Dördüncü doz aşı yapılacak mı? Bakan Koca'dan açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maske ve hes kodunun kaldırıldığını açıklarken 4. doz aşı uygulaması ve Turkovac'la ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Dördüncü doz aşı yapılacak mı? Bakan Koca'dan açıklama
Dördüncü doz aşı yapılacak mı? Bakan Koca'dan açıklama
GİRİŞ 02.03.2022 20:00 GÜNCELLEME 02.03.2022 20:01

Koronavirüsle mücadelede yeni bir döneme girilirken maske ve hes kodu başta olmak üzere birçok alanda değişikliğe gidildi. Bakan Koca, dördüncü doz aşı uygulamasının yapılıp yapılmayacağıyla ilgili de önemli bilgiler verdi.

TURKOVAC TÜM SAĞLIK KURULUŞLARINDA UYGULANMAYA BAŞLAYACAK

Sahaya verilen TURKOVAC aşısı bir milyonu geçti. Azerbeycan'da da TURKOVAC'ın faz-3 çalışmaları haftaya başlamış olacak. TURKOVAC'ı bildiğnizi gibi geçen hafta bütün hastanelerimizde uygulamaya daha yeni başladık. Gelecek haftadan itibarenden aile hekimleri dahil bütün sağlık kuruluşlarımızda başlatmak istiyoruz.

Maske ve HES kodu zorunluluğu kaldırıldı! Bakan Koca yeni kararları açıkladıMaske ve HES kodu zorunluluğu kaldırıldı! Bakan Koca yeni kararları açıkladı

Şu an Molnupiravir için bilim kurulunun önerisi 65 yaş üstü ve bağışıklığı baskılanmış kişilerin kullanması. Riskli olan hastalarımız için bu ilacın önemli olduğunu biliyoruz. Türkiye'de bu ilacı biz yerlileştirdik. Bütün illerimize de bu ilaçtan dağıtmış olduk.

DÖRDÜNCÜ DOZ UYGULAMASI OLACAK MI? 

Genelde hem Sinovac, hem BioNTech, hem de TURKOVAC'ta tedarikte hiçbir problem yok. Fakat giderek Sinovac tercihinin TURKOVAC nedeniyle azaldığını gözlemliyoruz.

Şu an dördüncü doz ile ilgili bilim kurulunun bir kararı olmadı ama dördüncü doz uygulaması gerekecekse daha çok riskli, bağışıklığı baskınlanmış kişiler için düşünülebilir.

TURKOVAC'ın klinik çalışmaları devam ediyor. Durdurulduğu gibi bir durum söz konusu değil. 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Bölgede yürek sızlatan son dakika gelişmesi! Filistin hükümeti duyurdu: Kabus geri döndü
CHP'li Uzgel'den Gazze'deki direnişi yok sayan açıklama