Sezen Aksu’yu savunanlar bu ibretlik olay sizin için!

Haber7.com Yayın Koordinatörü İbrahim Günay, Sezen Aksu'nun Hz. Adem ve Hz. Havva’ya hakaret içeren şarkı sözlerini savunanlara, köşe yazısında ibretlik bir yaşanmış olayla karşılık verdi.

GİRİŞ 22.01.2022 11:55 GÜNCELLEME 22.01.2022 11:55
Bu Habere 129 Yorum Yapılmış

Sezen Aksu'nun Hz. Adem ve Hz. Havva’ya yönelik çirkin ifadelerin yer aldığı şarkısı geçtiğimiz günlerde gündeme oturmuştu. Toplumun sinir uçlarına dokunan bu skandala sahip çıkanlar bile oldu. Haber7.com Yayın Koordinatörü İbrahim Günay, çıkarları uğruna dini değerlere hakareti savunanlara, ders niteliğinde bir köşe yazısı kaleme aldı.

İşte İbrahim Günay'ın o yazısı:

Sezen Aksu’nun, Hz. Adem ve Hz. Havva’ya hakaret içeren şarkı sözleri kamoyunda tepki çekmeye devam ediyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan da topa girip Aksu’ya sert tepki gösterdi. Erdoğan, "Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz. O uzanan dilleri yeri geldiğinde koparmak bizim görevimizdir" ifadelerini kullandı. Tabi Herkes Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi Sezen Aksu’ya tepki göstermedi. Bazıları Sezen Aksu’nun sözlerini ‘ifade özgürlüğü’ olarak gördüğünü söyledi. Onlardan biri de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu olmalı ki, konu için 'Olur öyle, onlar kelime. Sanatçılar hassastır, sanat hassastır. Sanatçılara karşı duyarlı ve farklı davranmak gerekir. Onların hassas duygularına katkı sunmak gerekir' yorumunda bulundu.

Peki Ekrem Bey kültürümüzdeki inançlara ve değerlere saygıya ne oldu?

Tarihimiz boyunca farklı din ve inançlardan insanların bir arada yaşamayı başarmasının en önemli sebebi bu değil miydi?

Osmanlı’nın yüzyıllarca farklı dinden ve dilden insanı idare edebilmesini mihenk taşı neydi sizce?

Peygambere hakaret eden Sezen Aksu'yu savunmak İmamoğlu'na kaldıPeygambere hakaret eden Sezen Aksu'yu savunmak İmamoğlu'na kaldı

Bugün size babamın rahmetli dayısı Hıdır Türen’in yıllar önce yaşadığı bir olayı aktarmak istiyorum.

Rahmet Hıdır dayımız bölgenin önde gelen din alimlerinden ve yıllarca birçok köyde cami imamlığı yapmış biridir. Olay memur olarak görev yaptığı Batman’dan Mardin’e giderken meydana geliyor. 

Hıdır dayımız, 90’lı yıllarda şehirlerarası bir minibüsle, Mardin’e doğru hareket ederken yaşadıkları şöyle anlatıyor:

Aylardan 11 ayın sultanı mübarek ramazan ayıydı. Minibüs ağzına kadar insanla doluydu. Hasankeyf geçildi, Gercüş düzlüğü göründü. Acaba iftara evime girmiş olur muyum? diye düşünürken, birden bire minibüsün içinde bir tartışma sesi yükseldi. Kafamı çevirdim ve tartışmanın önümde oturan iki kişi arasında olduğunu fark ettim. Tartışanlardan biri genç, bir diğeri ise bir hayli yaşlıydı. Genç olan, kimseye aldırmadan, minibüste bir şeyler yemişti. Tartışma da bundan çıkmıştı. Birazdan ikili kavgaya tutuştu. Yaşlı olan adam yanındaki gence, “Ramazan ayında bunca insanın içinde yemek yiyemezsin” deyip, tokadı yapıştırdı.  Minibüs şoförü hemen sağa yanaştı. Herkes ikiliyi ayırmak için hareketlendi. Ben de hemen yaşlı olan amcaya çıkıştım: “Ne yapıyorsun amca, sana ne? Herkesin dini kendine… Allah onu ıslah etsin. Müslüman adama böyle davranmak yakışmaz” dedim.

