Evde bakım maaşı yatan iller! 12 Haziran 2022 evde bakım aylığı sorgulama ekranı

Evde bakım maaşı yatan iller hakkında araştırmalar devam ediyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bakıma ihtiyacı olan engelliler ve ailelerine her ayın yarısından sonra evde bakım parası hesaplarına yatıyor. Peki 12 Haziran 2022 evde bakım maaşı yattı mı?

Evde bakım maaşı yatan iller! 12 Haziran 2022 evde bakım aylığı sorgulama ekranı
Evde bakım maaşı yatan iller! 12 Haziran 2022 evde bakım aylığı sorgulama ekranı
GİRİŞ 12.06.2022 08:50 GÜNCELLEME 12.06.2022 08:54

Evde bakım parası yattı mı? sorusu gündeme geldi. Evde bakım maaşı engelli bireylerin kendisine değil, bakımını üstlenen ailesi, akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu uyarınca yapılan maddi sosyal yardım desteğidir. Evde bakım maaşı her ayın 15'i ile 31'i arası 2706 TL olarak hesaplara aktarılıyor. Peki evde bakım maaşı yatan iller hangileri?

EVDE BAKIM AYLIĞI NE KADAR?

Engelli bireylerin hayatlarının idamesini evde yürütecek olan kişilere Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından ödenen evde bakım maaşında artış yapıldı. Aylık ödeme 2022 yılında 2706 TL’ye yükseltildi.

Engelli yakını aylığı 2534 TL’dir.

ATM Para Çekme

EVDE BAKIM AYLIĞI SORGULAMA

Evde bakım aylığı alanlar sorgulama yapmak için telefonlarının SMS özelliğini de kullanabilir. Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e SMS atarak bakiye takibi yapabilirler. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir.

EVDE BAKIM MAAŞI YATTI MI? 8 HAZİRAN 2022

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bakıma ihtiyacı olan ağır engelli vatandaşlar ve aileleri için geçen ay toplam 1 milyar 278 milyon TL Evde Bakım Yardımı’nın 15 Mayıs'tan itibaren hesaplara yatırılmaya başlanacağını açıklamıştı. 

Bakanlık tarafından bu ayki ödemeler hakkında henüz bir açıklama gelmedi. Evde bakım maaşları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ayın 15’i ile 31’i arasında farklı günlerde ödenmektedir. 

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Evde bakım maaşı başvurusu, illerde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne, ilçelerde Sosyal Hizmet Merkezleri’ne yapılır. Engelli bireyin yakını bu başvuruyu yapar. Gerekli belgeler:

- Başvuru dilekçesi,

- Engelli kişinin engelli raporu,

- Engelli kişinin ve bakım verecek kişinin kimlik fotokopisi ve aslı, adrese dayalı sistemde hanede kimlerin yaşadığının beyanı (ikametgâh adres belgesi).

- Hanede yaşayanların gelir durumunu gösterir maaş bordrosu, varsa kira gelir beyanı, mal durumunu gösterir belgeler,

- Engelli kişiye ait iki adet resim,

- Engelli kişi okuyorsa öğrenim belgesi,

- Engelli birey için vasi kararı varsa vasi belgesi, anne ve baba boşanmış ise mahkeme kararı gerekmektedir. Burada boşanma gerçekleşmemiş, ebeveynlerden biri evden ayrı yaşıyor olsa da ayrı yaşayan ebeveynin de geliri beyan edilecektir.

Ahmet Işık Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ahmet Işık
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Credit Suisse ve Deutsche Bank'ta büyük kriz iddiası: Papa bile parasını çekti
Bakan Koca Prof. Dr. Ömer Özkan'ı tebrik etti: Dünyada çığır açıcı bu başarıyı kutluyoruz