Yargıtay kararını verdi: Çocuğun çıkardığı orman yangınından ailesi sorumlu mu?

Yargıtay, çocuğun çıkardığı orman yangınında ailesinin de sorumlu olduğuna karar verdi.

Yargıtay kararını verdi: Çocuğun çıkardığı orman yangınından ailesi sorumlu mu?
Yargıtay kararını verdi: Çocuğun çıkardığı orman yangınından ailesi sorumlu mu?
GİRİŞ 25.06.2022 11:01 GÜNCELLEME 25.06.2022 11:18
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış
 • Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, dikkatsizlik sonucu yangına sebebiyet veren çocuğun 148 bin 722 lira maddi tazminat ödemesine karar verilen davaya anne ve babanın da dahil edilmesi gerektiğine hükmetti.
 • .Dairenin kararında, 16 yaşındaki çocuğun anne ve babasının "ev başkanı" sıfatıyla, çıkan yangından ve oluşan maddi zararın karşılanmasından sorumlu olduğu belirtildi.

Yargıtay, taksirle orman yangını çıkaran 16 yaşındaki çocuğun anne ve babasının "ev başkanı" sıfatıyla, yangından ve oluşan maddi zararın karşılanmasından sorumlu olduğuna karar verdi.

Yargıtay 3. Hukuk Dairesinin kararına göre, Erzurum'da arkadaşlarıyla ormanlık alana gezmeye giden 18 yaşından küçük bir çocuk, ısınmak için ateş yaktı. Çocuk, ateşin büyümesi üzerine söndürmeye çalışsa da yangın büyüdü ve 25 hektarlık sarıçam ormanı zarar gördü.

Son dakika: Marmaris'te 4 gündür devam eden yangın kontrol altındaSon dakika: Marmaris'te 4 gündür devam eden yangın kontrol altında

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması sonrası çocuk hakkında ceza davası açıldı. Bu dava devam ederken, ilgili idare kurumu, çıkan yangında zarar gören fidanlar, ağaçlandırma bedeli ve yangın söndürme bedeli olarak 191 bin liranın yangını çıkaran çocuk ile anne ve babasından tahsil edilmesi istemiyle tazminat davası açtı.

Davaya bakan mahkeme, yangının büyümesinden sonra söndürmeye çalışan çocuğun taksirle orman yangınına sebebiyet verdiği gerekçesiyle takdiri indirim yaptı ve çocuğun ilgili idareye 148 bin 722 lira maddi tazminat ödenmesine hükmetti. Mahkeme, anne ve babanın ise çocuğun eylemi nedeniyle "ev başkanı" sıfatından kaynaklı sorumlu olduklarının ispatlanamadığına karar verdi.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dava dosyası Yargıtaya geldi.

Temyiz istemini görüşen Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, mahkemenin kararını bozdu ve dava konusu olaydan anne babanın da sorumlu tutulması gerektiğine hükmetti.

KARARIN GEREKÇESİNDEN 

Dairenin kararında, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun "sorumluluk" başlığını taşıyan 369'uncu maddesine göre, "ev başkanı" sıfatı bulunan aile büyüklerinin, ev halkından olan küçüğün, kısıtlının, akıl hastalığı veya akıl zayıflığı bulunan kişinin verdiği zarardan sorumlu olduğu kaydedildi.

Bu sorumluluğun ancak "gerekli özen gösterilse dahi zararın meydana gelmesini engelleyemeyeceğinin ispatı halinde" ortadan kalkacağı belirtilen kararda, "ev başkanı" sıfatını taşıyanların önlem almakla yükümlü olduğu vurgulandı. Zorunluluk halinde ise gerekli önlemlerin alınması için anne/babanın yetkili makamlardan yardım isteyebileceği bildirildi.

"Ev başkanının özen ve gözetim görevini yerine getirmemesinden dolayı üçüncü kişilerin uğradığı zararı tazminle sorumludur." hükmüne yer verilen kararda, dava konusu yangın nedeniyle oluşan zarardan, anne ve babanın da sorumlu bulundukları ifade edildi.

Yerel mahkemenin, oluşan zarardan anne ve babayı sorumlu tutmamasının bozma nedeni yapıldığına işaret edilen kararda, şunlar kaydedildi:

"Mahkemece davalı anne ve babanın, ev halkından olan küçüğün meydana getirdiği zarardan, ev başkanı sıfatıyla kusursuz sorumlu oldukları dikkate alınarak, oluşan zarar miktarından sorumlu tutulmaları gerekirken, yanılgılı değerlendirme ile yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsiz olup, bozmayı gerektirmiştir."

Ayrıca kararda, çıkan yangını söndürmekle görevli idare kurumunun yangına müdahalesine yönelik görev ve sorumluluklarını yerine getirip getirmediğinin, kusurunun bulunup bulunmadığının araştırılmamasının, bu konuda uzman bilirkişi kurulu raporu aldırılmadan hüküm kurulmasının da bozma nedeni sayıldığı ifade edildi.

KAYNAK: AA
Ömer Faruk Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Faruk Aktaş
YORUMLAR 6
 • VATANDAŞ 5 ay önce Şikayet Et
  TABİİ Kİ "çocuğun çıkardığı orman yangınında ailesi SORUMLUDUR" AİLESİ AZMETTİRMİŞTİR.
  Cevapla
 • recep 5 ay önce Şikayet Et
  Türkiye Cumhuriyeti kurulalı bir asır oluyor kaç tane hükümet kurulmuş kaç tane cumhur başkanı kaç tane başbakan yirmi senedir AKP iktidarı devam ediyor Allah bir yirmi senede devamı versin ama hala ormanlarımıza zarar verenlere vermek istiyenlere korku verecek bir kanun yok yapanı bir daha yap diye kanunlarımız var sevgilisini eşini vahşice kat eden kanı bozuk canavardan daha canavar olan katilleri kurtarmak için kanunlarımız ve adalet sağlamayan çalışan hakim savcılarımız bizim ülkemize mahsus özgürlükler ülkesi Amerikada dahi idam varken bizde niye yok anlamıyorum
  Cevapla
 • hatsumi 5 ay önce Şikayet Et
  tum toplumsal suclarda ayni olmali.herkes mesul olursa belki suclar azalir
  Cevapla
 • Şimal 5 ay önce Şikayet Et
  Orman yakmanın ne cezası var?O kadar orman yandı kim ne ceza aldı?
  Cevapla
 • İsminiz 5 ay önce Şikayet Et
  Orman yangınları her zaman insan kaynaklı olmuyor, kasıtlı yakan varsa ve yakalanırsa tabii ki cezasını çeker.
  Cevapla
 • Vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  Doğru karar verilmis
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Soylu sabah saatlerinde duyurdu: 269 gözaltı var!
İyi Parti'de yumruk yumruğa kongre! Polis zor ayırdı