Metin Gürcan hakkındaki "casusluk" davası kapalı görülecek

DEVA Partisi kurucu üyesi Gürcan'ı yargılamaya başlayan Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi, suçlamalardan bir bölümünün devlet sırrı kapsamında kaldığı gerekçesiyle davanın kapalı görülmesine karar verdi.

GİRİŞ 30.03.2022 12:14 GÜNCELLEME 30.03.2022 12:49
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) kurucu üyesi Metin Gürcan'ın yargılandığı "casusluk" davasının kapalı görülmesine hükmetti.

Gürcan'ın "devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin ve açıklama" suçlarından müebbet ve 35 yıla kadar süreli hapisle cezalandırılması talebiyle yargılanmasına başlandı.

Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Gürcan ve avukatı katıldı.

Mahkeme heyeti, suça konu fiillerden bir bölümünün devlet sırrı kapsamında kaldığı gerekçesiyle duruşmanın kapalı görülmesine karar verdi. Bunun üzerine basın mensupları ve izleyiciler salondan çıktı.

Kimlik tespiti ve iddianamenin okunmasının ardından duruşmaya Metin Gürcan'ın savunmasıyla devam edilmesi bekleniyor.

SORUŞTURMA SÜRECİ 

Sanık Metin Gürcan, soruşturma kapsamında 29 Kasım 2021'de tutuklandı.

Gürcan hakkında hazırlanan ilk iddianame, casusluk kapsamında verildiği iddia edilen bilgilerin yetkili kurumlar tarafından gizli olup olmadıklarına ilişkin rapor ya da bilirkişi tespiti olmadığı için savcılığa iade edilmişti.

Bunun üzerine başsavcılık, Gürcan ile yabancı diplomatlar arasında geçen görüşme içeriklerinin gizli olup olmadığını Milli Savunma Bakanlığından sormuş ve bakanlığın raporunun ardından yeniden düzenlenen iddianameyi mahkemeye göndermişti.

Mahkemece kabul edilen iddianamede, Gürcan'ın para karşılığında "Türkiye'nin bazı ülkelerde konuşlu askeri birlikleri", "Afrin Operasyonu öncesi yaşananlar", "Türkiye'nin Libya ve Suriye'deki etkinliği", "insansız hava araçlarını ihraç etmek isteyen ülkeler", "S-400'lerin konumlandırılması" ile "PKK elebaşlarının konumlarının belirlenmesine yönelik saha çalışmaları" gibi bilgileri yabancı diplomatlara aktardığı öne sürülmüştü.

İddianamede Gürcan'ın, "devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal veya askeri casusluk amacıyla zincirleme biçimde temin etme" suçundan 35 yıla kadar, "devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri, casusluk maksadıyla zincirleme biçimde açıklama" suçundan müebbet hapisle cezalandırılması isteniyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 7
 • Ahmed 2 yıl önce Şikayet Et
  Gürcan gibi chp ve diyer muhalefet tümü dış kaynaklı casus yazıklar olsun iki kuruşa sır satana
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunların hepsini içeri tıkacaksın ha Kavala ha bunlar hepsi aynı
  Cevapla
 • uygurlu 2 yıl önce Şikayet Et
  idamlik suc olmali. devletini satan adami yasatmak haramdir
  Cevapla
 • dip lom 2 yıl önce Şikayet Et
  yabancı diplomata askeri danışmanlık güzel meslek
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 2 yıl önce Şikayet Et
  Yaaa Gürcan efendiiii.. "haksız yenen hurmalarrr, insanın bi tarafını tırmalarrr"... Emperyalizmin değiremenine su taşıyacağım diye debelenip durmuşssun..Bu olay senin gibilere ders olsun..Devletin çarkları ağır işler ama eninde sonunda tepesine biner...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'de 'Esenyurt' krizi! Belediyeyi 3 milyar TL borçlu bırakmışlar
Diyarbakır'da kar maskesi ile kahvehaneye girip tüfeklerle ateş açtılar