Yarıyıl tatili uzayacak mı? Bakan Özer'den son dakika açıklama

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "En sık sorulan sorular, hep acaba tatil uzayacak mı? Neden herhangi bir kapanma olacağı zaman ilk başlanacak yerler okullardır? Neden kafeler, restoranlar, AVM’ler değildir?" dedi.

Yarıyıl tatili uzayacak mı? Bakan Özer'den son dakika açıklama
Yarıyıl tatili uzayacak mı? Bakan Özer'den son dakika açıklama
GİRİŞ 27.01.2022 12:14 GÜNCELLEME 27.01.2022 13:33
Bu Habere 116 Yorum Yapılmış

Bakan Özer, Türkiye Özel Okullar Derneği tarafından Antalya'nın Serik ilçesi Belek Turizm Merkezi'ndeki bir otelde düzenlenen "Eğitimin Dönüşümü" temalı Geleneksel Eğitim Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, bu tür toplantıların geleceğin planlanması açısından son derece önemli olduğunu belirtti.

Kovid-19 salgınının dünyada ekonomiyi, siyasal bakışı, toplumsal ilişkileri, eğitimi, her şeyi değiştirdiğini söyleyen Özer, "Kovid-19 bize okulların sadece bilişsel öğrenme ortamları olmadığını çok acı tecrübeyle gösterdi." dedi.

Salgın nedeniyle dünyada uzaktan eğitim serüveninin başladığını ifade eden Özer, Türkiye'nin de mevcut altyapısını hızlı bir şekilde kullanarak uzaktan eğitime geçtiğini, mümkün olduğunca öğrencilerin yanında olduğunu dile getirdi. Bu süreçte okulların psikolojik, sosyal, duygusal, kişisel gelişimlerin de yapıldığı en önemli yerler olduğunu gösterdiğini vurgulayan Özer, "Okullar, ülkelerin en kalıcı ve sürdürülebilir sermayesi olan beşeri sermayenin şekillendiği, geliştirildiği ve ülkenin geleceğine öncü rol oynayacak nesillerin yetiştiği en önemli kurumlar. Toplumda eşitsizliklerin de eşitlendiği önemli fonksiyon icra eden yerler olduğu çok yakından görüldü." diye konuştu.

"YÜZ YÜZE EĞİTİMDE KARARLIYIZ" 

Bu doğrultuda bakan olarak göreve başladığındaki devir teslim töreninde, okulların yüz yüze eğitime açık kalması için salgının sıfırlanmasına tahammülleri olmadığını ifade ettiğine işaret eden Özer, okulların da ilk açılması ve en son kapatılması gereken yerler olduğunu vurguladığını aktardı. Okulların açık kalmasının bir eğitim meselesi değil bir milli güvenlik meselesi olduğunu vurguladığını anlatan Özer, şunları söyledi:

"Allah'a şükür 6 Eylül'de başlamış olduğumuz birinci dönem serüvenimizi hiç kesintiye uğratmadan haftada 5 gün tüm eğitim kademelerinde başarılı şekilde tamamlamanın mutluluğunu yaşıyorum. Burada okullarını özleyen öğrencilerimizin bu süreci başarılı bir şekilde yönetmemize elbette çok büyük katkısı oldu. O çocuklarımız maskeye, mesafeye, hijyene inanılmaz derecede, beklentilerimizin çok ötesinde riayet ettiler. Bu çocuklarımızın okul ortamına arkadaşlarını, öğretmenlerini ne kadar özlediklerini gösterdi."

Özer, bu süreçte öğretmenlerin de birer kahraman olduğunu ve yaklaşık 5 ay boyunca maske ile ders anlattıklarını belirtti. Ayrıca öğretmenlerin aşılanma oranlarında sadece Türkiye ortalamasının üzerinde değil, Avrupa kıtasında, gelişmiş, yüz yüze eğitime kararlı bir şekilde devam eden tüm ülkelerdeki öğretmenlerin aşılanma oranlarının üzerinde olduğunu dile getiren Özer, şunları kaydetti:

"Öğretmenlerimizi hem bu süreçteki maske ile büyük zorluklarla eğitimi sürdürme kararlılığından dolayı hem de aşılanmayla hem kendi sağlıklarını hem okulların yüz yüze eğitime devam etmesindeki umudu, güvenilirliği artırarak toplumda örneklik teşkil ettikleri için hem şahsım hem Milli Eğitim Bakanlığı adına kutluyorum, teşekkür ediyorum. İnşallah bu iki haftalık yarı yıl tatilinden sonra da aynı kararlılıkla yüz yüze eğitime devam edeceğiz. En sık sorulan sorular, hep acaba tatil uzayacak mı? Ben de o soruyu soranlara şöyle cevap vermek istiyorum. Neden herhangi bir kapanma olacağı zaman ilk başlanacak yerler okullardır? Neden kafeler, restoranlar, AVM’ler değildir?"

KAYNAK: AA
YORUMLAR 116
 • E.Ö 3 ay önce Şikayet Et
  Ben şu an ki mevcut durumun bir tehdit oluşturduğunu yaptığım görev tecrübeme göre düşünmüyorum.Okulları kapatmak kolay ama öğrenciyi tekrar düzene sokmak zor.Uzaktan eğitim zor şartlarda yapılabilir ama yüzyüzenin alternatifi değil
  Cevapla
 • Fatih 3 ay önce Şikayet Et
  Bir sınıf öğretmeni olarak fikrim okulların açık kalması yönünde. Bir kapanma veya uzaktan eğitime geçiş bir nesli heba etmek anlamına gelir.
  Cevapla
 • Murat 3 ay önce Şikayet Et
  Arkadaş iyi de asıl hastalığı bu denli yayan çocuklar mesela büyük insan bir nebze olsun dikkatli olurken ilkokul ve ortaokul çocuğu hiç dikkat edemez çünkü adı üstünde çocuk bu Diyelim ki sınıfta birisi korona oldu sınıf kapanmıyor ve o temaslı öğrenciler diğer öğrenciler ile devam ediyor ayrıca öğretmende devam ediyor nasıl bir mantık bu temaslı ise okulun tamamı temaslı oluyor Dikkat edin okullar ne zaman açıldı virüs tavan yaptı
  Cevapla
 • Yevmiyeci 3 ay önce Şikayet Et
  Birileri yattığı azmış gibi daha da yatarak para kazanmak istiyor. Yevmiyecide yagmur kar dursunda işe gideyim diye bekliyor. Adalete bak.
  Cevapla
 • Hasan 3 ay önce Şikayet Et
  Zoruna mı gitti.
  Cevapla
 • Sivassporum 3 ay önce Şikayet Et
  Hayatında 3 kitap okumamışsın. Okuyanla aşık atayım diyorsun. Ne kazanıyorsun emin ol sana fazla. Kıskanç zihniyet kaybetmeye mahkumdur. Zamanında yatmasaydin keşke...
  Cevapla
 • Merve 3 ay önce Şikayet Et
  Bakanimizi tebrik ediyorum. Bukonuda destek veriyorum. Kesinlikle okullar kapatılmamalı . Kapanmasını isteyen kesimde malum zaten online la eğitim olmaz oturduğumuz yerden maaş helal olmaz olmamalı
  Cevapla
 • ferak 3 ay önce Şikayet Et
  helal haram nerden biliyosun... artık herkes online ..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
DSÖ'den korkutan maymun çiçeği uyarısı: Virüsün sapkın festivalden yayıldığı açıklandı
Türkiye'den dev enerji hamlesi! Karaya vuran her dalga elektrik olarak dönecek