Rusya'nın korktuğu başına geldi! Biden çok ağır yaptırımları resmen duyurdu!

Son dakika haberi: Ulusal Güvenlik Konseyi'ni 'acil' koduyla toplayan ABD Başkanı Joe Biden, zirve sonrası son dakika açıklamalarında bulundu. Dünyanın beklediği açıklamada Biden, Rusya'ya kabus olacak ağır yaptırım kararlarını duyurdu.

GİRİŞ 25.02.2022 00:09 GÜNCELLEME 25.02.2022 03:09
Bu Habere 381 Yorum Yapılmış
 • Rusya’yı küresel ekonomik sistemin bir parçası olmaktan çıkaracağız.
 • Rusya'ya karşı küresel ekonominin yüzde 50'sini temsil eden bir koalisyon kurduk.
 • Rusya'nın dolar, euro, pound, yen üzerinden ticareti engellenecek.
 • Rusya banka varlıklarının 1/3'ünü tutan en büyük bankasının ABD'deki tüm varlıklarını donduracağız.
 • Rusya'nın yüksek teknoloji ihracını yarı yarıya kesmeye karar verdik. Uzay programı dahil havacılık alanda yaptırımlar getireceğiz.
 • Putin'in uzun vadeli stratejik hedeflerine bir darbe indireceğiz.
 • Yaptırımları Rus ekonomisine uzun süreli etkileri olacak şekilde tasarladık. 
 • Rusya'ya karşı küresel ekonominin yüzde 50'sini temsil eden bir koalisyon kurduk.
 • Rus ordusunun finansmanını yasaklıyoruz.
 • Ek petrol üretimi için ve piyasaların sıkıntı çekmemesi için elimizden geleni yapacağız.

Son dakika haberi... Rusya'nın Ukrayna'ya karşı saldırıları sonrası ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray Durum Odası'nda Ulusal Güvenlik Konseyi'ni 'acil' koduyla toplamıştı.

ABD Başkanı zirve sonrası düzenlediği basın toplantısında dünyanın merakla beklediği yaptırım kararlarını açıkladı. Biden, Putin'in savaşı seçtiğini ve hem kendisinin, hem de ülkesinin sonuçlarına katlanacağını ifade etti. 

Son dakika: AK Parti'den Rusya'nın saldırıları sonrası 'yaptırım' açıklaması!Son dakika: AK Parti'den Rusya'nın saldırıları sonrası 'yaptırım' açıklaması!

Rusya'nın saldırıları sonrası ABD'den son dakika 'Türkiye' açıklaması!Rusya'nın saldırıları sonrası ABD'den son dakika 'Türkiye' açıklaması!

SWIFT YAPTIRIMI GERÇEKLEŞMEDİ

Putin'le konuşmayı düşünmediğini belirten Biden, uygulanması muhtemel 'SWIFT sisteminden çıkarma' yaptırımının ise gerçekleşmediğini söyledi.

Biden, bir gazetecinin, "Daha neyi bekliyorsunuz?" sorusuna, açıkladığı yaptırımların çok daha etkin olduğu cevabını verdi. 

ABD Başkanı Joe Biden, toplantı sonrası Rusya'nın saldırılarına ilişkin alınan yaptırım kararlarını açıklıyor. İşte Biden'ın açıklamalarıdan satır başları; 

175 bin asker Ukrayna sınırına yığıldı. Putin her türlü iyi niyetli çabayı reddetti. Uluslararası hukukun ihlal edildiğini gördük.

'Ukrayna kimyasal silahlar kullanacakmış, soykırıma hazırlanıyormuş' gibi iddialar gördük. Burada iki yeni bağımsız cumhuriyet egemen Ukrayna topraklarda Rusya tarafından tanındı.

'ŞİMDİ PUTİN VE ÜLKESİ SONUÇLARA KATALANACAK'

Putin bir savaş ilan etti. Ukrayna'daki tarihi kentlere füzeler düşmeye başladı. Tankların ilerlediğini gördük. Biz şeffaf şekilde Rusya'nın planlarını paylaştık. Putin saldırgan kişidir burada. Savaşı tercih etmiştir. Şimdi kendisi ve ülkesi sonuçlarına katlanacak.

Rus ekonomisine hem şimdi hem zaman içinde yaptırımların etki edeceğini düşünüyoruz. Uzun süre etkisi olacak şekilde yaptırımları tasarladık. Bunu açıkça söylemek istiyorum. Aylardır bir koalisyon ortaya koyuyoruz.

