20 bin 843 köpek kayıt altına alındı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye genelinde 20 bin 843 tehlike arz eden köpeğin kayıt altına alındığını açıkladı.

GİRİŞ 14.01.2022 17:25 GÜNCELLEME 14.01.2022 20:24
Bu Habere 58 Yorum Yapılmış

"Yasaklı" olarak belirlenen köpek ırklarının kısırlaştırılarak kaydedilmesi için verilen sürenin son günü olması dolayısıyla gözler bugün il ve ilçe tarım müdürlüklerindeydi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye genelinde 20 bin 843 tehlike arz eden köpeğin kayıt altına alındığını açıkladı.

İL TARIM MÜDÜRLÜKLERİNDE YOĞUNLUK

Kayıt için tanınan sürenin son günü olması dolayısıyla gün içinde bazı saatlerde yoğunluk yaşandı. Yasaklı ırk köpeklerini belediyelerin hayvan bakımevlerinde veya özel veteriner kliniklerinde kısırlaştırdıktan sonra mikroçip taktırarak karne alan hayvan sahipleri, yeni kurallara ilişkin de bilgi aldı.

YASAK IRK KÖPEKLER AĞIZLIKSIZ VE TASMASIZ DOLAŞTIRILAMAYACAK

Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında, Amerikan Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro ile Tarım ve Orman Bakanlığının Aralık 2021'de yayımladığı genelgeyle listeye eklenen American Staffordshire Terrier ve American Bully veya bunların melezlerini üreten, sergileyen, takas eden, ülkeye girişini, satışını, reklamını yapan, bu hayvanların ticaretini izinsiz gerçekleştirenlere hayvan başına bu yıl 14 bin 982 lira para cezası getirilmişti.

Kurala uymayan köpek sahiplerine de 11 bin lira para cezası kesiliyor.

Söz konusu ırka mensup hayvanlar, kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız dolaştırılamıyor ve halkın yoğun bulunduğu yerlere, çocuk parklarına sokulamıyor.

SOKAĞA TERK ETMENİN CEZASI 30 BİN LİRA

Sahipleri, bakamamaları halinde bu ırktan hayvanları belediyeye ait en yakın bakımevine bırakabiliyor. Hayvan bakımevlerinin, yeni kanundaki değişiklikle teslim edilen hayvanları kabul etmeleri gerekiyor. 

Söz konusu hayvanları hiçbir işlem yapmadan sokağa terk eden sahiplerine 30 bin lira idari para cezası verilecek. Yasaya aykırı hareket edenlerin hayvanlarına el konularak, bunlar belediyelere ait bakımevlerine götürülecek.

YAZDIR
YORUMLAR 58
 • adem 2 gün önce Şikayet Et
  malesef ulkemızde bırı zarar gorunce gundem olunca ancak ozaman tedbır alınır
  Cevapla
 • yavuz 2 gün önce Şikayet Et
  papa hrıstıyan cocuk sevgını hayvanlara bıtırmeyın cocuk yapın deyıyor . bunun tersıne ıslma ulkerındede cocuk yerıne evlerıne 2 veya 3 hayvan alıyor hayvan bakıyor bu turk toplumu bıtırme den baska bır sey degıl ayrıca bazı sadısler kopeklerden ınsanların korkup kactıgını gorunce bundan zevk alıyor pıtbulun kangalın sehırde sokak lar gezmesının ınsanlara ne yararı var ve o hayvanada faydası yok
  Cevapla
 • Türkmen 2 gün önce Şikayet Et
  Çözüldü mü şimdi köpek saldırıları?
  Cevapla
 • Ali DÜŞÜN 2 gün önce Şikayet Et
  Memlekette köpek yetişmiyormuş gibi köpeklere neden bu kadar fakir Milletin vergileriyle DÖVİZ ÖDENEREK köpek iTHAL EDİLİYOR. Memlekette sürüyle köpek var. Ayrıca, köpekler Şehirden uzakta, dağ başı bakım yelerinde tutulmalı.
  Cevapla
 • Hamidiye Süvarisi 2 gün önce Şikayet Et
  Geç bile kalındı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MSB görüntüleri paylaştı! Kusursuz atış
Elektrikte kademeli tarifeye ilişkin açıklama