Son dakika: İBB gassalından hutbede PKK propagandası!

Son dakika haberi: İBB'de işe alınan PKK'lı DİAYDER üyesi 5 gassalın Yıldıztepe'deki örgüt mescidinde vaaz verdiği, vaazda ise kurmançi lehçesi dışındaki PKK'nın benimsediği kelimeleri kullanarak mescittekilere de hitap ettiği ortaya çıktı.

Son dakika: İBB gassalından hutbede PKK propagandası!
Son dakika: İBB gassalından hutbede PKK propagandası!
GİRİŞ 30.12.2021 08:50 GÜNCELLEME 30.12.2021 11:48
Bu Habere 103 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde (İBB) örgüt bağlantılı isimlerin işe alındığıyla ilgili gündeme taşınan haberler tartışılırken İBB'de alımların bunlarla da sınırlı kalmadığı ortaya çıkmıştı.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığının takibiyle geçen Temmuz ayında PKK'nın alternatif Diyanet yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltına alınan örgütün sözde Diyanet İşleri Başkanı olan Ekrem Baran'ın da aralarında bulunduğu 28 kişi yakalanmış, şüphelilerden 5'inin gassal olarak İBB iştiraki İSPER'de işe alındığı ortaya çıkmıştı.

Sabah Gazetesi'den Halit Turan'ın haberine göre; Soruşturmanın detaylarında, PKK/KCK terör örgütünün alternatif dini yapılanmayı bazı dernekler ve özellikle ilmi ehliyeti olmayan "Mele" olarak adlandırılan gayri resmi imamlar aracılığıyla yaptığı, bu projeyle sempatizan ve birçok Kürt kökenli muhafazakar kitleye hedef aldığı öğrenildi.

DERNEK SAYMANI HUTBE YAZDI, GASSALAR OKUDU

Kürtçe hutbelerin DİAYDER üyesi ve derneğin saymanlık görevini de yerine getiren ve kitle içerisinde "Mele" olarak bilinen Rıza Oğur tarafından hazırlandığı, derneğe ait gayri resmi mescitlerdeki fahri imamlar okutulduğu öğrenildi. Bu imamlar arasında ise İBB'ye gassal olarak işe alınan Nur M. I., Aydın A. ve Mehmet E. A.'nın olduğu yapılan teknik ve fiziki takiple belgelendi.

İBB GASSALI SAHTE İMAM MESCİD HUTBESİNDE

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında dava dosyasına giren teknik takip belgelerine göre, 19 Mart 2021'de İBB'deki gassallardan Mehmet E. A., Yıldıztepe'deki derneğe ait Yıldıztepe Mescidine gelerek kendi yazdığı vaaz ve hutbe metnini okuyup namaz kıldırdı. Mehmet E. A.'nın bulunduğu mescide, DİAYDER yönetim kurulu Başkanı Ekrem Baran'ın da aralarında bulunduğu 50 kişinin geldi. Zanlılar yanında ise terör örgütünü simgeleyen sarı-kırmızı-yeşil renklerin bulunduğu seccadeler getirdi.

Ulaşılan o ana ait fotoğraflarda Mehmet E. A.'nın mescit minberinde Kürtçe olarak "Zulüm ve Adalet" konularını içeren hutbe verdi. Hutbe içerisinde ise Kurmançi lehçesinin içinde bulunmayan ve yöre halkı tarafından kullanılmayan kelimeleri seçti. Aslan'ın kullandığı "Civak, Rugeş, Rumet, Parastın, Armanç, Abari, Amade, Dirok" gibi kelimelerin sonradan PKK/KCK terör örgütü tarafından kullanılıp benimsenen kelimeler olduğu, bu kelimeleri kullanırken de Türkçe anlamını anlatarak mescitte bulunan kişilere öğrettiği tespit edildi.

GASSALLAR SÖZDE DİYANET İŞLERİ BAŞKANIYLA TOPLANTIDA

Soruşturma kapsamında elde edilen bilgilere göre, DİAYDER Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Baran, dernek başkan yardımcısı olan gassal Mehmet E. A., Dernek saymanı Rıza Oğur ile buluşarak DİAYDER yönetim kurulu üyesi olan İBB iştirakindeki gassallardan Fahrettin Ü.'nün evinde toplantı yaptı. Bu toplantı da takip edilerek dosya içerisine girdi.

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 103
 • misafir 6 ay önce Şikayet Et
  millet vergisini bu vatan hayinlerine yediriyor.ibb başkanının acilen görevden el cektirilmesi gerekir.bu hayin pkklılara daha neler vermiş incelenmeli.
  Cevapla
 • Ertuğrul 6 ay önce Şikayet Et
  Paralel devletin küçüğünü İBB de kurmuşlar. Birde diyanet işleri başkanlığı kurmuşlar İslam'la yakından uzaktan ilgisi bulunmayan. Kullanılan kelimeler Ermeni dilinden geçme kelimeler.
  Cevapla
 • Ergün 2 ay önce Şikayet Et
  Bu gerçekten ermeni dinde kelimeler mi? Emin misin ? Yahu bu ülke ne kadar kendini gizleyen ler le dolu!
  Cevapla
 • Seda 6 ay önce Şikayet Et
  Allahım bunlar ölülere gusul aldırmaz!!! Yıkamaz hortum tutar biraz üzerine tamam. Rabbim sen koru bunlardan bizi , bunları bize musallat etme
  Cevapla
 • Öktem 6 ay önce Şikayet Et
  İstanbulun kayıp hizmet yılları ve ibb ye sızan militanları.
  Cevapla
 • Beka 6 ay önce Şikayet Et
  Devletin üniter yapısına saldırı. İdeolojik saplantı haline gelen chp taraftarlığının bir sonucudur bu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
'Orta Doğu'da Arap NATO'su kurulacak' iddiası
HDP'den 6'lı masaya 'bomba'! Açık açık tehdit