Amca yapıştırdı cevabı: Evladım ben Süryani’yim Müslüman değilim. Ben size saygımdan bu yaşıma kadar hiçbir ramazan ayında sokakta ağzıma lokma sokmadım. Fakat büyük ihtimalle bu kavga ettiğim arkadaşa sorsanız kendisi Müslüman olduğunu söyleyecektir. Ben bu saygısızlığa tahammül edemedim.

 *

Dini değerlerimize her saldırı olduğunda aklıma bu olay gelir. Ben gerçek saygının ne olduğunu bana anlatılan bu olaydan sonra öğrendim.

Dinde zorlama veya baskı yoktur. Fakat fert ve toplum açısından hayati önem arz eden inanç ve değerlerin büyük bir gücü vardır. Öyle değerlerimizin ayaklar altına alınmasına kimse seyirci kalamaz.

Kimse size, Hz. Adem için “benim düşündüğümü düşün” demiyor.

 Size “saygı göstermek zorundasınız” diyoruz.

İşte Sezen Aksu konusundaki son açıklamalara baktığımda da o minibüsteki genç olmaya hevesli birilerini görüyorum.

Cumhurbaşkanlığı hayali ile inanç ve değerlerimizi aşağılanmasında beis görmeyenler, Belki Hıdır dayı bu dünyadan göçtü gitti ama size bir ders bıraktı:

“Dini değerlerimize saygı”

Siz isterseniz bu dersi alın, isterseniz de sanatçınızın duygularına katkı sunmaya devam edin.

Kalın sağlıcakla…

ibrahim.gunay@haber7.com

Twitter: ibrahimgny7

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 129
 • 6363 urfalı 5 ay önce Şikayet Et
  Bunlar abu cehilin kalıntıları babamız hz ademe annemiz hz havvaya hakaret ediyor.saygısız edepsiz sanatçı bozuntusu yazıklar olsun .ALLAHIM BİZİ YOLUNDAN EYLEME BİZİ SENİN RAHMETİNE KOY BİZİ GAFİLLERDEN EYLEME
  Cevapla
 • Kemal 5 ay önce Şikayet Et
  Allah ıslah etsin . Terbiyesiz kadın. Hala karsilik veriyor. Özür dileyeydin. Bunlar çağdaş öylemi . Biz Zeus a bile laf etmiyoruz birileri inanıyor diye. Saygı lütfen.
  Cevapla
 • Riyad 5 ay önce Şikayet Et
  Yazıklar olsun şimdiki chp ye bunların düşdüyü duruma bak
  Cevapla
 • Riyad 5 ay önce Şikayet Et
  Yazıklar olsun " sezen aksu ya onu savunanlara" bir daha onun şarkılarını dinlemeyiz irgenc kadın Azərbaycandan bütün müslüman kardeşlerime selam olsun can kardeslerim
  Cevapla
 • nail erdoğan 5 ay önce Şikayet Et
  sezen hanım a 80 milyon hangi dindensin diye sormuyor sezencik sende serçeliğini bil inanan insanların inançlaryla sanat adı altında dalga geçme diline sahip ol.ömrün boyunca boş şarkı söyledin bari son deminde kinini kusma kusacaksan git müslüman olmayan bir ülkede yap biz senin inancına karışmıyoruz sende bu ülkedeki müslümanların inancına karışma senin dinin sana bizim dinimiz bize .cennetde cehennemde dolacak kötüler cehenneme girecek kötüler ne kadar çok ve güçlü oursa olsun onlar kaybedecek iyiler kazanacak bu Allah ın takdiridir. kötülük hep kaybeder
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
HDP kongresinde büyük skandal! Soruşturma başlatıldı
Çeşme ve Bodrum otel fiyatları cep yakıyor