Bilim Kurulu'nun 3 yıllık mesaisi

Koronavirüs Bilim Kurulu, tavsiyeleriyle salgınla mücadelede önemli kararların alınmasında büyük rol oynadı. Dün son toplantısını yapan kurulun üyeleri bu kez maskesizdi. İşte kurulun yaklaşık 3 yıl süren yoğun mesaisi...

Bilim Kurulu'nun 3 yıllık mesaisi
Bilim Kurulu'nun 3 yıllık mesaisi
GİRİŞ 27.04.2022 09:49 GÜNCELLEME 27.04.2022 09:49

Koronavirüs Bilim Kurulu, 10 Ocak 2020'de Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturuldu.

Türkiye’de ilk koronavirüs vakası görüldüğünde takvim yaprakları 11 Mart 2020'yi gösteriyordu. O tarihle beraber Bilim Kurulu'nun da yoğun temposu da başladı. Kurul, salgın sürecinde günlük hayatı etkileyen birçok kararın alınmasında tavsiyelerde bulundu. En önemli kararlardan biri maskelere ilişkindi. 

Salgınla mücadelenin yol haritasının belirlenmesinde etkin rol oynadı. Milyonların gözü kulağı alanında uzman 38 bilim insanının her hafta gerçekleştirdiği o toplantılarda oldu. 

REHBER VE TAVSİYELERLE KARANLIK SÜRECE IŞIK TUTTU

Kısıtlamalar, tam kapanma kararları, karantina ve daha niceleri... Toplumun her alanını etkileyen değişikliklerde Koronavirüs Bilim Kurulu'nun imzası vardı.

Kurul, daha fazla can kaybı yaşanmaması için gecesini gündüzüne kattı. Hazırladığı rehber ve tavsiyelerle karanlık sürece ışık tuttu.

Virüsün en etkili olduğu dönemde toplantılar video konferans aracılığı ile yapıldı.

SON TOPLANTI MASKESİZ YAPILDI

Sıkı tedbirler, etkin aşılama ve virüsün etkisinin kırılmasıyla, 1 Temmuz 2021'de Bilim Kurulu tavsiyesiyle birçok kısıtlama kaldırıldı. Düzenli toplantılarla vaka sayılarındaki düşüş ve son durum yakından gözlemlendi.

Ve tarihler 26 Nisan 2022'yi gösterdiğinde Bilim Kurulu, koronavirüs gündemi ile son kez toplandı, sağlık kuruluşları ve toplu ulaşım araçları dışında maskenin kaldırılmasına karar verildi. İlk toplantılarını maske ile gerçekleştiren üyeler, bu kez maskesizdi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğanm, EYT ve Asgari ücret konusunda iki bakanla görüştü
DEAŞ lideri Ebu Hasan el-Haşimi el-Kureyşi öldürüldü