MEB'den yüzbinlerce öğrenci için kısıtlama kararı! 81 İle yazı gönderildi! Artık...

Maske zorunluluğunun kaldırılması ile yüz yüze eğitim devam ederken okullarda yeni dönemde nasıl adımlar atılacağı öğrenci ve aileleri tarafından merak ediliyordu. MEB tarafından pandemide hayata geçirilen uygulama ile sınıflarda 2 vaka çıkması sonrası sınıflar kapatılarak eğitim faaliyetlerine ara veriliyordu. Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda uygulanan kısıtlama ile ilgili olarak 81 ile yeni bir yazı gönderdi. İşte MEB'in İl ve ilçe müdürlüklerine gönderdiği yazının detayları...

MEB'den yüzbinlerce öğrenci için kısıtlama kararı! 81 İle yazı gönderildi! Artık...
MEB'den yüzbinlerce öğrenci için kısıtlama kararı! 81 İle yazı gönderildi! Artık...
GİRİŞ 05.03.2022 09:28 GÜNCELLEME 05.03.2022 09:28

6 Eylül'de başlayan yüz yüze eğitim süreci ikinci dönem okulların açılması ile birlikte devam ediyor. Sağlık Bakanlığının dün attığı kritik adım sonrasında açık havada maske zorunluluğu kaldırıldı. Vaka sayılarının düşmesi ile birlikte sosyal hayatta kısıtlamalar yavaş yavaş ortadan kaldırılırken gözler Milli Eğitim Bakanlığına çevrilmiş durumdaydı. Okullarda yapılacak her uygulamada Sağlık Bakanlığı ile ortaklaşa hareket edilirken 81 ile kısıtlamalarla ilgili önemli bir yazı gönderdi. Bakan Fahrettin Koca, sınıflarda vaka çıkması nedeniyle kapatmaya artık gerek duyulmadığının altını çizmişti. İl/ ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine salgının seyrini kontrol altında tutmak amacıyla tedbirlerle ilgili bir yazı gönderildi...

Okullar 9 günlük tatile gidecek! MEB tüm kademe ve sınıflar için takvimi açıkladı!Okullar 9 günlük tatile gidecek! MEB tüm kademe ve sınıflar için takvimi açıkladı!

Bakanlık İki Yıldır Uygulanan Kararda Değişikliğe Gitti!

Milli Eğitim Bakanlığı, pandeminin ilk ortaya çıktığı günden bu yana koronavirüsü okullardan uzak tutmak amacıyla bir dizi önlemler almıştı. Bu kapsamda resmi ve özel okullarda öğrenci, öğretmen ve eğitim kurumu yöneticilerinin katılımıyla yapılan etkinliklere izin verilmiyordu.

MEB'den 81 ile kısıtlama yazısı

MEB 2 Mart itibarıyla kritik bir karara imza atarak il, ilçe ve uluslararası düzeydeki sosyal etkinliklerin artık düzenlenebileceğini duyurdu. Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen yazıya göre salgının seyrini kontrol altında tutmak amacıyla belirlenen kural ve esaslara uygun olarak sosyal etkinlikler artık düzenlenebilecek.

Artık Vaka Nedeniyle Sınıflar Kapatılmayacak!

Milli Eğitim Bakanlığı, pandeminin etkinlerini kırmak amacıyla 2020-2021 eğitim öğretimin büyük bir dönemini uzaktan eğitim ile sürdürdü. 2021-2022 eğitim yılında ise yüz yüze eğitim tüm kademelerde başlarken, Bakanlık yeni bir uygulamaya giderek sınıf kapatma yöntemini tercih etmişti. Sınıflarda 2'den fazla vaka veya temas durumunda o sınıfta eğitim öğretim faaliyetlerine ara veriliyordu.

yüz yüze eğitim

Dün gerçekleştirilen Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Bakan Fahrettin Koca, alınan yeni kararları duyurdu. Sağlık Bakanı yaptığı açıklamada okullarda 2 vaka çıkması durumunda sınıfın kapatılması uygulamasına artık gerek kalmadığını vurgulayarak, pozitif çıkan öğrencinin izole edilerek eğitim faaliyetlerinin devam edeceğini duyurdu. 

Sınıflarda Maske Kullanılmaya Devam Edilecek!

Açık havada maske zorunluluğunun kaldırılması ile birlikte öğrenciler, öğretmenler ve veliler okul ortamında maske kullanımının zorunlu olup olmadığını merak ediyordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mesafenin korunmadığı kapalı alanlarda maske kullanımına devam edileceğini açıkladı. Bu kapsamda öğrencilerin okul ortamında özellikle sınıf, kantin, kütüphane, spor salonu gibi alanlarda maske kullanması büyük önem arz ediyor. Özellikle sınıflarda havaların henüz ısınmaması sebebiyle havalandırma işlemleri sınırlı olarak gerçekleşiyor. Öğrenciler okul bahçeleri gibi açık alanda maske kullanmayabilir.

Fahrettin Koca maske açıklaması

Vaka Sayılarındaki Düşüş Herkesi Sevindirdi!

Şubat ayının ilk haftasında vaka sayıları bugüne kadar görülen en yüksek seviyeye ulaşarak 100 bin sınırını geçmişti. Özellikle omicron varyantının etkin olması sonrasında endişelenen vatandaşlar kısıtlamaların tekrar gelip gelmeyeceğini tartışıyordu. Mart ayının ilk haftası itibarıyla vaka sayılarında yaşanan düşüş herkesi sevindirdi. Vaka sayıları tekrar 50 bin seviyelerine gerilerken, bu yüksek oranların hastaneye yatış ve ölüm oranlarına yansımaması dikkat çekti. İşte son 1 haftaya ait günlük koronavirüs tablosu;
 

Tarih Test Sayısı Pozitif Çıkan Hasta
2 Mart 407.536 56.780
1 Mart 403.117 59.885
28 Şubat 410.435 64.275
27 Şubat 394.263 49.792
26 Şubat 421.855 61.764
25 Şubat 453.947 71.736
24 Şubat 455.201 79.708

 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Rusya'dan savaşı durduracak adım! Putin 'Türkiye' şartı koşup resmen duyurdu
Bodrum FK finale yükseldi