'DOLAR, EURO VE YEN ÜZERİNDE TİCARET YAPMASINI KISITLAYACAĞIZ'

Dünyanın yüzde 50'sini temsil eden bir gruptan bahsediyoruz. AB'ye üye devletler, BAE, Japonya. Rusya'nın dolar üzerinden euro, pound ve yen üzerinden ticaret yapma yeteneğini kısıtlayacağız. Rusya ordusunun finansmanını kısıtlayacağız.

'RUBLE TARİHİN EN DÜŞÜK SEVİYESİNİ GÖRDÜ'

21. yüzyılda yüksek teknoloji ve ekonominin bir parçası olmasını engellemek için çalışacağız. Ruble tarihinin en düşük seviyesini gördü, Rusya borsası çakıldı. Bu çerçevede Rus bankalarına yaptırımda bulunuyoruz.

'ABD'DEKİ RUS BANKALARININ VARLIKLARI DONDURULACAK'

Amerika'daki Rus bankalarının varlıkları dondurulacaktır. Rusya'nın, ikinci büyük bankası dahil, 250 milyar dolar varlığı bulunmakta. Rus elitlerinin, oligarkların listesine, aile üyelerinin listesine yenilerini ekledik. Yaptırımlara onlar da tabi olacak. Bunlar Putin'den nemalanan kesimler. Yaptırımlar önümüzdeki günlerde devam edecek.

'YÜKSEK TEKNOLOJİ İHRATICINI YARI YARIYA KESME KARARI ALDIK'

Salı günü Rusya'nın fon bulma imkanını kısıtlamıştık. 1.4 trilyon dolar varlığı olan şirketlerinden bahsediyoruz. Rusya'daki finans ve teknoloji sektörünü sıkıştıracağız ve önümüzdeki yıllarda kapasitesinin azaldığını göreceğiz. Rusya'nın yüksek teknoloji ihracatını yarı yarıya kesme kararını verdik.

'BİZİM BİRLİKLERİMİZ RUSYA'YA SALDIRIDA  BULUNMAYACAK AMA...'

Özellikle uzay faaliyetlerine yaptırımlar getirilecek. Putin'in uzun vadeli hedeflerine darbe indirmiş olacağız. NATO'daki müttefiklerimizle birlikte daha güçlü çalışacağız. Yarın NATO Zirvesi olacak. Güçlü dayanışmayı göstereceğiz. NATO ittifakının tüm unsurlarını ortaya koyacağız. 650 milyon dolarlık savunma yardımı Ukrayna'ya verilmişti. Bizim birlik ve güçlerimiz Ukrayna içerisinde Rusya'ya saldırıda bulunmayacaktır ama Ukrayna'daki müttefiklerimizi, doğudaki müttefiklerimizi korumak ve savunmak için oradalar.

"AVRUPA'NIN DOĞU ÜLKELERİNİ KORUYACAĞIZ"

Bugün Rusya saldırısını gerçekleştirdi. Avrupa'nın doğu ülkelerini korumak için elimizden geleni yapacağımızı söyleyebiliriz. Amerikan Hava Kuvvetleri ile birlikte çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Genelkurmay Başkanımızla konuştum. İhtiyaç olursa ek birliklerin konuşlandırılması söz konusu olacak.

Elimizdeki tüm araçları kullanacağımızı söylemek istiyorum. Amerikan halkını ve işletmelerini benzin fiyatlarına karşı korumak için. Amerikan halkının ve şirketlerinin bundan zarar görmesini istemiyorum. Sıkı şekilde enerji tedariğini takip ediyoruz. Temel petrol üretici ve tüketici ülkelerle irtibat halindeyiz. Tüm dünyadaki ülkelerle aktif şekilde işbirliği içinde çalışıyoruz.

ABD bu konuda çalışmalarını yürütmektedir. Amerikan halkının hali hazırda acı çektiğini biliyorum. Ama benzin fiyatları nezdinde sıkıntıların azaltılması için elimden geleni yapacağım. Mutlaka bir yanıt gerekiyordu. Biz özgürlüğün yanındayız ABD olarak. Geçtiğimiz hafta söylediklerimi yenilemek istiyorum. Rusya eğer şirketlerimize siber saldırıda bulunursa yanıt vermeye hazırız.

