Osman Kavala hakkında karar! Cezası açıklandı

15 Temmuz darbe girişimi ile Gezi Parkı olaylarına ilişkin davada yargılanan Osman Kavala, hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı.

GİRİŞ 25.04.2022 18:35 GÜNCELLEME 25.04.2022 19:37
Bu Habere 501 Yorum Yapılmış

Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala, firariler eski CIA danışmanı Henri Barkey ve Can Dündar'ın da aralarında bulunduğu 9'u firari 17 sanığın "15 Temmuz darbe girişimi" ile "Gezi Parkı olayları"na ilişkin iddialar kapsamında yargılandığı dava, karara bağlandı.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'ya, TCK'nın 312/1 maddesi gereğince "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini kararlaştırdı.

Mahkeme heyeti, sanığa verilen toplam ceza süresi ve infaz koşullarını dikkate alarak Kavala'nın bu suçtan hükümle beraber tutuklanmasına hükmetti.

Osman Kavala hakkında, TCK'nın 312/1 maddesinden ceza verildiğine vurgu yapan mahkeme heyeti, bu nedenle sanığın, "mala zarar verme", "Nitelikli mala zarar verme" tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma", "İbadethanelere ve mezarlıklara zarar verme", "Nitelikli yağma", "Nitelikli yaralama" suçlarından hüküm kurulmasına yer olmadığına karar verdi.

Mahkeme heyeti, Kavala'nın "Siyasal ve askeri casusluk" suçundan her türlü şüpheden uzak, tam bir kanaat uyandıran kesin ve yeterli bir delil bulunmaması nedeniyle beraatine hükmederek bu suçtan tahliyesini kararlaştırdı.

Diğer sanıklar

Tutuksuz sanıklar Ayşe Mücella Yapıcı, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman, Ali Hakan Altınay, Yiğit Ali Ekmekçi, Çiğdem Mater Utku ve Mine Özerden'e TCK'nın 312/1 maddesi gereğince ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren mahkeme, sanıkların eylemlerinin "yardım" kapsamında kaldığına kanaat getirerek, 18'er yıl hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

Mahkeme heyeti, bu 7 sanığa verilen ceza miktarı ve üzerlerine atılı suçun niteliğini dikkate alıp adli kontrol tedbirlerinin bu aşamada yetersiz kalacağına kanaat getirerek, bu sanıkların tutuklanmasına karar verdi.

Heyet, firari sanıklar Henri Jack Berkey, Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, Mehmet Ali Alabora, Yiğit Aksakoğlu ve İnanç Ekmekçi'nin dosyalarını ayrılmasına karar verdi.

YORUMLAR 501
 • Beyaz Ayna 1 ay önce Şikayet Et
  Hamdolsun Allah CC bu günleri gösterdi artık teröre vatsn hainliğine Ceza büyük olacak Hamdolsun
  Cevapla
 • Kemal 1 ay önce Şikayet Et
  Almanyada insanlar modern kölelik yapıyorlar hiç soran yok baskı altında yaşayan çok kişi var konuştunmu ceza hemde yüksek rakamlar
  Cevapla
 • çilingir 1 ay önce Şikayet Et
  çok sevindim adamı severler işte az bile olmuş ya seve seve kavala yoksa sını anladı herkes
  Cevapla
 • Namık Kemal 1 ay önce Şikayet Et
  BU VATAN HAİNE SAHİP ÇIKAN DA VATAN HAİNİDİR……. Namık
  Cevapla
 • Ahmet Akşit 2 ay önce Şikayet Et
  Sayın Abdullah Gül, gezi olaylarında kaç insan öldürüldü ? Kaç polis öldürüldü, kaç işyeri yakıldı? Senin gibilerde vijdan yok, merhamet yok, fütur yok.. Sana verdiğim oy haram olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı
HDP'den 6'lı masaya 'bomba'! Açık açık tehdit