Başkan Erdoğan'dan Sezen Aksu açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NTV'de soruları yanıtladı. Erdoğan, Sezen Aksu'nun tartışılan şarkı sözleriyle ilgili de "Benim Çamlıca Camii'ndeki sözlerimin muhattabı Sezen Aksu değildir" açıklamasını yaptı.

GİRİŞ 26.01.2022 23:09 GÜNCELLEME 27.01.2022 04:37
Bu Habere 66 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NTV ve Star TV'nin özel yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

"BENİM ORADAKİ HİTABIMIN MUHATABI SEZEN AKSU DEĞİLDİR"

"Sezen Aksu'nun 2017 yılında yazdığı şarkının sözleri gündeme geldi ve tartışma konusu oldu. Geçen cuma Çamlıca Camisi'nde bir çıkışınız oldu ve bir kısım tarafından da çok sert tepki ile karşılandı. Bu eleştirilere ne demek istersiniz?" sorusu üzerine Erdoğan, şöyle konuştu:

"Şimdi burada çok açık net bir gerçeği ortaya koymakta fayda var. Öncelikle benim oradaki hitabımın muhatabı Sezen Aksu değildir. Sezen Aksu, Türk müziğinin önemli bir ismidir. Şarkılarıyla insanımızın duygularına tercüman olmuş bir sanatçımızdır. Bu başka bir şey, bunu bir kenara koyalım. Ama diğer taraftan ben ülkenin Cumhurbaşkanı olarak insanımızın hangi inançtan olursa olsun dini değerlerine, yani kutsalına laf edilmesine müsaade etmem. Yani burayı birbirinden ayırmamız lazım. Kaldı ki burada sadece Hazreti Adem aleyhissalatü vesselam ile Havva validemiz değil, aynı zamanda burada Meryem validemize de aynı şekilde hakaret var. İnsanımızın kutsallarına yönelik hassas bir duruşum var. Bunu da herkes bilir. 'Dilini koparma' ifadesini bir kişinin şahsına değil, kutsallarına karşı hakarete dönük bir tavır olarak ifade ettim. Hatırlayın, Demokrat Parti döneminde Atatürk'ü Koruma Kanunu çıkarıldı. Şimdi biz kutsallarımızı korumak için de kanun mu çıkaracağız? Bu bir duruş, saygı, kabullenme ve birlikte yaşama tecrübesi olarak hayata geçmeli."

Özgürlüğün sınırlarının hakaret etmek, rencide etmek veya kutsallara kötü sıfatlar yakıştırmak olmadığının altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bizim dinimiz tüm peygamberlere kendi peygamberimize olduğu kadar saygı ve hürmeti emrediyor. Ne zaman birbirimize, inançlarımıza, değerlerimize saygı duyacağız? Ne zaman? Ne zaman bu konularla gündem oluşturmaktan vazgeçeceğiz? Kimse toplumumuzu kutuplaştırmaya, özellikle de bütün bu konulara yönelik görmezlikten gelmemizi beklememeli. Millet olarak kardeşçe ve birlikte yaşamamızın teminatı birbirimize olan saygımızdır. Bu saygıyı ortaya koymaya mecburuz. Bir Cumhurbaşkanı olarak da bu hassasiyetim ayrıca hiç isim vesaire falan zikretmeden ortaya koyduğum bir ilkenin kabulüdür. Öyle zannediyorum ki bu ilkenin kabulünü de herkes kabullenecektir."

YORUMLAR 66
 • Tekin 4 ay önce Şikayet Et
  Bir ülke cumhurbaşkanı nelerle uğraşıyor ve geri vites yapıyor bir kısım taraftarı da dine sahip çıktığını sanıyor. Yaşadığı hayata bakın birde bu topluma yaşattığı na bakın.
  Cevapla
 • Abdullah 4 ay önce Şikayet Et
  Sayın Reisimiz, maalesef üzüldük... Kutsalımıza hakaret eden Sazan da olsa başkası da olsa camideki sözlerinizin muhatabı olmalıydı. Malum kadın dik durup özür dilememişken, niye geri adım olarak değerlendirilebilecek böyle söz kullandınız anlayamadık. Tahminimce, son MYK toplantınızda bazı kurmayların, Kabaş'a gereken tepkinin verildiğini ancak Aksu'ya gösterilen tepkinin fazla olduğunu dile getirmeleri ve "Sedef Kabaş ile ilgili gereken tepki her mecrada verilmeli. Ama Sezen Aksu farklı bir konu. Çözüm sürecinde destek vermiş, toplumda sevilen bir sanatçı" sözleri sizi böyle ifadeler kullanmaya zorladı. O MYK daki kurmaylara selamlarımızı iletiriz de biz öyle düşünmüyoruz.
  Cevapla
 • Cafer 4 ay önce Şikayet Et
  Bence geri vitese gerek yok Allaha ve peygambere Kuran a hakaret edenin dili kopmalı sesi kesilmeli.nokta..
  Cevapla
 • Hoca 4 ay önce Şikayet Et
  Bu ve bu gibi bütün söz ve tavırlara karşı tavrını koydu vesselam. Geri adım yok . Herkes haddini bilsin yani. İster Sezen ister Sedef ... Bitti.
  Cevapla
 • mete karaman 4 ay önce Şikayet Et
  sezen aksu bu davranışıyla kendini bitirmiştir.saygısızlık yapmıştır tayyib erdoğan üstü kapalı söylemiştir az bile demiştir sezen aksu kınıyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İzmir'de avukatlar, kaçak göçmenleri taşıyan otobüslerin önünü kesmeye çalıştı
FDA onaylı ilk saç dökülmesi ilacı, hastaların yarısında saç çıkmasını sağlıyor