Maske ve HES kodu zorunluluğu kaldırıldı! Bakan Koca yeni kararları duyurdu

Sağlık Bakanı Koca, Türkiye'nin koronavirüsle mücadelede beklediği açıklamayı yaptı. Açık alanda maske kullanımı ve HES Kodu zorunluluğu kaldırıldı. Kapalı ortamda havalandırma yeterliyse ve mesafe varsa maske şart değil.

GİRİŞ 03.03.2022 00:13 GÜNCELLEME 03.03.2022 00:13
Bu Habere 342 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından bir süredir beklenen açıklamayı yaptı.

Toplantının ardından Bakan Koca açıklamalarda bulundu. Artık salgının etkisini yitirdiğini söyleyen Koca, bakanlık tarafından alınan yeni kararları açıklandı. Açık alanlarda maske takma zorunluluğu kaldırıldı.

Koca'nın açıklamalarından satırbaşları:

Bugün serbestlikten söz edeceğim.

Şimdi her şeyi gözden geçirmenin zamanı geldi. Covid-19'un ciddiyeti fark eden ilk ülke olmuştuk. Koronavirüs Bilim Kurulu'muz hep öneriler geliştirdi, tedavi rehberleri hazırladı. 

Şahsım ve sizler adına Bilim Kurulu'nun tüm üyelerine teşekkür ediyorum. 

Salgın sürecinde gereken tedbirlere erken başvurduk. En hızlı hareket eden ülkelerden biri olduk. 

Bir süredir sizlere covid deddiğimiz hastalığın gündemde kalma vasfını kaybetmekte olduğunu söylüyorum. Türkiye'deki durumu, tüm detaylarını bilerek vardığımız bu sonucu tüm ülkelerdeki gelişmelerden dolayı da biliyoruz. 

"MÜCADELE BUNDAN SONRA AŞIYLA VERİLECEK"

Bildiğiniz gibi ülkemizde de bazı kısıtlamalarda kalkmıştı. Karantina ve izolasyon süreleri, tarama testleri gibi birçok uygulamada daha önce değişikliğe gitti. Bu adımların isabetli olduğunu görüyoruz.

Covid-19'la mücadele bundan sonra aşıyla verilecek. İki yıllık ısrarlı planlı mücadelede şimdi sıra salgını toplumsal hayatımızın hakim unsuru olmaktan çıkarmakta. Bir bakıma salgın esaretinden gerçek hayata geçmekte. Bazı serbestliklerle psikolojimizi yenilemekte. 

Dördüncü doz aşı yapılacak mı? Bakan Koca'dan açıklamaDördüncü doz aşı yapılacak mı? Bakan Koca'dan açıklama

İŞTE ALINAN KARARLAR

1.Artık açık havada maske kullanmak zorunda değiliz

2.Kapalı ortamda havalandırma yeterliyse ve mesafe varsa maske takmak artık şart değil.

3. Yeni dönemde HES kodu uygulaması kaldırıldı. hiçbir kurum ve kuruluşta HES kodu kontrolü yapılamayacak.

4. Hastalık belirtesi olmayan kişilerden test istenmeyecek.

5.Okullarda hasta çıkması durumunda sınıfın kapatılması uygulaması sona erecek.

SALGIN ETKİSİNİ YİTİRDİ

Salgın etkisini yitirdi, somut gözle görülen gerçek budur. Salgın kelimesine eskisi kadar vurgu yapmaya gerek yoktur. Salgınla toplum olarak, kısıtlamalarla mücadele etme döneminden bireysel olarak korunma dönemine geçmeliyiz. Kişisel korunmada eğer istersek süregelen alışkalıklarımızı sürdürebiliriz. 

'MASKELERİ HAYATIMIZDAN ÇIKARMIYORUZ'

Maskeleri hayatımızdan çıkarmıyoruz. Maskeyi gerektiğinde hemen tamak üzere yanımızda taşıyoruz. Özellikle büyüklerimizle, kronik hastalarla bir aradayken maske günlük hayatımızın vazgeçilmezi olmalıdır.

