Bilim Kurulu sonrası açıklama! 5 maddelik karar! 65 yaş üstünde yeni dönem

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamada bulundu. Bakan Koca, istanbul'da vaka sayılarında büyük düşüş olduğunu belirtti.! Bakan Koca ayrıca 65 yaş üstüne ilaç dağıtımının başladığını dıuyurdu!

Bilim Kurulu sonrası açıklama! 5 maddelik karar! 65 yaş üstünde yeni dönem
Bilim Kurulu sonrası açıklama! 5 maddelik karar! 65 yaş üstünde yeni dönem
GİRİŞ 17.02.2022 19:37 GÜNCELLEME 17.02.2022 19:38
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Koronavirüs Bilim Kurulu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında online olarak toplandı. Bilim Kurulunun ana gündemini salgının seyri, yeni tedavi uygulamaları ve yerli aşı TURKOVAC oluşturdu.Bakan Koca toplantı sonrası şu açıklamada bulundu;

Bilim Kurulumuz salgının seyri, yeni tedavi uygulamaları ve yerli aşımız Turkovac gündemi ile toplandı. Toplantımızda ele alınan konular aşağıda sıralanmıştır:

İSTANBUL'DA VAKA SAYISINDA BÜYÜK DÜŞÜŞ

1. Son dönemde Omicron varyantı kaynaklı olarak artan vaka sayılarının düşüşe geçtiği izlenmektedir. Omicron varyantı kaynaklı vakaların en yüksek olduğu İstanbul’da vaka sayıları son 10 günde %62 oranında azalmıştır. Bu durum diğer illerimiz için de benzer seyirdedir. Geçtiğimiz hafta başından itibaren vaka sayılarında düşüş başlamıştır. Gelecek iki hafta içinde önemli düşüşler beklenmektedir.

HASTANE YATIŞLARI DÜŞTÜ

2. Son 1 hafta içinde hastaneye yatışlarda %28 oranında düşüş yaşanmıştır. Sağlık kapasitemiz zorlanmadan en yüksek vaka sayılarının yaşandığı dönemde sorun yaşanmamıştır.

65 YAŞ ÜSTÜNE İLAÇ DAĞITIMI BAŞLADI


3. Molnupiravir etken maddeli antiviral ilacın kullanımına başlanmıştır. 65 yaş üzeri ve bağışıklığı baskılanmış vatandaşlarımıza Molnupiravir ilacının dağıtımı başlamıştır.

4. Yerli aşımız Turkovac’ın tüm illerimize dağıtımı sağlanmış, ilçelere dağıtımına ise başlanmıştır. İki hafta sonra aile hekimliklerine Turkovac aşımızın dağıtımına başlanacaktır. Yerli aşımızın kullanımı tüm vatandaşlarımız için en üst seviyede önerilmektedir.

5. Salgının en çok etkilediği 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın korunması salgın yönetiminin en büyük önceliğidir. Yeni ilacın kullanımı ve hatırlatma dozu aşılarının yapılması kayıplarımızı önemli ölçüde azaltacaktır. Vatandaşlarımız hafif başlayan ve seyreden hastalığı nezle ve soğuk algınlığı ile karıştırabilmektedirler. Belirti tespit edildiğinde özellikle büyüklerimiz vakit geçirmeden test numunesi vermelidir. Molnupiravir etken maddeli ilacın kullanımına erken başlanması tedavi başarısını çok önemli ölçüde artırmaktadır. Testin hemen yapılması ve ilacın erken dönemde başlanması büyüklerimiz açısından kritik önemdedir.


KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 29
 • Sadık ERTÜRK 9 ay önce Şikayet Et
  65 yaş üstü vatandaşların belediye otobüslerinden ücretsiz faydalanmasına kısıtlama getirilmeli. Örnek günde 4-5 defa ücretsiz seyahat edebilir.
  Cevapla
 • Fatih 9 ay önce Şikayet Et
  Sizin bu 65 yaş üstüyle ne alıp veremediniz var bırakın insanları hastane ye gitsin gezsın Kardeşim sizde yaşlanacaksınız yapmayın benı çileden çıkarmayın
  Cevapla
 • Türk Vatandaşı 9 ay önce Şikayet Et
  Aşı yetmedi "Merck" ilaçları kaktıralım. Maksat amerika (küçük israil) kazansın
  Cevapla
 • Taha 9 ay önce Şikayet Et
  Bilin kurulu DSÖ nün yazılarını Türkçe'ye çevirmekden başka bir iş yapmıyor.
  Cevapla
 • Jale 9 ay önce Şikayet Et
  Yahu 65 yaş üstü insanları kobay olarak kullanıyorsunuz gibi.. ötenaziyi serbest bırakın daha iyi
  Cevapla
 • Alperr 9 ay önce Şikayet Et
  Yeni ilacın Avrupa denemelerinde hiç bir işe yaramadığını Mehmet Ceyhan hoca anlattı geçenlerde
  Cevapla
 • Feyzullah 9 ay önce Şikayet Et
  Şu felaket tellalı olan, sürekli hepimiz öleceğiz propagandası yapan kişi mi?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Müjdeyi Erdoğan açıklayacak: Müthiş haber geldi, Türkiye'deki rezervin 2 katı petrol...
Enflasyon rakamları açıklandı