Bedelli askerlik düzenlemesi Meclis'ten geçti

Bedelli askerliğe ilişkin yasa Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yoklama kaçağı ve bakaya durumundaki 550 bin kişi bedelli askerlikten yararlanabilecek.

Bedelli askerlik düzenlemesi Meclis'ten geçti
Bedelli askerlik düzenlemesi Meclis'ten geçti
GİRİŞ 30.06.2022 23:31 GÜNCELLEME 01.07.2022 01:40
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış
 •  -Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olup bedelli askerlik hizmetinden yararlanamayan yükümlüler bu hizmetten faydalanabilecek
 • - Genelkurmay Başkanının yaş haddi, birer yıllık süre ile 72 yaşına kadar Cumhurbaşkanınca uzatılabilecek
 • - Yüksekokul mezunu astsubaylara bir kademe intibakı sağlanarak astsubayların dokuzuncu derecenin ikinci kademesinden göreve başlatılması sağlanacak
 • - Uzman erbaşlıktan astsubaylığa geçmek için gerekli başvuru şartlarına sahip ve 1 Ocak 2019'dan bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihe kadarki dönemde başvuruda bulunamayan veya seçme sınavına katılamayan uzman erbaşlara ilave sınav hakkı tanınacak

Askeri Ceza Kanunu ve Bazı kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre, firar ve izin tecavüzü gibi suçlarla ilgili olarak, hakkında ön inceleme yapılanın bulunamaması nedeniyle ifade almayı imkansız hale getiren zorunlu hallerde, ilgilinin ifadesi alınmayacak.

Erbaş ve erlerden askeri araçları kullanmakla görevlendirilenler, araç kazası nedeniyle harp malzemesine zarar vermek suçundan kast veya ağır kusur nedeniyle mahkum olmaları durumu hariç, aracın kullanımı nedeniyle meydana gelen zararı tazminle sorumlu olmayacak.

GENELKURMAY BAŞKANI'NIN YAŞ HADDİ 72'YE YÜKSELTİLDİ

Genelkurmay Başkanının yaş haddi, birer yıllık süre ile 72 yaşına kadar Cumhurbaşkanınca uzatılabilecek.

Yüksekokul mezunu astsubaylara bir kademe intibakı sağlanarak, dokuzuncu derecenin ikinci kademesinden göreve başlatılacak. Görevde olan ve emekli personele de bir kademe intibakı sağlanacak.

Milli Savunma Bakanlığı kadrolarında çalışan kamu görevlileri ile Askeralma Kanunu kapsamında askerlik hizmetini yerine getiren yedek subaylar ve yedek astsubaylar ile erbaş ve erleri ilgilendiren ve askeri hizmete ilişkin idari işlem ve eylemlerden doğan uyuşmazlıkların çözümünde ilgilinin görev yaptığı yerin idari yargı yetkisi yönünden bağlı olduğu bölge idare mahkemesinin bulunduğu yerdeki idare mahkemesi yetkili olacak.
Milli Savunma Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesi gelirlerinden yapılacak kesintilerle tahsil edilecek vergiler, gelirlerin dağıtımı ve tahsisi ile bu gelirlerden Üniversitenin rektör dahil akademik yöneticileri ve genel sekreteri ile sivil ve asker öğretim elemanlarına yapılacak ödemeler hakkında, Yükseköğretim Kanunu'nun döner sermayeye ilişkin hükümleri uygulanacak.

BEDELLİ ASKERLİK DÜZENLEMESİ MECLİS'TEN GEÇTİ

Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olup bedelli askerlik hizmetinden yararlanamayan yükümlülerin bu hizmetten faydalanabilmelerine imkan sağlanıyor.

Buna göre, "askerliğe elverişli" kararı verilmiş olanlar bedelli askerlikten yararlandırılacak. Ödenecek bedel, ödemenin yapıldığı gün geçerli olan memur aylık katsayısı dikkate alınarak belirlenecek. Seçim sonrasında bedelli askerlikten yararlanma hakkı elde edip de vazgeçenlere yeni bir hak verilmeyecek.

550 BİN KİŞİ YARARLANABİLECEK

Bedelli askerlik hizmetinden, fiili askerlik hizmetine başlayanlar; müracaat tarihine kadar yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olanlardan, bedelli askerliğe müracaat edip de seçim öncesi vazgeçenler veya müracaat tarihinden itibaren iki ay içinde ödemelerini yapmayanlar yararlanamayacak.

Meclis'ten geçen kanun teklifi ile yoklama kaçağı ve bakaya durumundaki 550 bin kişi bedelli askerlikten yararlanabilecek.

KAYNAK: İHA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici
YORUMLAR 16
 • Polat 1 ay önce Şikayet Et
  parali askerlik ucret dengesi cok bozuldu makul seviyeye cekilmesi lazim calisip ailesine zar zor bakan insanlar askere gitmek istemiyor gidemiyor daha dogrusu
  Cevapla
 • Tek 1 ay önce Şikayet Et
  Birde ağır hasta sakatlar için kolaylık olsa koca konsolosluk bir ağır hasta yada sakat insanı anlayacak kadar saf mı bir sürü saçma kağıt istiyorlar adam gibi davet et yada arada gez hastanın atağına git rapor hazırla bunu yapmak için doktor olmaya bile gerek yok bazı hastalık net göz ile görürsün bir de tercüme ettir diyorlar bir kağıt okuyup anlatacak adam olmaz mı konsolosluk da buna bir çare bulunması gerek yoksa devlet adam arasın dursun ograsmam kağıt şu bu ile
  Cevapla
 • Zeki 1 ay önce Şikayet Et
  Büyüksün Reis. Helal olsun AK parti hükümetine. Oyumuz AK partimize.
  Cevapla
 • Ozi 1 ay önce Şikayet Et
  Yasa orta ve üst düzey insanlar için iyi. Fakat geliri düşük insanlar için o kadar iyi değil. En azından toplumun çoğu için hayırlı olmuş. Emeği geçen herkese teşekkürler.
  Cevapla
 • Millet 1 ay önce Şikayet Et
  TSK. dan emekli binbaşıların kadim problemi olan, makam tazminatı problemi de bu pakette çıkar diye umut etmiştim, olmadı, bekleyeni çok.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
SSB'den S-400 açıklaması: Haberler doğru değil
Son dakika: Motorine zam bekleniyor