Rusya'nın saldırıları sonrası ABD'den son dakika 'Türkiye' açıklaması!

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, Rus ordusunun Ukrayna topraklarındaki ilerleyişi hakkında son dakika açıklamalarda bulundu. Büyükelçi ''Türkiye'nin iyi niyetli ve dostça diplomasi çabalarını takdir ediyoruz'' dedi.

GİRİŞ 24.02.2022 20:47 GÜNCELLEME 24.02.2022 23:50
Bu Habere 144 Yorum Yapılmış

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, Rusya'nın Ukrayna işgali konusunda NTV'ye özel açıklamalarda bulundu.

NTV Dış Haberler Müdürü Ahmet Yeşiltepe'nin sorularını yanıtlayan ABD'nin Ankara Büyükelçisi ''NATO'nun önemi ortaya çıktı. Ukrayna için 5. madde işleseydi bunlar yaşanmazdı'' dedi.

Son dakika: Karadeniz'de Türk iş insanına ait gemiye bomba isabet etti!Son dakika: Karadeniz'de Türk iş insanına ait gemiye bomba isabet etti!

Son dakika: AK Parti'den Rusya'nın saldırıları sonrası 'yaptırım' açıklaması!Son dakika: AK Parti'den Rusya'nın saldırıları sonrası 'yaptırım' açıklaması!

Türkiye'nin NATO için de önemine vurgu yapan Flake, ''Rusya'nın sebepsiz ve haksız saldırısını kınıyoruz'' ifadesini kullandı.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake'e yöneltilen sorular ve cevapları şu şekilde;

Ukrayna'daki mevcut durumu sormak istiyorum. Rusya yönetimine, Ukrayna’ya ve Türkiye’ye mesajınız nedir?

Başkan Biden, bunun Rus ordusu tarafından gerçekleştirilmiş haksız ve sebepsiz bir saldırı olduğunu net biçimde ifade etti ve en güçlü şekilde kınanması gerekiyor. Kesinlikle kabul edilemez.

Rusya'nın korktuğu başına geldi! Biden çok ağır yaptırımları resmen duyurdu!Rusya'nın korktuğu başına geldi! Biden çok ağır yaptırımları resmen duyurdu!

Türkiye'nin duruşu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın arabuluculuk tekliflerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu konudaki mesajınız nedir?

'TÜRKİYE'NİN ÇABALARINI TAKDİR EDİYORUZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasi konusundaki çabalarını ve dostane gayretini büyük takdir ve memnuniyetle karşılıyoruz. Maalesef Putin diplomatik çözüm istemiyordu. Türkiye diplomatik çözüm taraftarıydı ancak böyle bir durum mümkün olmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu durumun kabul edilemez olduğu” şeklindeki açıklamaları tamamen kusursuzdu. Türkiye NATO'nun değerli bir üyesidir ve taahhütlerine bağlılığını takdirle karşılıyoruz.

Son sorum NATO'nun 5. maddesi olacak. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

'NATO'NUN ÖNEMİ ORTAYA ÇIKTI'

Türkiye NATO'nun kıymetli bir üyesi. En başından beri tüm NATO operasyonlarında yer aldı ve dünya sahnesinde de çok güçlü bir aktör. Bu çok açık. Türkiye’nin güçlü bir müttefik olarak NATO ittifakının bir parçası olması önemli. Ukrayna’nın saldırı altında olmasının sebebi NATO üyesi olmadıklarından 5. maddenin onlar için işlememesi.

Rusya ve Putin, Ukrayna’yı ele geçirip tekrar içine çekebileceğini düşünerek büyük bir hesap hatası yaptı. NATO üyesi olmanın ne kadar önemli olduğunu da bugün görüyoruz. Bu konuda Türkiye’nin duruşunu da büyük takdirle karşılıyoruz.

YORUMLAR 144
 • ya hu 2 yıl önce Şikayet Et
  Sen git imamoğlunu takdir et.
  Cevapla
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  endişeliyiz not ettik
  Cevapla
 • ayazata 2 yıl önce Şikayet Et
  Takdir etmesen ne yazar hem sen kimsinki TÜRKİYE yi takdir ediyorsun Hadsiz.
  Cevapla
 • karadenız 2 yıl önce Şikayet Et
  sızın bu sıyasetınızı kımse takdır etmıyor kendı basınınız ve halkınızda dahıl
  Cevapla
 • ÇAPANOĞLU 2 yıl önce Şikayet Et
  UMARIM YUNANİSTAN BU OLAYDAN DERS ÇIKARIR YOKSA SONLARİ BİZİM ELİMİZDEN OLACAK... ccc
  Cevapla
 • fatih 2 yıl önce Şikayet Et
  yunanistanın suyu ısındıda bakma sen işte. üç saatte feth edilecek ada bize durup durup artislik yapıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Adalar'da İETT'ye minibüs tepkisi sürüyor
İstanbul'da bayram yoğunluğu