Doğalgaz fiyatı arttı mı? 2022 Ukrayna Rusya krizinden sonra fatura ücretleri güncellenecek mi?

Ukrayna ile yaşadığı gerilimden ötürü tüm Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ni karşısına alan Rusya, karşı gelen ülkeleri doğalgaz üzerinden tehdit etmeye devam ediyor. Güvenlik Konseyi Başkanı Yardımcısı Dmitry Medvedev’in yaptırım açıklamasından sonra doğalgaz fiyatı arttı mı sorusu iyice merak edilir hale geldi. Türkiye’de doğalgazın bir metreküpü KDV hariç 2,4 TL’ye satılıyordu. İşte detaylar…

Doğalgaz fiyatı arttı mı? 2022 Ukrayna Rusya krizinden sonra fatura ücretleri güncellenecek mi?
Doğalgaz fiyatı arttı mı? 2022 Ukrayna Rusya krizinden sonra fatura ücretleri güncellenecek mi?
GİRİŞ 24.02.2022 15:53 GÜNCELLEME 24.02.2022 15:53

Ukrayna’nın ayrılıkçı Donetsk ve Lugansk bölgelerindeki olaylardan sonra Rusya’nın fiziki müdahalede bulunması, dünya genelinde büyük yankı uyandırdı. Avrupa ve Amerika, açık açık ekonomik yaptırım hamlelerinde bulunurken, Rus borsasında ciddi kayıp yaşandı. Diğer taraftan, Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev de, ekonomik yaptırım tehdidinde bulunan ülkeleri doğalgazla sınadı. Avrupa’nın göbeğindeki savaştan ötürü döviz kurunda yükselme meydana geldi. Türkiye’de, 1 metreküp doğalgazın KDV hariç 2,4 TL’ye satıldığı biliniyordu. Peki, doğalgaz fiyatı arttı mı?

Doğalgaz Fiyatı Artacak Mı?

Geçtiğimiz yıllarda 100 birimi 20 Euro seviyelerine kadar gerileyen doğalgazın, günümüzde bin metreküpü 1250 Euro civarında satılıyor. Rusya’nın 2 numaralı adamı olduğu söylenen Dmitry Medvedev de, Avrupa’nın tutumundan ötürü bin metreküp fiyatının 2 bin Euro olabileceğine dair bir paylaşım yaptı. Almanya ise, Avrupa Birliği tarafından alınan ortak kararla, Rusya ile ortak geliştirdiği Nord Stream 2 boru hattının inşasını durdurmuştu. Bu gibi gelişmelerden ötürü Türkiye’de de doğalgaz fiyatının ne yönde seyredeceği merak ediliyor.

Doğalgaz fatura 2022

Bir Metreküp Doğalgaz Kaç TL?

Türkiye’de bir metreküp doğalgaz, 1 Şubat 2022 tarihi itibariyle 2,4 TL’ye satılıyor. Bu rakama yüzde 18’lik katma değer vergisi de eklendiğinde son rakam, küsuratıyla birlikte 2,7-2,8 TL bandına yükseliyor. Döviz kurundaki hareketlilik, Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim ve diğer gelişmelerden ötürü doğalgaz fiyatları önümüzdeki günlerde güncellenebilir. Peki, Türkiye doğalgaz ithalatında Rusya’ya ne denli bağımlı?

Doğalgaz fiyat

Türkiye, Rusya’dan Ne Kadar Doğalgaz Alıyor?

Ülkemizin Rusya ile doğalgaza dönük yaptığı iki farklı anlaşma bulunuyor. Bu anlaşmalardan biri 1997’ye, diğeri de 1998 yılına ait. Mavi Akım aracılığıyla Rusya’dan yıllık 16 milyar metreküp doğalgaz alımı yapılıyor. Rusya dışında, komşu ülke İran’dan senelik 9,6 milyar; kardeş ülke Azerbaycan’dan 11 milyar metreküp doğalgaz alınıyor. Ülkemizde, 2021 yılı boyunca 61 milyar 552 milyon metreküplük tüketim yapıldı. Önceki yıla kıyasla yüzde 20’nin üzerinde artış yaşandı.

İnşası durdurulan Nord Stream 2 hattı

Rusya’nın Doğalgaz Şirketleri Eridi!

Ukrayna’yı işgal eden Rusya’nın en büyük iki doğalgaz üretim şirketi Gazprom ve Novatek, borsada büyük değer kaybı yaşadı. Ülkenin ve dünyanın en büyük gaz üretim şirketi olarak bilinen Gazprom, yeni günde yüzde 39’luk kayıp yaşarken; Novatek ise yüzde 33 küçüldü. Ukrayna ile yaşanan gerilimden sonra ülkenin önde gelen milyarderleri 32 milyar dolar kaybetti.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Revivo 'Gazze Kasabı'na kazan kaldırdı: Biz hiçbir başarısı olmayan bir hükümetiz
TÜİK verilerine göre en çok para kazandıran üniversite bölümleri