Turkovac'ı geliştiren Prof. Dr. Özdarendeli’den dünyada ilk olacak yeni aşı çalışması

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, yerli ve milli koronavirüs aşısı Turkovac’ı geliştiren Prof. Dr. Aykut Özdarendeli’nin yeni bir aşı üzerinde çalıştığını ve bu aşının da dünya literatüründe bir ilk olacağını söyledi.

GİRİŞ 05.03.2022 16:34 GÜNCELLEME 05.03.2022 17:12
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Covid vakalarının Kayseri’de düşüşe geçtiğini ve gün itibariyle son 40 günün en düşük vaka sayısına ulaşıldığını, vefat sayılarının da azaldığını belirten Vali Günaydın, bu tabloda yerli ve milli aşı Turkovac başta olmak üzere aşılamanın önemli katkısının olduğunu söyledi. Günaydın, açık alanlarda maske yasağının kaldırılmasının tedbirler konusunda rehavete neden olmaması gerektiğini, kapalı alanlarda maske kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdi. Covid 19’a karşı Erciyes Üniversitesi’nde geliştirilen Turkovac’ın Kayseri’nin olduğu gibi Türkiye’nin de gururu olduğunu belirten Günaydın, Turkovac aşısını geliştiren Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ve ekibinin Kayseri’ye çok güzel bir gurur yaşattığını belirterek şöyle konuştu:

"Birinci fazda, ikinci fazda, bu aşıların dolumuna kadar hocamızın ne kadar büyük gayret gösterdiğini, çaba gösterdiğini ben birebir takip ettim. Hocamızın dolum tesisinde 15 gün süresince gidip orada kaldığını biliyorum. Kendisini tebrik ediyoruz, teşekkür ediyoruz. Kayseri’mize çok güzel bir gurur yaşattı.”

Prof. Dr. Özdarendeli'den TURKOVAC açıklaması: Güvenli ve etkili bir aşı!Prof. Dr. Özdarendeli'den TURKOVAC açıklaması: Güvenli ve etkili bir aşı!

VALİ GÜNAYDIN: AŞI MERKEZİ TAMAMLANMAK ÜZERE

Kayseri’de geliştirilen Turkovac aşısının üretiminin Kayseri’de yapılmamasına yönelik ise Vali Günaydın, Kayseri’de de faz çalışmalarının yapılabileceği aşı merkezinin tamamlanmak üzere olduğunu kaydetti. Günaydın, “Urfa’da ya da başka yerde üretilmesi ülkemizde olduktan sonra hiç sorun değil. Zaten bu dolumu bu kapasitede Türkiye’de yapabilecek 2 tesis var. Benim Aykut hocamızdan edindiğim bilgiye göre. Şimdi Kayseri’de de bir aşı merkezi oluşturuyoruz, bu da tamamlanmak üzere” dedi.

"DÜNYA LİTERATÜRÜNDE İLK OLACAK"

Vali Günaydın; Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ve ekibinin yeni aşı çalışması olduğunu da aktararak; “Aykut hocamız inşallah çok güzel bir çalışma daha yapıyor onu da ifade edeyim. O da dünya literatüründe ilk olacak bir çalışma. Bu çalışmayı da inşallah kendi tesislerimizde yapmak için gayret gösteriyoruz. Bunu yeri ve zamanı gelince arkadaşlarımız, ilgililer açıklayacaklar ama şu kadarını söyleyeyim Aykut Hocamız boş durmuyor. Yani, ‘Turkovac aşısını bulduk, tamam’ değil. Detaylarını hocamız açıklarsa daha iyi olur. Çünkü dünyada ilk olacak inşallah. Hem Erciyes Üniversitesi Rektörümüz Mustafa Çalış’a hem Aykut hocamızın çalışma arkadaşlarına da teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Kayseri’de aşılama oranının yüzde 85’in üzerinde olduğunu ve bunun da toplumsal bağışıklıkta önemli bir mesafe olduğunu belirten Vali Şehmus Günaydın; “Sahada, vatandaşın içinde olmak benim için çok önemli. Sadece pandemi süreciyle ilgili değil bu. Tebdil-i kıyafetle de dolaşıyorum. Ben çocuğumu aşıya götürdüğüm zaman sıraya girdim. Başımda şapkam da vardı, maskem olduğu için kimse beni tanımadı. Ben bunu önemsiyorum, dinliyorum vatandaşı, oturuyorum, telefonum açık, Kayseri’de telefonumun olmadığı herhalde hiç kimse yok" şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 37
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Pandemi bitti siz yeni aşı yaptınız
  Cevapla
 • Ali musa 2 yıl önce Şikayet Et
  Çok sevgili hocalarim hepatit b için de birşeyler yapin Allah rızası için zira genç yaşımda rahmeti rahman a kavuşacam
  Cevapla
 • Kaya 2 yıl önce Şikayet Et
  Chp.hdp.hemen eleştirir yerli üretimi sevmezler.avrupa yaparsa çok sevinirler.turkiye üretirse karşı çıkarlar.
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Çalışmalarınızda başarılar dileriz sayın hocam, demekki okuduk bitti, değil çalışan insanlara ihtiyacımız var, emeği geçen bütün büyük ve küçüklerimden allah razı olsun.
  Cevapla
 • Necati 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah Bu Vatan için taş üstüne taş koyan herkesten razı olsun.Gercekten büyük bir iş başardılar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İngiltere'nin Rumları önceden bilgilendirmediği açıklandı
 Havada en derin kabus... Teleferik kazalarında 48 yılda 136 ölüm