkede öttürecekler...
  Cevapla
 • vtd3434 11 ay önce Şikayet Et
  zavallı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yunanistan'dan roketli provokasyon: Türkiye'nin dibinde tatbikat
İkinci el araç fiyatları, sıfır otomobilleri geçti! İşte marka marka o liste