Deprem uzmanı Oğuz Gündoğdu hayatını kaybetti

İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü eski öğretim üyesi Dr. Oğuz Gündoğdu hayatını kaybetti.

GİRİŞ 27.05.2022 09:19 GÜNCELLEME 27.05.2022 09:48
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü eski öğretim üyesi Dr. Oğuz Gündoğdu'nun, yaşamını yitirdiği belirtildi.

Oğuz Gündoğdu kimdir ve aslen nerelidir? Oğuz Gündoğdu'nun ölüm sebebi...Oğuz Gündoğdu kimdir ve aslen nerelidir? Oğuz Gündoğdu'nun ölüm sebebi...

TÜM MÜDAHALELERE RAĞMEN KURTARILAMADI

Daha önce kalp ameliyatı olan ve kısa süre önce rutin kontrollerinde damar tıkanıklığı tespit edilen Dr. Gündoğdu, dün Beylikdüzü'ndeki özel bir hastanede ameliyata alınırken yapılan müdahale ile stent tatıldı. Dr. Oğuz Gündoğdu, bu sabaha karşı fenalaşarak yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

OĞUZ GÜNDOĞDU KİMDİR?

Balıkesir'in Badırma İlçesi'nde 1947 yılında dünyaya gelen, yıllarca İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyeliği yapan evli ve 1 çocuk babası Dr. Gündoğdu'nun cenazesinin yarın toprağa verilmesi bekleniyor.

Özellikle Kuzey Anadolu Fay Hattı konunusunda uzmanlığı ile tanınan, 1999 Gölcük Depremi sırasında aktif olarak sahada görev yapan Dr. Oğuz Gündoğdu, emekli olmasından sonra da Mahalle Gönüllüleri Derneği (MAGDER) Başkanlığı yaparak, çeşitli sivil toplum örgütlerinin yaptığı toplantılara katılarak olası İstanbul depremine karşı bilgilendirme çalışmalarını sürdürdü.

"BEKLENEN MARMARA DEPREMİ ÇOK HASAR VERECEK" DEMİŞTİ

Gündoğdu 2017'de yaptığı bir açıklamasında; beklenen Marmar depreminin Richter ölçeğine göre 7.3 ila 7.7 arasında olacağını, olası depremin, 45 saniye süren 1999 depreminden çok daha kısa süreceğini ancak hızla kırılan fayın büyük hasar yaratacağını öngörmüştü:

"Depremin cinsi, ivmesi ne olacak onu bilmiyoruz. Ama şunu söyleyebilirim; 17 Ağustos’tan çok daha kötü olacak. Çünkü kuzeyde kırılma olacak. 1999'daki 90 kilometre uzaklıkta ve yavaş bir kırılmaydı. 180 kilometreye yakın bir kırılma oldu. Şimdi o kadar mesafe de yok. Yani hızlı kırılacak anlamına geliyor. Hızlı kırılınca da çok hasar verir. Hızlı kırılmada kısa sürer. 45 saniye sürmez belki. Ama çok hasar verir."

İSTANBUL DEPREMİ İÇİN UYARIDA BULUNMUŞTU!

Oğuz Gündoğdu daha öncesinde de İstanbul depremi ile ilgili uyarıda bulunmuştu. 

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Sorumlu Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 12
 • Hakan 2 ay önce Şikayet Et
  Sevgili Oğuz Gündoğdu kardeşimi kaybetmek son derece üzücü. Aynı dönemlerde çok çalıştık. Jeofizik Mühendisleri Odası İstanbul şubesinin başkanı idi. Mekanı cennet olsun vatansever kardeşimin. Deprem konusunda son derece bilimsel, ciddi ve hassas davranırdı. Malzemeden çalıp çürük bina yapan müteahitlerle çok savaştı. Halkçı ve yurtsever bir insandı. Yeri asla doldurulamayacaktır. Tüm haklarımız, varsa ki olduğunu sanmam; kendisine helal olsun. Onun bizlere hakkı çoktur tam tersine
  Cevapla
 • Emre 2 ay önce Şikayet Et
  Şöhrete ve paraya düşkün olmayan halkçı ve yurtsever bir bilim insanıydı. Vatandaşın çıkarlarını hep savunmuştur. Düzgün bir insandı. Memlekete katkısı olmuştur. Mekanı cennet, ruhu şad olsun.
  Cevapla
 • alip 2 ay önce Şikayet Et
  Ne kadar ilginç değil mi? insan kıyametle depremlerle uğraşır ama kendi eceli çok yakındır ve çok da kolay gelir. eceli unutmamak lazım
  Cevapla
 • Muhammet tsclub. 2 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin.Felaket tellallığı yapmadan deprem konusunda bilgi veren bir hocaydı.
  Cevapla
 • Sakaryalı Mustafa 2 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Aylar sonra gelen itiraf: CHP vaatlerle kandırıp yalan söyletmiş
TPAO'ya yetki verildi! 3 ilde petrol aranacak