OHAL komisyonunda az sayıda dosya kaldı

OHAL komisyonuna gelen başvuruların yüzde 98'i karara bağlanırken geride sadece 2 bin 895 dosya kaldı.

OHAL komisyonunda az sayıda dosya kaldı
OHAL komisyonunda az sayıda dosya kaldı
GİRİŞ 27.05.2022 10:24 GÜNCELLEME 27.05.2022 10:24
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı'ndan gelen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

220 PERSONEL GÖREVDE

7075 sayılı Kanun ile kurulan Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu, olağanüstü hal kapsamında doğrudan kanun hükmünde kararname hükümleri ile tesis edilen kamu görevinden çıkarma, emekli personelin rütbelerinin alınması, yurtdışı öğrencilikle ilişiğin kesilmesi ve kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvuruları değerlendirip karara bağlamaktadır. Komisyon bünyesinde 70’i raportör (hâkim, uzman, müfettiş) olmak üzere toplam 220 personel görevlendirilmiştir.

Komisyon tarafından elektronik ortamda başvuru alma, arşivleme ve inceleme işlemleri için özel bir bilgi işlem altyapısı oluşturulmuş, başvurulara ilişkin 20’den fazla kurum ve kuruluştan temin edilen bilgiler bu sisteme kaydedilmiştir. Kurumlardan intikal eden personel dosyaları, mahkeme dosyaları ve eski başvurularla birlikte toplam 496.822 evrakın tasnif, kayıt ve arşivleme işlemi tamamlanmıştır. Olağanüstü hal kapsamında yayımlanan KHK’lar ile 125.678’i kamu görevinden çıkarma (3.213 rütbe alma, 270 yurtdışı öğrencilikle ilişiği kesilme, 2.761 kurum ve kuruluş kapatma) olmak üzere toplam 131.922 tedbir işlemi gerçekleştirilmiştir.

KOMİSYON KARARLARI

27/05/2022 tarihi itibariyle Komisyona yapılan başvuru sayısı 127.130’dur. Komisyon tarafından verilen karar sayısı (124.235) dikkate alındığında, incelemesi devam eden başvuru sayısı 2.895’tir.

22 Aralık 2017 tarihinden itibaren karar verme sürecine başlamış olan Komisyon tarafından 27/05/2022 tarihi itibariyle verilen karar sayısı (17.265 kabul, 106.970 ret olmak üzere) toplam 124.235’tir. Kabul kararlarından 61’i kapatılan (dernek, vakıf, öğrenci yurdu, televizyon kanalı, gazete) kuruluşların açılmasına ilişkindir. Buna göre, Komisyonun karar vermeye başladığı tarihten itibaren toplam başvuruların yüzde 98’i hakkında karar verilmiş bulunmaktadır. Komisyon ayrıca, 3.580 dosya için ön inceleme kararı vermiştir.

Komisyon kararları tebliğ edilmek üzere kişilerin en son görev yaptığı kurumlara teslim edilmekte olup, tebligat işlemi bu kurumlar tarafından yapılmaktadır. Başvurusu kabul edilen kişilerin atama işlemi, ilgisine göre en son görev yapılan kurum ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılacaktır. Komisyon kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren altmış gün içinde Hâkimler ve Savcılar Kurulunca belirlenen Ankara idare mahkemeleri nezdinde ilgilinin en son görev yaptığı kurum veya kuruluş aleyhine iptal davası açılabilecektir.

Başvurucular, Komisyon internet adresindeki Başvuru Takip Sistemi uygulaması üzerinden Komisyona yapılan başvuruların safahatı ve kararın sonucu (“Kabul” veya “Ret”) hakkında bilgi edinebilmektedir. Komisyonun çalışma sonuçlarının yer aldığı Faaliyet Raporlarına internet adresinden erişim sağlanabilmektedir.

Komisyon, etkili iç hukuk yolu olarak hızlı ve aynı zamanda kapsamlı inceleme neticesinde başvurular hakkında bireyselleştirilmiş ve gerekçeli karar vermektedir. Komisyon, incelemesini terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı yönünden yapmaktadır. Ayrıca, yargı mercileri tarafından verilen kararlar da UYAP sistemi üzerinden takip edilmektedir.

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak
YORUMLAR 1
  • birdost 8 ay önce Şikayet Et
    göreve iade edilenler takip ediliyor mu? yoksa ihanete kaldığı yerden devam ediyorlar mı? bu durumdakilere bir komisyon kuruldu mu? bu komisyon da para için vatanını satan var mı?
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş'ta deprem: Türkiye'nin dört bir yanındaki Belediyeler seferber oldu!
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Son bir asırdaki ikinci en büyük felaket!