BİDEN, GAZETECİLERİN ÜZERİNDE DURDUĞU İKİ KONUYU DUYMAZDAN GELDİ

'İMPARATORLUK KURMAK İSTİYOR'

Dün gece sayın Zelenskiy'le görüştüm. Kendisine teminat verdim. ABD'nin Ukrayna halkına destek vereceğini söyledim. Oradaki insani acıların dindirilmesi için yardım edeceğiz. Tarih göstermiştir ki, maalesef bu tarz işgallerde çok ciddi sivil itaatsizlik de olur. Durumlar çıkmaza girer. Önümüzdeki hafta ve aylarda Ukrayna halkının yanında olacağız. Artık onlar 30 yıldır bağımsız. Artık ülkelerini kimse ellerinden alamaz. Putin küresel barışı ayakta tutan ülkelere karşı saldırı gerçekleştirmiştir. Putin ve Kremlin'deki müttefiklerinin gerçek yüzünü herkes gördü. Her zaman saldırı isteği vardı. Putin'in imparatorluk kurma isteği var.

'SWİFT' AÇIKLAMASI

Çatışma şu anda artmış durumda. İhtiyaç duyulan birlikler Doğu Avrupa'ya gönderilecektir. Putin'le konuşmaya yönelik hiçbir planım bulunmamakta. Bizim bankalar üzerinde öngördüğümüz yaptırımların SWIFT'ten çok daha ciddi sonuçları olacak.

'RUS HALKI SONUÇLARINI GÖRECEK'

Putin'in ne yaptığına dair bir fikrim yok, tehdidinin ne olduğunu da bilmiyorum. Bizim yaptırımların bazı şeyleri önlemesini görebilmek zaman alacak. Rus halkı Putin'in yaptıklarının sonuçlarının nelere sebep olacağını görecek. Geri adım atacak mı? Bizler ciddi sonuçları olması için çalışacağız.

'BİZ KARARLI OLDUĞUMUZ SÜRECE UZUN SÜRMEYECEK'

Hiç şüphe yok ki ciddi bir nükleer güç bir başka ülkeyi işgal ediyorsa tüm dünyanın cevap vermesi çok normal. Tüm dünyadaki piyasalar buna yanıt verebilirler. Bunun uzun süreceği fikri olası değil. Biz kararlı olduğumuz sürece, yaptırımları uyguladığımız sürece uzun sürmeyecektir.

'PUTİN'İN AMACI BAŞKA'

Ben Putin'i bir rakip olarak gördüğümü söylemiştim ve kesinlikle onu hafife almadım. Konuşmasını duydunuz. Neredeyse 1 saat konuştu Ukrayna'ya niye girdiğiyle ilgili. Amacı başka, orada eski Sovyetler Birliği'ni yeniden oluşturmak istiyor. Buradaki niyeti dünyanın geri kalan bölgelerin bulunduğu tersine bir noktada bulunmakta.

Rus tankları, mermileri, füzeleri Ukrayna'da. Yaptırımlar yıkıcı olacak. Yaptırımların uygulanması akabinde etkisini göreceğiz. Yaptırımların etkisini gördükten sonra ne yapacak? Buna bakacağız. Şu anda güçsüz durumda o yüzden zor bir karar vermek durumunda.

1 AY İÇİNDE YENİ YAPTIRIM MESAJI

Bizim yaptırımlarımız bu SWIFT uluslararası sisteminin de ötesine geçecek. Dünyanın üçte ikisi bize katılmakta. Çok ciddi yaptırımlardan bahsediyoruz. 1 ay içinde tekrar bakalım neye yaramış yaptırımlar görelim.

Rusya Amerika ilişkilerinde tam bir kesinti var. Dünyanın büyük çoğunluğu şu anda Putin'in yaptığına karşı çıkmakta. Rusya için soğuk ve zor bir gün olacak. Savunmasına çok kişinin gelmeyeceğini düşünüyorum. Çin konusunda yorum yapmaya hazır değilim şu anda.

Eğer NATO ülkelerine girerse tabii ki biz de müdahil oluruz. Onu şu an durdurmazsak devam edecek.

*******

KANADA'DAN DA YAPTIRIM AÇIKLAMASI GELDİ

Kanada Başbakan Justin Trudeau, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısı nedeniyle 58 Rus kişi ve kuruluşa para cezası ve tüm ihracat izinlerinin durdurulmasını içeren yaptırım paketini duyurdu.

