Bilim Kurulu Üyesi'nden hatırlatma dozu uyarısı!

Prof. Dr. Sema Turan, Omicron varyantının hafife alınmaması gerektiğini belirterek, "Tekrarlayan aşılamalar gerekebilir' dedi.

Bilim Kurulu Üyesi'nden hatırlatma dozu uyarısı!
Bilim Kurulu Üyesi'nden hatırlatma dozu uyarısı!
GİRİŞ 14.02.2022 14:02 GÜNCELLEME 14.02.2022 14:07
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sema Turan, koronavirüs salgınında Delta ile Omicron varyantı dönemini kıyasladı.

Delta varyantında çok ciddi akciğer tutulumu ve hasarı ile gelen hastanın ciddi oksijen eksikliği yaşadığını belirten Turan, "Omicron varyantı ile akciğer tutulumu daha az görülüyor; ama altta yatan hastalık çok aktif hale geliyor. Biz asıl; solunum yetmezliğinden ziyade yoğun bakımdaki kişinin diğer klinik sorunlarıyla uğraşıyoruz. Omicron'a bağlı artan vaka sayımız var. Genellikle yüzde 90'dan fazla ileriki yaş hastalarda ek hastalığı bulunanlar var. Şu an için gördüğümüz görüntü bu. Pandeminin ilk başlarında gördüğümüz ileriki yaştaki grubu yine bu dönemde Omicron varyantının olduğu dönemde görüyoruz. Bu nedenle ileriki yaştakileri korumamız lazım" dedi.

'VİRÜS DEĞİŞİYOR'

Prof. Dr. Turan, virüse yakalanan kişilerin tekrardan virüsün bir başka şekline yakalanma ihtimalleri olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Kişinin virüse karşı vermiş olduğu 'hücresel' ve 'humoral' bağışıklık diye adlandırdığımız bağışıklık oluşuyor. Ama bu bağışıklığın belirli bir süresi var. Bu süre geçtikten sonra oluşturduğunuz antikor düzeyleriniz azalmaya başlıyor. O yüzden de yeniden şekil değiştirmiş bir virüsle enfekte olma şansınız var. Çünkü virüsün ana ailesini biliyoruz; SARS-CoV-2 ailesi. Bu mutasyonlarla kendisini değiştiriyor. Geçmiş dönemlerde bildiğimiz mevsimsel grip enfeksiyonlarında durum aynıydı. Orada da virüs yapısını değiştirerek her yıl bizi grip yapabiliyordu. Bu durum aslında buna benzer şekilde seyrediyor. O yüzden aşılama süreci 'evet oldum ve bitti' diyebileceğiniz bir süreç değil. Çünkü virüs değişiyor. Sizin bağışıklık sisteminiz gün geçtikçe azalıyor antikor açısından. O yüzden de tekrarlayan aşılamalar gerekebilir."

Prof. Dr. Turan, ayrıca vatandaşlara uyarıda bulunarak, "Lütfen eksik doz aşılarınız olmasın. 'Aşılarınızı tamamlayın ve kendinizi de koruyun' demek istiyorum. Omicron varyantını da hafife almayalım" diye konuştu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 5
 • TÜRKOĞLU TÜRK 9 ay önce Şikayet Et
  Aşı olmayanlar COVİT oldumu bunlar sağlık hizmetinden yararlandırmayacaksın yararlanırsa verdiğimiz vergilerden tabi ki kullanacak DEVLETİMİZ şayet aşısızlara hakkımızı helal etmiyoruz bilinsin neden DEVLETİN EMRİNE İTAATSİZLİK EDİYORLAR VE MİLLETİN HAKKINI YİYORLAR NEDEN AŞI VURULMUYORSUNUZ KARDEŞİM ÇOKMU BİLGİLİSİNİZ ZATEN BİLGİLİ OLSANIZ AŞI VURULURSUNUZ BAŞKA SÖZE GEREK YOK
  Cevapla
 • HAKAN61 9 ay önce Şikayet Et
  Bunlar filim kurulu filim çeviriyorlar 3-4 doz aşi yaptirip ölen ve çok ağir geçiren insanları neden haber yapmiyorlar bu gribin flmini artık insanlar izlemiyor insanrı korkutarak ölümlere sebebiyet veren bu sözde insan müsfetteleri kendini bile buna inandirmişları ALLAH ISLAH ETSİN
  Cevapla
 • Kırkdokuzelli 9 ay önce Şikayet Et
  Artık şu bilgi kirliliğine son verin artık her önüne gelen konuşuyor
  Cevapla
 • Nizami Alem 9 ay önce Şikayet Et
  Beş aşılı larda omicron, bu neyin hatırlatması
  Cevapla
 • Adem 9 ay önce Şikayet Et
  ya kardeşim aşılılar hasta olmayacak diye bir şey yok ki, aşılılar hastalığı hafif geçiriyor genelde, bunu demek istiyorlar.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Oto plaza devri bitiyor!
İbrahim Tatlıses'ten Erdoğan sözleri! Alkış tufanı koptu!