İstanbul Ziraat Odası Başkanı Demir kirli oyunu ifşa etti: Gıda darbesi

CNNTürk'te Göksu Öngören Özgür'ün sunduğu programa canlı bağlantı yapan İstanbul Ziraat Odası Başkanı Ömer Demir, ayçiçek yağında yaşanan zam skandalı ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

GİRİŞ 07.03.2022 00:00 GÜNCELLEME 07.03.2022 13:33
Bu Habere 445 Yorum Yapılmış

TÜRKİYE İTHAL ETTİĞİ BUĞDAYI İŞLEYİP KOMŞULARINA İŞLENMİŞ ÜRÜN OLARAK SATIŞINA  BİLE ALGI YAPIYORLAR.

Türkiye'de yıllık 3 milyon 200 bin ton ayçiçek yağı tüketimi yapıldığını, bunun yüzde 70'inin de Türkiye'de üretildiğini anlatan  İstanbul Ziraat Odası Başkanı Ömer Demir, ayçiçek yağındaki yüzde 30'luk kısmın da Ukrayna ve Rusya'dan alındığını söyledi. 
Türkiye'nin Rusya'dan 5.5 milyon ton, Ukrayna'dan da 1.5 milyon ton buğday aldığını alınan bu buğdayın Türkiye'de işlenerek un ya da unlu mamül olarak diğer ülkelere satıldığını söyleyen Ömer Demir Türkiye'nin işlenmiş buğdaydan yıllık 1 milyar doların üzerinde kazanç elde ettiğini belirterek " Bunu getirip bizde ürün yok, ürün sıkıntısı var, dışardan alıyoruz diyorlar. Böyle birşey yok. Yağda da yüzde 30 açığımız var.  Türkiye bir ürünü bir komşu ülkeden temin ediyor başka bir başka komşu ülkesine satıyor. " dedi. 

KAOS VE KARGAŞADAN YILLARDAN BERİ BÜYÜK PARA KAZANANLAR GIDA DARBESİ PEŞİNDELER

Zincir marketlerin birçoğunun yağı raflardan kaldırması ve yağ fiyatlarındaki aşırı yükselmenin önüne nasıl geçileceğine ilişkin açıklamalarda bulunan Demir "Bunlar her platformda oyunlarını kurmuş oynuyorlar. Şimdi önlerine yağ geldi, ayçiçekle beraber bunu yapıyorlar. Bugün 6 marketin 3'ünde yok, diğerleri de bir tane alın çok sıkıntı var gibi algı yapıyorlar. Geçmişte biz bunu yaşadık. Tekrar bunu oynuyorlar. Şu anda hiçbir ayçiçek yağını ithal etmesek bile ülkeye 3 ay yetecek ayçiçek yağımız var. Ama yok diyerek kabus yaşatıyor bir taraftan da fiyatı yükseltiyorlar. Oyun kuruyorlar, bu oyunla beraber de memleketi karıştırmak istiyorlar. Depolara malları çekteklerini hep beraber seyrettik. Bunlar bu kaos ve kargaşadan yıllardan beri büyük para kazanmışlar.  Bugün de gıda darbesi yapıyorlar." dedi. 

CUMHURBAŞKANIMIZ BAŞBAKANLIK YAPTIĞI DÖNEMLERDE, BAKANLAR TÜM EKİPLERİ İLE SAHADA İDİ BU İŞLER YAPILAMIYORDU

Zamlara karşı nasıl önlem alınmalı sorusuna değinen Demir, yaklaşık 8 yıldır İstanbul Ziraat Odası Başkanı görevini yürüttüğünü, her gün de sahada olduğunu belirterek " Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakan iken bölge toplantılarımıza bakanlar, ilgili amirler ve memurlarla katılıp bizim sorunlarımızı dinliyor ve anında çözüm yapıyordu. 800 tane Ziraat Odası Başkanı bunu biliyor. " dedi.

2 LİRAYA ALDIĞINI 32 LİRAYA SATMAYA ALIŞANLAR UFAK TEFEK KAZANCA RAZI OLMUYOR GEÇMİŞTEKİ GİBİ ÖNLERİNE ENGEL OLANLARI BERTARAF ETME PEŞİNDELER

Ömer Demir alınacak önlemlerle ilgili ise şunları söyledi "Cumhurbaşkanı malum, çok yoğun, bakanlık ilgili kurum ve kuruluşlar sahaya çıkacak. Bugün Ticaret Bakanlığı yetkilileri gibi Tarım Bakanlığı'nın da ilgilileri sahada olacak. Köylü ve çiftçilerle bir arada olacaklar. Fiyatı artıranlara katı yaptırımlar getirilmediği sürece yağ fiyatları artmaya devam edecek. Bunlar korkmuyorlar. Bunlar ticaretten men edilmelidir. Aksi taktirde bunlarla başedilemez. Bunlar 2 liraya aldığını 32 liraya satarak yüzde 500, yüzde 800 para kazanmaya alışmış.  Bunlar ufak tefek kazançlara razı olmuyor. Bunlar onların istedikleri gibi hareket etmeyen kurum ve kuruluşları bertaraf etmişler. Yine buna gidiyorlar."  

KÖYLÜDEN 2 LİRAYA ALDIKLARI ARPA VE BUĞDAYI DEPODA BEKLETİP ŞİMDİ 6 LİRAYA SATIYORLAR

Köylü, çiftçinin bu işten çok muzdarip olduğunu söyleyen Demir, "Bizden 2 lira, 2.25 liraya aldıkları arpayı, buğdayı depolarında stokladılar, şu anda 6 liraya satıyorlar. Cumhuriyet tarihinde böyle bir para kazancı olmamış. Bunun önüne geçilmesi için radikal adımlar atılması lazım. Bunların bir kısmı ticaretten men edilmesi lazım ki kendilerine çeki düzen versinler. " dedi.

"DEVLET VATANDAŞ UCUZA YESİN DİYE 6 LİRAYA İTHAL ETTİĞİ BUĞDAYI UNA ÇEVİRİP 3 LİRAYA FIRINLARA VERİRKEN, ENGELLERİ BERTARAF ETMEYE ALIŞANLAR BUNU YAPAMAYINCA CANLARI YANIYOR"

Ömer Demir Devletin 6 liraya ithal ettiği arpa ve buğdayı tüketici ekmeği ucuza yesin diye 3 liraya fırına un olarak verdiğini belirterek " Her ramazan öncesi algı yapıp fiyatları yükseltmesinler diye böyle bir önlem alınmış. Bunlar geçmişte önlerine engel çıkaranları hep bertaraf etmişler, şimdi bunu yapamadıkları için canları yanıyor"

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 445
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Ziraat odası çiftçiden zoraki aldığı aidat haracindan başka bir iş e yariyormu harrramolsun
  Cevapla
 • Murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben lafa değil marketeki raflara bakarım atıp tutmayın
  Cevapla
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  Marketler kafasına göre zam yapıyor. 110 tl'lik ayçiçek yağı 160 tl oluyor. Neden böyle zam yaptın diye sorunca limandan gemi çıkmadı diyor.bahanesi hazır. Devlet baba "serbest piyasa" türküsü söyledikçe bu milletin canı daha çok yanar.
  Cevapla
 • Beyazit akbulut 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunu yapanlar insanmi muslumanmi
  Cevapla
 • Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Zehir zıkkım olsun bu büyük marketler bu milletin hakkını
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
'İskoçlar Çetesi' çökertildi! Bakan Yerlikaya: Nefeslerini keseceğiz
Uğur Dündar'dan CHP'ye eleştiri: İzmir çok şanssız bir şehir