KARARLAR İÇİN İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGE YAYINLAYACAK

Covidli hastaların izolasyon süreciyle ilgili daha önce aldığımız kararlarda bir değişiklik yok. Yedinci günden sonra bir semptom yoksa karantina bitiyor. 

Kararların ne zaman geçerli olacağını İçişleri Bakanlığımız genelgeyle duyuracak. 

Mesafenin korunmadığı alanlarda, uçak, otobüs, tiyatro, sinema gibi sağlık kuruluşları gibi alanlarda, okulların kapalı alanları gibi yerlerde maskeleri kullanmaya devam ediyoruz. Bunun dışında kapalı alan olup mesafe korunabiliyor ise bu durumda maskeyi takmanın şart olmadığını söylüyoruz. 

Herhangi bir Covid, nezle ve üst solunum yolu hastalıkları olan, semptom gösteren vatandaşlarımızın maske takması gerektiğini biliyoruz. Müzik yasağıyla ilgili de bilim kurulunun aldığı bir karar yok. Onun da yakın zamanda kalkacağı kanaatindeyim.

5-12  yaş için TURKOVAC çalışması başlattık. O çalışmanın sonuçlarına göre bu konuyu gündeme alabiliriz. 

YORUMLAR 342
 • Türk 2 yıl önce Şikayet Et
  2 şubatta Coronado oldum 2 aşım vardı geçen 21 şubatta akciğer filmi çekilmişti bugün göğüs hastalıkları kontrol için filim çekildi Dr corona nın ciğerlerde bıraktığı hasarın azaldığını gösterdi Siz düşünün 2 aşı olmuştum Ya aşı olmasam ne olurdu???????
  Cevapla
 • cilmaya 2 yıl önce Şikayet Et
  Hiç aşı olmadım korona hiç hasar bırakmadı nerden biliyorsunuz belki aşı olduğunuz için hasar kaldı :) Aşı karşıtı değilim ama aşı işe yarıyor yada tam tersi zarar vermiyor demek için çooook erken biz sıradan insanlar bilemeyiz yıllar içinde araştırmacıların çalışmaları sonuçlanınca anlayacağız benim düşüncem 60 yaş üstü herkesin kesin yaptırması ve akrabalarda ağır geçirenlerin olduğu insanların kesin yaptırması geri kalanlar yaptırmasa da olur tabi tedbir her zaman şart
  Cevapla
 • Musa 2 yıl önce Şikayet Et
  NE aşı oldum , ne KOrona oldum , bu aşı sevdası nedir kardeşim ?
  Cevapla
 • ŞAHİN 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne oldu? Ne değişti? Türkiye'de 11 Mart 2020'de 1 vaka tespit edildiğinde insanları evlere tıktınız. Şimdi günlük 60000 vaka var ama tedbire ihtiyaç yok. Kimlerin oyununa geldiniz?
  Cevapla
 • ASLI 2 yıl önce Şikayet Et
  Ya eleştiri yapında Allah aşkına az mantıklı yapın o zamanlar bu hastalık hakkında hiç bir şey bilinmiyordu tabi ki evlere tıkmaları normal Allah Allah ya o zamanlar korkulduğu kadar öldürücü bir hastalık olsaydı az mantık ya az mantık rica ediyorum
  Cevapla
 • Vatadaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu yazın başlarında erkenden bizdeki covit hemen hemen komple biter bitmeside lazım ekonomi biraz kritik seviyede para lazım turist lazım ekonominin kötü olması virüse özellikle yaz aylarında iyi gelmiyor. turist lazım olunca para lazım olunca virüsü hemen gönderiyorlar. tatile çıkıyor.
  Cevapla
 • Muhittin Aksoy 2 yıl önce Şikayet Et
  Evet cok iyi ol du zorlamaya gerek yok herkes artik biliyor virus dan nasil korunmayi .isteyen maske taksin isteyen de asi vurulsun zorlamayla hic bir yere gelemeyiz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Merih Demiral için transfer görüşmeleri başlıyor!
Uçuruma yuvarlandı! Dehşet anları kamerada