Bakan Koca 'Şaka gibi' diyerek duyurdu! Vaka sayılarıyla ilgili çok çarpıcı detay

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "İstanbul’da artış tam tamına yüzde 500. Şaka gibi ama oran bu. Geçen hafta İstanbul’da günlük vaka sayısı 4 bindi. Bu hafta kaç biliyor musunuz! Tam tamına 20 bin 500" dedi.

GİRİŞ 31.12.2021 15:20 GÜNCELLEME 31.12.2021 16:41
Bu Habere 102 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamasında, "İstanbul’da artış tam tamına yüzde 500. Şaka gibi ama oran bu. Geçen hafta İstanbul’da günlük vaka sayısı 4 bindi. Bu hafta kaç biliyor musunuz! Tam tamına 20 bin 500. Artış beş katı" dedi. 

'İSTANBUL PATLADI'

Koca, "Eğer İstanbul’daki vaka artış oranı Türkiye genelinde olsaydı bugün en az 100 bin vakadan bahsediyor olurduk. Allahtan bu oran henüz genele yansımadı. Normalde İstanbul Türkiye nüfusunun 5’te biri. Ama toplam vaka sayısının yarısından fazlası İstanbul’da. Tüm vakaların yüzde 52’si İstanbul’da tespit ediliyor. Tam anlamıyla İstanbul patladı diyebiliriz" ifadesini kullandı.

'GÜNLÜK VAKA SAYILARI 70 BİNİ BULABİLİR'

İstanbul'daki artışa gerekçe olarak Omicron varyantını gösteren Bakan Koca, şöyle konuştu:

“Şu anda İstanbul’da Omircron'a bağlı vakaların oranı çok yüksek. Çünkü İstanbul dışarıya en fazla bağlantısı olan kent. Omicron da Türkiye’ye İstanbul üzerinden girdi. Ve yayıldı. Bakın şaka değil. 10 günde 5 katına, 1 haftada 3,5 katına çıktı İstanbul’daki vaka sayıları. Büyük kentlerdeki yükseliş fena. Ankara’da da 2 katına çıktı vakalar. Geçen hafta 1200’dü Ankara’nın günlük vaka sayısı. Şimdi 2200. Belli ki, 1 hafta sonra Ankara’da patlayacak. Sonra tüm Türkiye. Günlük vaka sayıları bir süre sonra günlük 60 bin, belki 70 bin olacak. Gidişat bunu gösteriyor. Tek tesellimiz vaka sayılarındaki artışın hastaneye yatışlara ve yoğun bakımlara ve tabii vefatlara aynı oranda yansımıyor olması. Ama bu demek değil ki tedbirsiz davranmak gerek. Vatandaş tedirgin olmasın ama tedbirli olsun. Bu Omicron'la beraber kişisel tedbirlerin daha da önem kazandığını gömdük. Eskiden 1,5 metre mesafe yeterliydi. Omicron ile bu mesafe 3 metreye çıktı belki. Bilmiyoruz kesin. Ama kesin bildiğimiz bir şey var, kapalı, havalandırmasız kalabalık ortamlara girilmemesi lazım. Havalandırması olmayan yere gitmesin vatandaşlarımız.”

ÖLÜM VE YOĞUN BAKIM İSTATİSTİKLERİ

Bakan Koca, Altaylı'nın sorusu üzerine ölüm ve yoğun bakım istatistikleri hakkında da bilgi verdi.

Koca, “Vefatların yüzde 87’si 60 yaş üzeri kişiler. Toplam vakaların yüzde 16’sı 60 yaş üzeri ama vefatların yüzde 87’si. Tabii sadece yaş değil, yaşa bağlı hastalıklar etkili vefatlarda. Risk grupları daha dikkatli olmalı demek lazım. 60 yaş üzeri iseniz, başka hastalıklarınız da var ise daha da dikkatli olacaksınız, kurallara daha fazla uyacaksınız. Bu kesin. Aşılılarda vefat oranları çok çok daha düşük. Onu da bilmek lazım. Aşı hala en önemli kozumuz" dedi. 

KAYNAK: HABERTÜRK
YORUMLAR 102
 • hakan 2 yıl önce Şikayet Et
  Amikrondan değil de zamlardan öleceğiz.
  Cevapla
 • sen 2 yıl önce Şikayet Et
  lütfen kapatmayın tedarik zinciri koptu küreselcilerin istedikleride buydu zaten zfiyatlar 4-5 katına çıkar.
  Cevapla
 • Esnaf 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne şakası sayın bakanım bodrum da 14 gün 14 gece eğlence festivali düzenleniyor. İnsanlar tıklım tıklım iç içe bunların hepsi budrum halkımı hayır adam İstanbul dan ankara dan vs.oraya eğlence partisine gidiyorlar tabiki artacak bunu bir bakan değil bizim çocuklar biliyor
  Cevapla
 • sinan 2 yıl önce Şikayet Et
  kış geldi hava soğudu.... normall
  Cevapla
 • Murat 2 yıl önce Şikayet Et
  Istanbulda normal insanlar otobüslerde metroda metrobusde üst üste gidiyor insanlar ise gidiyor mecbur biniyor bunun çözümü İstanbulu kapatmak iki hafta kapatın vakka kaliyormu insanları tersten geçirin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gazi Okutan: 15 Temmuz’daki direnişimiz dünyaya örnek oldu
Vatandaşa soruldu! 'Darbe olsa yine sokağa çıkar mısınız' dikkat çeken oran...