İstanbul için yeni kar alarmı: Yağış başladı, şehrin merkezine ilerliyor

Kar yağışı Türkiye'nin büyük bölümünde etkili olmaya devam ederken İstanbul için bir peş peşe yeni uyarılar geliyor. Kar yağışının İstanbul'da 3 gün daha sürmesi beklenirken Prof. Dr. Orhan Şen "Kar yağışı kuzey ilçelerden giriş yaptı. Şehrin merkezine doğru ilerliyor. Şiddetini artıracak." ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 25.01.2022 16:25 GÜNCELLEME 25.01.2022 16:25
Bu Habere 61 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: İstanbul'da dün etkili olan yoğun kar yağışı hayatı felç etti, çok sayıda araç mahsur kaldı. Karın vatandaşları olumsuz etkilediği İstanbul'un kuzeyinde oluşan vorteksin de etkisiyle şehrin batısında adeta bir kar fırtınası meydana geldi.

SON DAKİKA: İSTANBUL İÇİN YENİDEN KAR ALARMI

Prof. Dr. Orhan Şen, “İstanbul'da bugün kar yağışı kuzey ilçelerden giriş yaptı. Şehrin merkezine doğru ilerliyor. Akşam saatlerinde şiddetini artıracak." ifadelerini kullandı.

KAR, PERŞEMBE GÜNÜ TERK EDECEK

Çarşamba ve perşembe günü yağışların aralıklarla devam edeceğini söyleyen Şen, Perşembe günü öğleden sonra yağışların İstanbul'u terk edeceğini söyledi.

Prof. Dr. Şen, “Bugün Marmara’nın doğusu, İç Ege, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kuvvetli olmasa da kar yağışı görülecek. Karadeniz iç ve doğu Anadolu’da çığ tehlikesi devam ediyor. Bugün Orta ve doğu Akdeniz bölgesinin kıyı kesimlerinde KKY iç kesimlerinde Kar yağışı yoğun görünüyor. Yoğun kar yağışı Öğlen saatlerinden itibaren Konya Karaman da kuvvetlenecek. Akşam saatlerinde Gaziantep Adıyaman çevrelerinde yoğun şekilde görülecek” şeklinde açıklama yaptı.


Güncel kar yağışı haritası

İSTANBUL BUGÜN DAHA SAKİN

Gecenin ilerleyen saatlerinde yağış Anadolu Yakası’nda da kendini göstermeye başladı, bugün ise şehirde havanın düne göre çok daha sakin geçmesi bekleniyor. Ancak DEK'lerin (Deniz Efekti Kar) akşam saatlerinde devreye girmesi ile İstanbul'da boğaz çevresi ile Anadolu yakasında aralıklarla orta kuvvette kar yağış bekleniyor. Yalova, Kocaeli, Sakarya, Düzce çevresinde ise akşamdan Çarşamba sabahına aralıklarla kuvvetli kar bekleniyor.

3 GÜN DAHA KAR VAR

Meteoroloji'nin yayınladığı hava raporlarındaysa İstanbul'da kar, 3 gün daha etkisini sürdürecek.

İşte Prof. Dr. Orhan Şen'in canlı yayındaki açıklamaları...

Avrupa Yakası'nın batısında bir problem var, bugün de çözülemedi. Don da bekleniyor, şu anda sıcaklık eksi derecede.

Dolayısıyla don ve buzlanma yollarda mümkündür. Ama iyi bir Haber, kar yağışının hafiflediği, artık olmadığı bir sabaha uyanıyoruz. Bugün pek kar yağışı görülmeyecek İstanbul'da. Olsa olsa Anadolu Yakası'nın doğu kıyılarında önemsiz bir kar yağışı olacak.

KAR BUGÜN AKŞAM SAATLERİNDE GÖRÜLECEK

Bu da trafiğin açılması için bir fırsat olacak. Kar bugün olmayacak, akşam saatlerinde 20:00 - 21:00 saatleri arasında görülecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısının yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Akdeniz kıyılarında yağmur ve karla karışık yağmur, diğer yerlerde kar şeklinde görülecek olan yağışların; Orta ve Doğu Akdeniz ile Konya, Karaman, Gaziantep ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır. Ülkemiz genelinde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının ülkemiz genelinde azalan hava sıcaklıklarının mevsim normalleri altında seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle kuzeyli yönlerden, zamanla Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara’nın batısı ile Ege kıyılarında kuzey yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Orta ve Doğu Akdeniz ile Konya, Karaman, Gaziantep ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olacağı tahmin edildiğinden başta buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar, yüksek kar örtüsünün oluğu yerlerde çığ riski ile tipi şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın, Marmara’nın batısı ile Ege kıyılarında kuzey yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi ile çatı uçması gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunduğundan vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON UYARISI: Ülkemiz genelinde buzlanma ve don olayı görülmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.
Haritalı hava durumu

İLLERE GÖRE HAVA DURUMU

İSTANBUL °C, 2°C
Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

ANKARA °C, -3°C
Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı kar yağışlı

İZMİR °C, 5°C
Çok bulutlu

ANTALYA °C, 9°C
Çok bulutlu, kıyı kesimleri yağmur ve karla karışık yağmurlu, iç ve yüksek kesimlerin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, doğu ilçelerinin kıyılarında kuvvetli, iç kesimlerinde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

ZONGULDAK °C, 3°C
Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

TRABZON °C, 5°C
Çok bulutlu, gece saatlerinde aralıklı kar yağışlı

ERZURUM °C, -1°C
Çok bulutlu, sabah saatlerinde hafif kar yağışlı

DİYARBAKIR °C, 4°C
Parçalı ve çok bulutlu

YORUMLAR 61
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Ekrem hazırla kayak takımını bak yine kar geliyor tam sen lik aldırış etme o yazılıp çizilenlere bak sen dalgana hayatını yaşa kim ne derse desin
  Cevapla
 • PANDEMİ 3 ay önce Şikayet Et
  Pandemi katlamıştır herhalde, metroların hınca hınç kalabalığı ortada, İBB UYUYOR MU?.Sn Sağlık bakanı bu duruma ne diyor acaba?.
  Cevapla
 • Mücahid 3 ay önce Şikayet Et
  Daha fazla versin rabbim bereketini barajlar dolsun kuraklık olmasın
  Cevapla
 • Veli 3 ay önce Şikayet Et
  İstanbul da ana yollar, Bolu dağı geçişi neden alttan ısıtmalı yapılmaz, teknoloji çağındayız, İsveç 40 yıl önce bütün yolları alttan ısıtmalı yapmış, bir kere yapılır ancak her yıl rahat edikir, alttan ısıtmalı yol şart, İsveç i inceleyin
  Cevapla
 • Ferıdun 3 ay önce Şikayet Et
  Türkoğlu türk o yatağa kimi aticak bil bakalım :) oda aramızda kalsin
  Cevapla
 • TürkoğluTürk 3 ay önce Şikayet Et
  ekrem kendine alttan ısıtmalı yatak yaptırmış aramizda kalsın.:))
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Öylemi ben niye görmedim bu dediğini
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sahil Güvenlik böyle müdahale etti... Ege'de hareketli dakikalar kamerada
Libya'dan kritik Türkiye çıkışı: Bize örnek oldu, ülkemizde uygulamak istiyoruz!