BEYAZ SARAY: BÜYÜK ETKİSİ OLACAK

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Danışman Yardımcısı Daleep Singh, Rusya'ya, Ukrayna'ya düzenlediği askeri harekat nedeniyle uygulanan yaptırımların etkili olacağı yönünde görüş bildirdi.

Psaki ve Singh, Beyaz Saray'da düzenledikleri basın toplantısında gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Singh, Rusya ile her zaman diplomasi seçeneğinin olduğunu ancak şu aşamada yaptırımların uygulanması gerektiğini belirterek, bugün özellikle Rusya'nın bankacılık sistemini hedef alan yaptırımlar uyguladıklarını anımsattı.

Rusya'ya uygulanan yaptırımların benzerinin daha önce görülmediğini kaydeden Singh, "Bu yaptırım paketi ve ihracat kısıtlamaları ile Rusya'yı küresel finans sistemlerinden izole edeceğiz, Rusya'nın en son teknolojiye erişimini keseceğiz ve Putin'in ekonomisini çeşitlendirmek ve modernleştirmeye yönelik stratejik hedeflerinin önünü keseceğiz." ifadesini kullandı.

Singh, söz konusu yaptırımların Rusya ekonomisi üzerindeki etkisinin görülmesinin zaman alabileceğini de sözlerine ekledi.

- "Biden'ın Ukrayna'ya asker göndermeme tutumunda bir değişiklik yok"

Psaki ise ABD Başkanı Joe Biden'ın Ukrayna'daki gelişmeleri yakından izlediğine ve ulusal güvenlik ekibinden düzenli olarak bilgi aldığına işaret ederek, yaptırımların etkili olacağını düşündüklerini belirtti.

Beyaz Saray'ın, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin nerede olduğunu bildiğini, ancak bu konuda detay veremeyeceğini vurgulayan Psaki, "Zelenskiy ile yakın temas halindeyiz." ifadesini kullandı.

Jen Psaki, bir gazetecinin "ABD, Ukraynalı mültecileri kabul etmeye hazır mı?" sorusuna, "Evet hazırız. Ancak Ukraynalıların ilk tercihi çevre ülkeler olacaktır." yanıtını verdi.

Ukrayna'ya insani yardım gönderdiklerini dile getiren Psaki, "Biden'ın Ukrayna'ya asker göndermeme tutumunda bir değişiklik yok." yorumunda bulundu.

Psaki, toplantının sonunda "Putin'in, Ukrayna'dan da büyük emelleri var." sözlerini sarf etti.

NELER YAŞANDI?

Rusya, 2021 sonlarında Ukrayna sınırında on binlerce asker konuşlandırmaya başlayarak dikkatleri üzerine çekti. ABD, Rusya’nın işgale hazırlandığını yinelerken Rusya bunu reddetti. Batılı ülkeler Rusya’yı yaptırımlar uygulamakla tehdit ederken Moskova yönetimi, Donbas’taki ayrılıkçı yönetimleri tanıdı ve 24 Şubat’ta Ukrayna topraklarına askeri harekat başlattı.

Rus lider Vladimir Putin, amaçlarının "Kiev tarafından soykırıma maruz kalan insanları korumak, Ukrayna’yı Nazizm'den ve militarizmden arındırmak" olduğunu savunarak Ukrayna ordusuna silah bırakma çağrısı yaptı.

YORUMLAR 381
 • Vatandaș Murat 2 yıl önce Şikayet Et
  Bence Rusya bu yaptırımlara bin yıl dayanamaz,. Dünya Ukrayna ya nasıl sahip çıktı ama. Ukrayna
  Cevapla
 • capla hama 2 yıl önce Şikayet Et
  Bence putinle anlaşalım Karadeniz de ortak çıkarlarımız konuşalım.. ABD den hayır gelmez
  Cevapla
 • Hüseyin Mırık 2 yıl önce Şikayet Et
  Trum haklıydı Biden'den bir cacık olmaz.
  Cevapla
 • harbi 2 yıl önce Şikayet Et
  ABD ve AB ülkeleri menfaat için Anasını dahi satar. Eyyy Yunan arkanda kimlerin durduğunu gör
  Cevapla
 • harbi 2 yıl önce Şikayet Et
  Kartondan aslanlar sanırım putinle anlaştılar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kassam Tugayları'ndan Netanyahu açıklaması! Ebu Ubeyde iddialara son noktayı koydu
Personel maaşlarını ödeyemeyen Kuşadası Belediye Başkanı içki ısmarladı